Pentagon namjerava nabaviti galij reciklažom iz ‘postojećih tokova otpada drugih proizvoda’ koji sadrže ovaj vrijedan metal.
Prema izvješću Bloomberga, Ministarstvo obrane SAD-a spremno je izdati prvi ugovor o reciklaži galija američkim ili kanadskim tvrtkama do kraja godine nakon što je Kina uvela ograničenja na izvoz galija i germanija. Dok Pentagon ima zalihe germanija, nema zalihe galija, koji sada planira izvući iz ‘tokova otpada’. Galij se koristi u raznim uređajima u vojnoj industriji Pentagona. To uključuje radare, telekome i energetske čipove. Za Ministarstvo odbrane je ključno da ima ovaj metal.
Prema glasnogovorniku Jeffu Jurgensenu, Pentagon namjerava iskoristiti Zakon o obrambenoj proizvodnji (DPA) kako bi dao prioritet dodjeli ugovora do kraja godine, s fokusom na povrat galija iz drugih tokova otpada proizvoda. DPA olakšava financiranje ključnih domaćih industrijskih sektora iz razloga nacionalne sigurnosti. Pentagon je naznačio da je najbrži način da se takvi materijali učine dostupnima u SAD-u reciklaža, a ne rudarenje, metoda koja prethodno nije financirana u okviru DPA.
Galij može podnijeti visoke napone pri visokim temperaturama i igra ključnu ulogu u brodskim radarskim sustavima mornarice za zračnu i proturaketnu obranu, kao i u kopnenim radarskim sustavima vojske i marinaca za identifikaciju raketa, topništva, minobacača, krstarećih projektila, kao i bespilotnih letjelica i letjelica sa posadom.
Ministarstvo obrane se suzdržalo od otkrivanja koliko će novca biti dodijeljeno ugovoru, broj tvrtki koje bi mogle biti uključene ili količinu galija koju želi povratiti.
Galij koji je prikladan za recikliranje može se dobiti iz otpada proizvedenog tijekom proizvodnje poluvodičkih pločica i iz rabljenih ili neispravnih uređaja. Proces recikliranja rafinira galij srednjeg stupnja do stupnja više čistoće, koji se zatim koristi za izradu različite mikroelektronike, prema Alexanderu Holdernessu, analitičaru Grupe za obrambene inicijative Centra za strateške i međunarodne studije, koje navodi Bloomberg.
“Ovo je savršeno razumna strategija”, rekao je Holderness.
Kina je nedavno nametnula nova izvozna pravila prema kojima lokalne tvrtke moraju dobiti izvoznu dozvolu za prodaju galija i germanija izvan zemlje. Kina trenutno kontrolira oko 94% globalne proizvodnje galija, kao i oko 60% globalne proizvodnje germanija.
Iako ovi metali nisu baš rijetki te se u nekim slučajevima galij i germanij dobivaju kao nusprodukti rudarskih operacija za druge materijale, njihovu nisku cijenu zadržala je Kina (koja je uspjela pojeftiniti proces njihovog rafiniranja), čineći ekstrakciju na drugim lokacijama skupljom. Iako bi kineska ograničenja u početku mogla povisiti cijene, pa čak i poremetiti proizvodnju određenih komponenti, mogla bi potaknuti i druge zemlje na iskopavanje tih metala, što bi s vremenom potencijalno narušilo kinesku tržišnu dominaciju.
Piše: D.M.