Elektronika je napredovala toliko, da danas bez nje svijet ne bi bilo moguće zamisliti. Na svakom koraku možemo se susresti s nekim komadom elektronike koja nam uvelike olakšava izvođenje svakodnevnih rutinskih poslova. Zamjetan je i sve veći napredak elektronike na područjima gdje je do sada čovjek bio ne zamjenjiv.
Tako smo nedavno pisali o tome kako će se održati stolno teniski meč između čovjeka i robota. Dvoboj između svjetskog prvaka i preciznog robota biti će održan za dva dana, a pokazati će može li čovjek biti slabiji od robota u tom segmentu. Do sada smo imali prilike vidjeti kako je umjetna inteligencija uspjela u šahu pobijediti više godišnjeg svjetskog lidera (odnedavno hrvatskog državljanina).
No, ono što mene osobno najviše smeta je razina elektronike koja se koristi kod sviranja instrumenata. Nekada, kada nije bilo elektronike, trebalo je puno znanja i vještine kako biste znali odsvirati neku melodiju na harmonici ili nekom srodnom instrumentu. Danas je gotovo sve melodije i zvukove odsvirati na synthesizer bez prevelikog znanja ‘glazbenika’. Žalosno, ali istinito je da današnji ‘glazbenici’ ne moraju imati previše znanja kako bi svirali pojedine instrumente (svaka čast iznimkama). Kada sam prije napisao glazbenici , tu sam prvenstveno smatrao one bendove koji sviraju po raznim feštama i zabavama. Takvih bendova je danas jako puno, a glavni razlog je da ne morate biti previše uvježbani kako biste odsvirali neku melodiju. Jednostavno namjestite zvukove i ritmove na synthesizer i on gotovo pa sam svira sve.
Ovaj članak nema konkretne poruke, ali željeli smo samo skrenuti pažnju na to kako je tehnologija uništila neke segmente našeg života. Umjesto da učimo i plaćamo kvalitetnu glazbu i trud, radije ćemo unajmiti nekog kvazi glazbenika koji će nam vrlo jeftino na synthesizer odsvirati sve što poželimo. Za kraj samo, svaka čast onima koji se trude stvarati glazbu bez elektronike!