Prosječni korisnici računala, tableta ili pametnog telefona u svojim online aktivnostima često otvaraju razne oblike korisničkih računa. Neki od njih su privremeni jer je na određenoj web stranici trebalo napraviti jednokratnu radnju, dok su neki trajni i to na web stranicama koje stalno koristimo.
S druge strane, određeni korisnički računi imaju veći stupanj važnosti u odnosu na ostale. Primjerice, Google korisnički račun, online korisnički račun za korištenje bankarskih usluga ili korisnički račun na nekoj web trgovini gdje je potrebno unijeti podatke o bankovnoj kartici svakako sadrže važnije podatke od korisničkog računa na nekom blogu ili news portalu.
Njihovo otvaranje često se shvaća kao dosadni proces koji nepotrebno oduzima vrijeme pa se unos korisničkog imena i lozinke želi čim prije odraditi. Unos lozinke pogotovo predstavlja vrlo delikatnu radnju jer do nečije e-mail adrese može se doći na razne načine i tada samo preostaje probijanje lozinke kako bi se dobilo pristup korisničkom računu.
Jedna od najvećih grešaka koju korisnici rade je brzinski upis lozinke i to hakeri prate te imaju svoje baze podataka o najčešće korištenim lozinkama od kojih je izrađen popis. Nažalost, takav popis od nedavno kruži po Dark webu i sadrži 20 najčešće korištenih lozinki.
Donosimo ga u nastavku:
- 123456
- 123456789
- Qwerty
- Password
- 12345
- 12345678
- 111111
- 1234567
- 123123
- Qwerty123
- 1q2w3e
- 1234567890
- DEFAULT
- 0
- Abc123
- 654321
- 123321
- Qwertyuiop
- Iloveyou
- 666666
Od navedenih lozinki neke u kojima se koriste riječi su možda više vezane uz englesko govorno područje, no lozinke koje sadrže brojke dobro su nam poznate i često se služimo jednostavnim brojevnim nizovima kako bi skratili proceduru otvaranja korisničkog računa.
U slučaju da koristite neku od navedenih lozinki, potrebno ju je odmah zamijeniti jer vam je korisnički račun ugrožen, a to pogotovo morate napraviti ako vam se na njemu nalaze važni osobni podaci ili oni o bankovnim karticama.
Kod unosa lozinki uvijek se preporučuje da one budu duže od minimalnog broja znakova koji je omogućen i da se u njima koriste ne toliko česti znakovi poput interpunkcijskih znakova ili simbola.
Zabrinjavajuće je da se ovako jednostavno formirane lozinke znaju koristiti i na više korisničkih računa, što je praksa koju bi također trebalo izbjegavati. Ako su hakeri već došli do pristupa jednom korisničkom računu, s korištenjem raznih lozinki za ostale makar možemo prevenirati nastajanje veće štete.
Posebno treba upozoriti korisnike da izbjegavaju korištenje lozinki u obliku podataka koji se mogu naći javno. U tu domenu spadaju ime i prezime, datum rođenja, e-mail adresa itd.
Pokušajte kao korisnik primijeniti upotrebu snažnih lozinki i preporuča se korištenje password managera koji će cijeli posao odraditi umjesto vas i dati nužno potrebnu bolju razinu sigurnosti za korištene korisničke profile.
Piše: Ervin Mičetić