GPU služi i kao RAM pogon.
Ako mislite da je natjerati Windows 11 da radi sa samo 200 MB memorije impresivno, što kažete na pokretanje operativnog sustava s VRAM-a vaše grafičke kartice? Zapamtite da najbolje grafičke kartice imaju VRAM, koji možete pretvoriti u RAM pogon. NTDev, programer koji stoji iza Tiny11, skraćene verzije Windowsa 11, svoju je kreaciju pokrenuo na svom skromnom GeForce RTX 3050 GPU-u za prijenosna računala.
RAM memorija se vremenom povečavala, i danas se ugrađuju memorije velikog kapaciteta i brzina. Pretvaranje preostale memorije u virtualni disk može znatno poboljšati I/O performanse. Logično, operativne sustave nismo pohranili na RAM pogone, već smo koristili virtualne diskove za određeni softver koji zahtijeva intenzivne operacije čitanja i pisanja. RAM diskovi izgubili su svoju privlačnost tijekom godina i danas ih koristimo samo za zabavu, kao što je pokretanje Crysis 3 s 24 GB VRAM-a na GeForce RTX 3090.
Umjesto korištenja konvencionalnog RAM-a kao normalan korisnik, najnoviji projekt NTDeva koristi VRAM iz njegovog GeForce RTX 3050 Laptop GPU-a za stvaranje RAM pogona. Zanimljivo je da u ovom eksperimentu GPU RAM Drive, uslužni program koji stvara memorijski međuspremnik unutar VRAM-a grafičke kartice da funkcionira kao RAM pogon.
GeForce RTX 3050 Laptop GPU ima dvije varijante: jednu s 4 GB GDDR6 i drugu sa 6 GB GDDR6. Bez obzira na SKU, GDDR6 memorija radi na 12 Gbps. Testno prijenosno računalo NTDev ima varijantu od 4 GB. Napravio je RAM disk kapaciteta 3.550 MB za pokretanje svog Tiny11 virtualnog stroja (VM). Sekvencijalne performanse na GDDR6 čipovima GeForce RTX 3050 Laptop GPU-a također nisu bile loše.
Prema rezultatima CrystalDiskMark, VRAM grafičke kartice isporučio je sekvencijalno čitanje i pisanje do 1.960 MB/s odnosno 2.497 MB/s. Međutim, daleko je od konkurencije najboljim SSD-ovima, budući da su brojke o performansama donekle inferiornije u odnosu na vaš tipični PCIe 3.0 x4 M.2 SSD.
Tiny11 je izvrsna opcija za zastarjele sustave s naslijeđenim hardverom. Lagani operativni sustav može raditi na računalima sa samo 2 GB RAM-a i zahtijeva oko 8 GB prostora za razliku od standardnog Windows 11 koji troši do 20 GB vašeg tvrdog diska ili SSD-a. NTDev također nudi Arm verziju Tiny11 za ne-Windows korisnike koji žele isprobati operativni sustav na Arm64 uređajima, kao što su Raspberry Pi 4 ili Apple uređaji s M1 ili M2 čipom putem VM-ova.
Osim održavanja Tiny11, NTDev očito ima naklonost prema nekonvencionalnim eksperimentima. Sjećate li se kad je programer natjerao Windows 7 da radi na sustavu s procesorom od 5 MHz i 128 MB RAM-a? Bilo je potrebno 28 minuta da se potpuno pokrene, ali svejedno je to bio impresivan podvig. Jedva čekamo da vidimo koje nam druge otkačene testove NTDev sprema.