U posljednjem nizu razbijanja krijumčarenja hardvera od strane kineske carine, vlasti su uhitile trgovca hardverom koji je pokušao prošvercati 420 M.2 SSD-ova u Kinu. Carina je procijenila da zaplijenjeni SSD-ovi vrijede oko 258.000 HK$ ili 32.984,94 $. Neki od tih pogona su bili među najboljim SSD-ovima na tržištu.
Kineska novinska kuća HKEPC prva je izvijestila da je krijumčar pokušao prebaciti ilegalnu robu iz Macaua u Zhuhai kroz luku Gongbei. S obzirom na blizinu Macaua i Zhuhaija, prolaz je jedna od najpopularnijih ruta za krijumčarenje tehničke robe. Nije bilo tako davno da je jedna žena sakrila više od 200 Alder Lake čipova u svoj lažni silikonski trbuh dok je drugi muškarac pokušao ušetati u Kinu sa 160 Intel procesora zalijepljenih na svoje tijelo.
【失敗 ❌】一名郭姓男子由澳門經拱北海關前往珠海,被現場關員發現其身穿寬鬆外套,走路時腰腹部有異樣隆起,遂將其截查。經進一步查驗,關員在其腰腹部查獲大量用塑料膜包裹記憶體、M.2 SSD、合計 450 條,預估價值約 HKD$258,000。 pic.twitter.com/GxBRuxoDIx
— HKEPC (@hkepcmedia) July 6, 2023
Najčešče trgovci pokušavaju prokrijumčariti robu visoke vrijednosti, poput procesora ili grafičkih kartica. Nedavno je bio i pokušaj skrivanja 70 grafičkih kartica među 617 kg živog jastoga. Nije prvi put da vidimo M.2 SSD-ove švercane u Kinu. M.2 SSD-ovi i dalje sadrže metalne dijelove, tako da je gotovo nemoguće proći pokraj detektora metala bez aktiviranja alarma pomoću detektora metala.
Umjesto da sakrije SSD-ove unutar paketa, počinitelj je odlučio zalijepiti diskove oko svog tijela kako bi prenjeo veću količinu. Zaplijenjena roba od 420 M.2 diska, imala je tržišnu vrijednosti od približno 32.984,94 USD.
U kontinentalnoj Kini postoji veliko sivo tržište potrošačkih elektroničkih uređaja, uključujući računalni hardver. Stoga je malo vjerojatno da će šverc prestati. S druge strane, krijumčari konstantno smišljaju nove i kreativne metode za dopremanje robe u kontinentalnu Kinu.
Piše: D.M.