Danas u Hrvatskoj sve više raste broj korisnika elektroničkog bankarenja. Mnogi se odlučuju za takvu uslugu jer na taj način imaju svoj budžet na dohvat dva-tri klika, a omogučeno im je i plačanje raznih uluga putem mreže, što daje mnoge prednosti. Iako je korištenja online bankarenja danas iznimno lako, vrijedi napomenuti kako se treba pridržavati nekih pravila kako ne bi došlo do problema ili krađe podataka i novaca. Jedan od bitnijih savjeta je da se ne spajate na svoj bankovni računa na nekom tuđem računalu jer niakda nisate sigurni tko može špijunirati promet koji ostvarjete na tom računalu.
Prema najnovijm podacima u Hrvatskoj internet bankarstvo koristi oko 1,2 milijuna ljudi, a čija je životna dob većaod 15 godina. Ovi podaci vrlo su relevantni, a ovh 1,2 milijuna ove usluge koristi redovito. Već smo spomenuli kako je porast broja online bankarstva u velikom usponu, ali to za sobom povlači i činjenicu da raste i broj osoba koje žele zloupotrijebiti takve usluge. Istraživanja su pokazala kako je najveći broj korisnika online bankarskih usluga dobi između 15 do 29 godina, a nakon toga sljede oni u dobi od 30 do 49, dok su ostali gotovo zanemarivi ali ih ipak ima oko 13 posto.
Nedavno su opomenli iz Hrvatske udurge banaka kako korisnici trebaju biti pažljivi prilikom korištenja internet usluga takvog tipa. Naime, dešava se da su neka računala namjerno zaražena virusima koji prikučljaju tajne podatke koje korisnik unosi i nakon toga koriste te podatke za zloupotrebu. Također je moguće da navedeni programi omoguće napadaću kontrolu nad vašim računalom, a samim time i kontrolu nad novcima na računu. Iako nisu striktno naveli kako se zaštiti od takvih napada jasno je da vam se takvo što ne može dogoditi ukoliko se spajate s vlastitog računala kojeg redovito održavate i čistite od virusa. Također je preporučljivo da se na spajate na bankovne račune putem besplatnih wireless točaka jer nikada ne znate tko prati promet na tim točkama.