PočetnaOstaloZanimljivostiFBI ljut na Apple zbog njihovog kriptiranja iPhone uređaja

FBI ljut na Apple zbog njihovog kriptiranja iPhone uređaja


iPhone uređaji, osim što su iznimno popularni, su i iznimno sigurni. To znači da je vaš uređaj kriptiran vašim otiskom prsta, vašim licem ili “običnim” passcode-om (kombinacijom brojeva). S time se Apple osigurao, odnosno dao vama mogućnost kriptiranja uređaja, bez mogućnosti da ga oni nekako otključaju. Jednostavno je softverski napravljeno da ne postoji mogućnost da oni imaju backdoor preko kojeg bi mogli ući u vaš uređaj zaobilazeći zaštitu koju ste vi stavili.

I to je dobro za sve korisnike iPhonea. Zašto bi netko i mogao ući u vaš telefon bez vašeg znanja? Jedino tko se na to žali su američke agencije koje rade sa svima, osim sa “običnim” korisnicima. FBI je nedavno imao problema jer nisu mogli otključati iPhone uređaj osobe koju su uhitili i teretili za određene zločine.

Očito ne shvaćaju da ne mogu više narušavati privatnost korisnika pod krinkom “borbe protiv terorizma” i sličnih gluposti koje su im bila izlika da imaju pristup onim podacima kojima ne bi trebali imati. Evo o čemu se radi.

 

FBI ne voli Apple

Čelnici FBI-ja nastavljaju svoju javnu borbu protiv Applea, odnosno njihove sigurnosti. Ovo nije prvi slučaj da FBI muku muči s iPhoneima, pa su odlučili Apple nazvati “kretenima” (engl. jerks) i zlim genijalcima. Što god im to značilo.

Ono što njih muči je što Apple sa svakom novom verzijom iOS-a oteža otključavanje mobitela, odnosno probijanje enkripcije. S jedne strane to ide, kao što smo rekli, na ruku korisnicima jer njih štiti, ali i otežavao posao ovakvim agencijama koje hvataju kriminalce.
Uz to, na nedavnoj konferenciji Cyber Security koja se održava u New Yorku, Stephen Flatley iz FBI-ja je izjavio da je tanka linija između zaštite privatnosti građana i namjernog remećenja zakona, odnosno otežavanja provođenja zakona. Tom prilikom ih je nazvao i kretenima što nikako nije prikladno, posebice ne od nekog tko je tako javno eksponiran.appleTehnički gledano, ono što njih smeta je činjenica da je Apple smanjio mogućnost pogađanja lozinke za otključavanje (dekriptiranje) uređaja. Promijenili su hash iteraciju sa 10.000 na 10.000.000. To znači da ako ste u sekundi mogli pogađati 45 lozinki s brute-force tehnikom, sada možete 18. Postoje alati koji mogu testirati na tisuće lozinki u sekundi, no ako im uređaj to zabrani i oteža, onda im je alat bezvrijedan. I upravo to muči FBI.
Ako vas zanima ova tematika, proguglajte malo članke u kojima se FBI hvali da su uspjeli otvoriti određene iPhone uređaje. Jedini je problem što to vjerojatno nije istina. Ako i je – to je jedan od razloga zašto Apple povećava sigurnost korisnika.

 

Apple: Enkripcija je vitalna za zaštitu korisnika

Navodno je Apple i sam asistirao FBI-ju u nekim slučajevima, odnosno pomagao u istrazi, kompanija se ograđuje od takvih postupaka i naglašava da je enkripcija vitalna za zaštitu korisnika. Ne možete prodavati uređaj za 9-10 tisuća kuna i onda ne nuditi takvu uslugu. Jednostavno, kupovina takvog uređaja onda ne bi bila opravdana. Sigurnost je jedna od najvećih prednosti iPhonea nad drugim uređajima. Nadamo se da će Apple i dalje raditi na tome, a ne podleći raznim pritiscima koje ovakve agencije rade nad njima.

Zanimljivo je da je Apple o tome na svojim stranicama pisao prije dvije godine. Tada su rekli: “Mnogo godina smo koristili enkripciju za zaštitu naših korisnika i njihovih podataka, te smatramo da je to jedini ispravan način za očuvanje informacija sigurnim. Također smo maknuli podatke dalje od nas jer smatramo da vaši podaci nisu naš posao.” I time su sve rekli.

Rekli su da će i dalje koristiti enkripciju i da nemaju back-door do vašeg uređaja. Jer da imaju i da to procuri u javnost, mogu očekivati ogroman pad prodaje uređaja i ogromnu štetu bi napravili sami sebi.sigurnost iphoneaOglasio se i sam Tim Cook, prvi čovjek Applea koji je rekao da kompanije koje rade “sigurnosne rupe” da bi mogle pristupiti uređajima korisnika, pomažu kriminalcima koji svaki dan hakiraju tuđe uređaje i narušavaju digitalni suverenitet njihovih korisnika.

 

FBI ne odustaje

Osim dotičnog Flatleya, kojeg smo spomenuli, oglasio se i FBI-jev direktor Christopher Wray koji je nazvao enkripciju “hitnim sigurnosnim problemom” kojeg treba što prije riješiti. Misleći naravno da se uređaji ne bi trebali kriptirati zbog njihovog posla. Kao da je ono što FBI radi važnije od sigurnosti svih ostalih korisnika iPhone/iPad uređaja. Ne shvaćamo te izjave, no možemo razumjeti da nemaju alat s kojim bi se borili protiv enkripcije. I to je sasvim u redu. Neka nađu drugi način dobivanja podataka koji im trebaju.

Pogledajmo konkretne brojke. FBI je izjavio da prošle godine (2017.) nije uspio otključati 7.775 uređaja, iako su za to imali dozvolu i potrebne alate. Ne znamo koliki udio tih uređaja je iPhonea, ali očito dovoljno velik čim su se obrušili na dotičnu kompaniju. Ono što njih smeta je što su ih ti ljudi “preveslali” i što ih nisu mogli optužiti za određene zločine.

Ne ulazimo u pojedinačne slučajeve, no FBI-jeve paranoja je vjerojatno prilično izražena u ovoj cijeloj priči. U Americi jedna kriva riječ vas može dovesti na njihovu listu “potencijalnih terorista” tako da sve brojke treba uzeti s rezervom.

Naravno, na konferencijama često spominju, osim terorizma, ljude koji trguju drugim ljudima, predatore, hakere, bande, gangstere, kriminalce … kako bi dobili podršku javnosti za svoju borbu.

bill gates
U vezi jednog slučaja, javio se i Bill Gates koji smatra da Apple treba pomoći FBI-ju otključavati telefone

Kako bi ipak izašli u susret Appleu i ostalim kompanijama, tražili su – javno i glasno – back-door mogućnost. Traže da se uređaji kriptiraju sa što jačom zaštitom (op.a. jer im je sada kao stalo do korisnika), no isto tako da ako imaju sudski nalog za otključavanjem uređaja, da imaju back-door s kojim mogu doći do kriptiranih podataka.

Točnije, nisu tražili back-door kao takav, nego da se koristi “razumna enkripcija” (čitajte: ona koja se može probiti i koja ima sigurnosne propuste), a ne najbolja moguća za koju nemaju alata. Da nije istinito, bilo bi smiješno.

 

Piše: B.P.


RELATED ARTICLES

1 komentar

  1. Nije mi baš jasno što će im back door, kada i kroz razne aplikacije, npr. Facebook (kojoj smo dozvolili korištenje kamere, mikrofona…), mogu pokretati kameru, mikrofon, GPS i tako nas špijunirati … Valjda žele imati kompletan nadzor.

    To s enkripcijom mi djeluje kao farsa, recimo enkriptiramo poruke, a koristimo SwiftKey tipkovnicu kada pišemo enkriptiranu poruku, a ona sve bilježi i sprema (i šalje) . Naveo sam SwiftKey kao primjer zato što je u vlasništvu Microsofta koji je na glasu da “čuva” privatnost korisnika. Možda griješim ali tako mi djeluje.
    Ma da je enkripcija uređaja dobra zaštita protiv sitnih kriminalaca.

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular