Pogled iz unutrašnjosti svemirske letjelice Orion dok prolazi kroz plazmu i vatru pri povratku na Zemlju, brzinom od 24 500 milja na sat.
Godinu dana nakon što je njezina misija Artemis 1 poletjela i vratila se s Mjeseca, NASA je podijelila nove snimke o tome kakav je osjećaj sjediti u letjelici Orion dok se vraća na Zemlju. NASA-in program Artemis koristit će letjelicu Orion za prijevoz astronauta sa Zemlje u orbitu blizu Mjeseca i zatim ih vratiti na planet nakon što misija završi. Svemirska kapsula putuje nevjerojatnom brzinom od 25.000 milja na sat i može izdržati temperature od čak 2760 stupnjeva celziusa tijekom povratka. Ovo iskustvo, slušno i vizualno, snimile su kamere na letjelici. Čuju se glasni udarci, koji odjekuju unutar svemirske letjelice Orion dok ubrzava kroz Zemljinu atmosferu
S manje od godinu dana do planiranog polijetanja Artemide 2, NASA-ina posada za misiju već se počela pripremati za svoje povijesno putovanje. Program Artemis planiran je u postupnim fazama, pri čemu svaka misija ima posebne ciljeve koje NASA mora postići. Na primjer, dok je Artemis 1 imao zadatak da Orion bez posade leti oko Mjeseca prije nego što se vrati na Zemlju, Artemis 2 je imao cilje povesti i posadu na leti oko Mjeseca u drugoj orbiti i zatim se vratiti na Zemlju.
Sada se posada priprema za svoje putovanje oko Mjeseca, a astronauti Reid Wiseman, Victor Glover, Christina Koch i Jeremy Hansen proveli su prosinac uvježbavajući izlaske iz letjelice nakon spuštanja na zemlju.
Astronauti također treniraju unutar simulatora za svemirski let, baš kao i piloti. SpaceX-ovi simulatori prilično su poznati po preciznoj reprodukciji zvuka i osjećaja Crew Dragona tijekom njegovog putovanja u svemir. NASA je snimila ono što se događa unutar Oriona, tijekom njegova povratka na Zemlju, a svemirska agencija podijelila je kratki video isječak snimke na X-u.
One year ago today, NASA’s Orion spacecraft reentered the atmosphere after completing a 1.4 million-mile, 25.5 day #Artemis I mission around the Moon. View the full length video here: https://t.co/0Rn7eRETua pic.twitter.com/gX95N8Kz5J
— Orion Spacecraft (@NASA_Orion) December 11, 2023
Orion je dizajniran da izdrži ekstremne brzine i sile koje svemirska letjelica mora izdržati pri povratku s Mjeseca. One su obično puno veće od onoga što doživljavaju posade na Cargo Dragons letjelici kojom SpaceX leti na Međunarodnu svemirsku postaju (ISS), s tim da Orion također koristi inovativni manevar ‘preskakanja’ za vožnju atmosferom i smanjenje svoje brzine.
Ovaj manevar preskakanja prati uranjanje letjelice u zemljinu atmosferu, da bi ponovno povećala visinu. To omogućuje svemirskom brodu da poboljša svoju preciznost slijetanja, poboljša performanse toplinskog štita i smanji opterećenje g-sile koje astronauti moraju izdržati dok ulaze u Zemlju.
NASA-in duži video isječak 25-minutnog povratka Orionovog putovanja pokazuje kako se svemirska letjelica polako orijentira za pravilno slijetanje. Dok se približava tlu, kapsula je zahvaćena plazmom, a čuje se i zvuk strujanja zraka. Ti su zvukovi popraćeni udarcima tijekom cijele misije povratka, a za razliku od tipične vožnje avionom, Orion također naglo okreće svoju putanju više puta tijekom spuštanja.
Čuju se i pucnji prije otvaranja sporednih padobrana, a također se ponavljaju kada se glavni padobrani otvore. Nakon što se padobrani otvore, vozilo postaje relativno ‘smirenije’ i njiše se kroz zrak prije nego što pljusne u ocean.
Piše: D.M.