TSMC, najveći proizvođač čipova na svijetu, nalazi se na Tajvanu. Ta činjenica zadaje glavobolju mnogim političarima i ekonomistima, jer je politička situacija unutar trokuta SAD-Kina-Tajvan, najblaže rečeno, dosta komplicirana. Ne treba ni spominjati kakve bi katastrofalne posljedice po globalnu ekonomiju nastale ako bi Narodna Republika Kina izvršila invaziju na Tajvan. Američki dužnosnici su zabrinuti zbog kineske agresije na TSMC, no u tom slučaju postoji rezervni plan.
Kako je izvijestio Bloomberg, EUV litografske strojevi koje proizvodi nizozemska tvrtka ASML, a koje TSMC koristi za proizvodnju čipova, opremljeni su mehanizmom za daljinsko deaktiviranje. Radi se o litografskim strojevima koji rade s ekstremnim ultraljubičastim zracima.
ASML je pionir u proizvodnji takve opreme, a TSMC je njegov najveći kupac. ASML strojevi zahtijevaju redovno servisiranje i ažuriranja bez kojih nakon nekog vremena jednostavno prestanu raditi. Tzv. “Kill switch” bi stoga mogao potpuno i trajno onemogućiti proizvodne linije u Tajvanu. Nizozemski ASML je čak navodno proveo posebnu simulaciju gašenja strojeva, koja je bila usmjerena na bolju procjenu rizika koji bi se dogodili u slučaju stvarne kineske invazije.
Sjedinjene Države već nekoliko godina pokušavaju ograničiti tehnološki napredak Kine, tako što im ukidaju opskrbu najnaprednijim svjetskim tehnologijama, a sve zbog straha od njihove upotrebe u vojne svrhe. S druge strane, Kina teži tehnološkoj neovisnosti i razvija vlastitu industriju čipova.
Tako negdje na Tajvanu postoji prekidač koji može zaustaviti proizvodnju čipova koje nalazimo u svemu, od telefona do konzola i računala. Naravno, takva bi situacija imala katastrofalne posljedice za cjelokupno svjetsko gospodarstvo, pa se nadamo kako neće biti potrebe za njegovo korištenje u praksi.
Piše: Marijan Živković