U pametnim uređajima i ostalim drugim gadgetima danas prevladavaju litij-ionske baterije. Manje više svi znamo koji su njihovi nedostaci, a jasno je to i znanstvenicima koji već godinama pokušavaju napraviti neko bolje rješenje.
Slobodno možemo reći kako spori razvoj baterija koći napredak cjelokupne tehnologije i kako su baterije jedan od segmenata koji svi žele što prije popraviti.
Jedan od istraživača koji je proizveo i prvu kvalitetnu bateriju bio je John Goodenough. Taj istraživač danas broji već 94 godine, ali još uvijek gaji veliku strast prema baterijama, pa ga se još uvijek može naći u laboratorijima kako istražuje nove načine na koje bi se taj segment tehnologije mogao popraviti.
S obzirom na svoje dugogodišnje iskustvo, John Goodenough je na tragu otkrića koje bi moglo promijeniti barem do neke mjere svijet baterija. Naime, otkrio je formulu prema kojoj bi baterije u budućnosti mogla trajati i trostruko duže, što svi s nestrpljenjem očekuju.
Umjesto tekućeg elektrolita koji se do sada koristio, on je u novu bateriju smjestio čvrsti elektrolit. Takva promjena trebala bi omogućiti puno veću pohranu energije u samoj bateriji, ali bi trebala i omogućiti puno brže punjenje.
Uz to, baterije bi trebale bez problema raditi i na niskim temperaturama, a trebala bi se i znatno umanjiti mogućnost za eksplozijama baterija.
Treba napomenuti da su Goodenoughova istraživanja još u ranoj fazi, te kako će proteći vrlo vjerojatno godine kada će se takav tip baterija pojaviti na tržištu. U svakom slučaju, jedan od tvoraca prvih baterija, sada je uspio naći formulu pomoću koje će poboljšati današnje baterije.
Piše: D.Ž.