PočetnaOstaloZanimljivosti Što je Apple HomeKit?

[Pametne kuće] Što je Apple HomeKit?


Apple ima svoj ekosustav za pametne kuće (engl. Smart home ecosystem) koji se zove HomeKit. Ako posjedujete iPhone, vjerojatno ste vidjeli Home aplikaciju na vašem telefonu. Možda se i pitate što ona točno radi.

U nastavku teksta ćete saznati sve što trebate znati o HomeKitu.

Što je HomeKit?

HomeKit je, kao što smo rekli, Appleov ekosustav za pametne kuće. Taj sustav je direktni konkurent Amazonovoj Alexi, te Google Homeu. Ta dva sustava su vrlo slična, dok Apple malo odskače određenim funkcionalnostima. Nadalje, HomeKit postoji da biste vi mogli upravljati bilo kojim pametnim kućnim uređajem u vašem kućanstvu.

Pametni kućni uređaji su u biti oni uređaji kojima možete upravljati putem Interneta. To mogu biti termostati, klime, žarulje, utičnice, pa čak i kućno zvono. Pojam koji se često veže uz pametne uređaje kojima možete upravljati Internetom je – IoT (Internet of Things). Vjerojatno ste mnogo puta čuli taj pojam,

Za razliku od Google Homea i Alexe, da bi produktima mogli upravljati putem HomeKita oni moraju biti certificirani od Applea. To daje uređajima, kojima ćete upravljati HomeKitom, veću sigurnost i zaštitu od potencijalnih prijetnji. Upravo to je ono što želite od pametnih uređaja koji kontroliraju vaš stan ili kuću.

Što HomeKit radi?

HomeKit je ekosustav koji vam daje mogućnost da na njega spojite pametne uređaje, te upravljate njima putem Interneta. Znači, HomeKit nije uređaj kao takav, nego softver na koji spajate spomenute pametne uređaje.

Ono što je super je što ćete HomeKit naći integriran direktno u iOS-u. Ako posjedujete iPhone, otključajte ga i vidjet ćete “Homeaplikaciju. Zapravo, nju ćete naći na iOS-u i iPadOS-u, što znači da kućom možete upravljati i putem iPada, ne nužno samo iPhonea.

Što se pametnih uređaja tiče, kada ih kupujete, pogledajte da na ambalaži ima Appleov znak i da piše da je uređaj ima podržan HomeKit.

HomeKit će vam dozvoliti da povezane uređaje palite i gasite, upravljate njihovim postavkama, te da pozovete druge funkcionalnosti koje uređaj ima. Kod žarulja će to biti jedne funkcije, kod termostata druge. Također, HomeKit nudi i mogućnost da određene stvari automatizirate ili da uređaj, recimo, ugasite u određeno vrijeme. Ipak, za to će vam trebati Apple Home Hub, ali o tome nekom drugom prilikom.

HomeKit je ugrađen i u Siri, te HomePod uređaj. To znači da možete pitati Siri na bilo kojem Apple uređaju, uključujući HomePod, da vam kontrolira pametne uređaje. Na primjer, možete “viknuti” Siri da ugasi sva svjetla koja su spojena na HomeKit. HomeKit je tehnologija koja dozvoljava Siri da ugasi svjetla.

Druga strana HomeKita su pametni uređaji. Jedna je softver, druga su uređaji. Kada kupite uređaj koji je podržan od HomeKita, imat ćete na kutiji QR kod da biste uređaj mogli brzo spojiti na HomeKit.

S time se poigrajte sami kada kupite HomeKit, iPhone i pametne uređaje koji vam trebaju.

Koristite svoj iPhone za upravljanje kućom

Kao što ste vidjeli iz ovog teksta, Apple HomeKit je “ljepilo” koje spaja iPhone, te pametne uređaje. Kada sve postavite, putem svog mobitela ili iPada možete upravljati pametnim uređajima u kući. To je super, ali naravno to “košta”. Pametne žarulje su osjetno skuplje od “običnih”. Pametni termostat je skuplji od običnog. Pametna utičnica je skuplja od obične utičnice. Shvatili ste što želimo reći. No, jednom kada sve spojite i automatizirate hrpu stvari u kući, vjerujemo da će vam biti drago.

Nije li super da kada dolazite doma s posla, postavite termostat na ugodnih 22-23 stupnja da vam zagrije hladnu kuću ili stan? To je samo jedna od bezbroj mogućnosti koje imate s pametnom kućom. Veselimo se vidjeti što nam budućnosti nosi po ovom pitanju.

 

Piše: B.P.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular