PočetnaOstaloZanimljivostiMobilni telefoni - ovisnost koja uništava veze s drugim ljudima

Mobilni telefoni – ovisnost koja uništava veze s drugim ljudima


Ovisnost o mobilnim telefonima utječe na odnose s drugim ljudima te je slična ovisnostima poput opsesije za šopingom i pretjeranom ‘peglanju’ kreditnih kartica, pokazalo je posljednje istraživanje provedeno na sveučilištu Baylor u Teksasu. Ta ovisnost i konstantno provjeravanje poruka na telefonu može, baš poput droge, uništiti odnose s drugim ljudima, ali i s partnerima jer se ponekad čini da neke osobe više pažnje posvećuju telefonima, nego svojim partnerima i prijateljima. Neki tako dnevno provedu čak i do sedam sati komunicirajući putem telefona te, kažu na The Telegraphu, njihovo ponašanje lako može postati veliki problem jer se mnogi osjećaju nesigurni i izdvojeni od svakodnevnih događanja i komunikacije ako im telefon nije u blizini.

Zanimljivo je da, dok ovisnost o telefonima ugrožava i uništava veze s drugim osobama, većina mladih smatra da bi upravo gubitak telefona, odnosno nemogućnost njegova korištenja bila katastrofalna za njihove društvene živote. James Roberts, predavač na sveučilištu u Teksasu koji je sudjelovao u ovom istraživanju, kaže da su mobilni telefoni danas postali dio potrošačke kulture – oni nisu samo potrošački alat, već i statusni simbol koji uništava veze koje imamo s drugim ljudima. O telefonima su posebno ovisne mlađe osobe između 18 i 29 godina te je jedno prijašnje istraživanje pokazalo da oni mjesečno znaju poslati i preko tri tisuće poruka, dok telefon dnevno provjeravaju prosječno čak 60 puta, pri čemu su najaktivniji studenti koji telefon i druge informacijsko-komunikacijske alate koriste oko sedam sati dnevno (što znači da je skoro polovica njihovih dnevnih aktivnosti vezana uz telefone).

Problem povezan s ovisnosti o telefonima jest što su nam, za razliku od računala, uvijek dostupni (u školi, na ulici, na poslu…) te se njihove mogućnosti konstantno povećavaju – na početku smo ih koristili samo za telefoniranje i poruke, a danas za mailove, društvene mreže, slušanje glazbe, fotografiranje, igranje i slično. Roberts kaže da neki pretjerano korištenje telefona povezuju s mladenačkim hirom, no brojna su istraživanja pokazala da se ti hirovi pretvaraju u ovisnost – nomofobiju te da je mlađim generacijama tehnologija postala ‘središte njihovih života’.


Prethodni članak
Sljedeći članak
RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular