PočetnaOstaloZanimljivostiEuropska kontrola zahtjeva zaustavljanje forsiranja mikro-transakcija prema djeci

Europska kontrola zahtjeva zaustavljanje forsiranja mikro-transakcija prema djeci


Regulatori u Europi ponovno pokušavaju suzbiti predatorske prakse igara na sreću. Ovaj put su se usmjerili na valute u igrama.

Europska mreža za suradnju u zaštiti potrošača (CPCN) pokrenula je akciju provedbe s Europskom komisijom (EC) kako bi zavladala predatorskom monetizacijom tvrtke za igre pod nazivom Star Stable Entertainment, tvorca MMORPG/simulacije konja “Star Stable Online”. CPCN ima za cilj prisiliti programera da bude transparentniji u pogledu stvarnih troškova kupnje u igri. Zahtijeva blagu zabranu valute u igri, budući da je formalni zakoni izričito ne zabranjuju.

Kao i mnoge druge tvrtke koje se bave igrama, Star Stable prikriva stvarnu cijenu proizvoda u igri tako što ih navodi u virtualnoj valuti igre, “star coins”. Problem je u tome što zvjezdice nisu konverzija jedan na jedan u eure. Zapravo, ovaj model monetizacije namjerno čini konverziju valute praktički nemogućom. To čini putem skupnih paketa novčića koji se prodaju uz “popust”.

gaming

Ciljana demografija Star Stable Onlinea su mladi igrači, ali čak bi i odrasli imali poteškoća potvrditi koliko ih točno košta kupnja. Postupak CPCN-a proizlazi iz pritužbe Švedske udruge potrošača. Nakon istrage, CPCN je primijetio nekoliko područja koja se čine predatorska, posebno prema djeci. To uključuje:

  • Izravno ciljanje na djecu u reklamama, kroz koje ih se potiče na kupnju određenih stvari unutar igre.
  • Upotreba tehnika pritiska kao što je ‘kupnja kroz vremenski ograničene prakse’ ,kako bi se neprimjereno utjecalo na djecu na kupnju virtualne valute ili sadržaja unutar igre.
  • Nedostatak jasnih i transparentnih informacija, prilagođenih djeci, o kupnji i korištenju virtualne valute u igri, navodi potrošače da troše više nego što namjeravaju.
  • Propust tvrtke da osigura da utjecajne osobe koje promoviraju svoje proizvode jasno otkriju komercijalni sadržaj i da svojim marketinškim tehnikama ne utječu neprimjereno na djecu.

Ovi marketinški trikovi relativno su česti i djeluju jednako dobro protiv odraslih kao i protiv djece. Jedina razlika je u tome što odrasli troše svoj novac (ili kredit) umjesto sredstava svojih roditelja. Obje organizacije traže od tvrtke da bude transparentnija u pogledu komercijalnih kupnji, s kojima se djeca mogu susresti u igri.

Zamolili su Star Stable neka na njihove zahtjeve odgovori u roku od mjesec dana. Kao što je spomenuto, predatorska monetizacija nije strogo zabranjena. No, CPCN je rekao da će poduzeti “daljnje korake” ako tvrtka ne osigura obveze i posebne pravne lijekove za usklađivanje.

“Ovom akcijom CPC Network naglašava potrebu da se videoigre i njihove komercijalne prakse prilagode djeci i da se ne iskorištavaju njihove ranjivosti”, stoji u priopćenju.

Alan Milić


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular