Proteklog se tjedna na istraživačkog portalu Counterpoint pojavila zanimljiva anketa o učincima mobilnih uređaja, čiji su autori odlučili istražiti koliko je prosječan korisnik vezan za svoj smartphone. Odgovori na pitanja koliko vremena dnevno provodimo bezazleno tipkajući te kakve svote izdvajamo za smartphone doista bi nam trebali služiti kao upozorenje.
Nalazimo se u razdoblju u kojem se dnevni prosjek korištenja mobitela konstantno povećava, pa gotovo ni ne možemo zaključiti kada prestaju granice normalnog. Naime, samo 4% ispitanih svoj uređaj koristi manje od jednog sata dnevno, dok ga 20% koristi od jedan od tri sata. Što se broj sati povećava, raste i broj korisnika, jer njih 29% smartphone koristi od tri do pet sati.
Najiskreniji su bili ispitanici koji su priznali da mobitel koriste između pet i sedam sati dnevno (21%) te iznad sedam sati (26%). Iako i mnogi od nas spadaju u posljednju grupu, već tada možemo pričati o ovisnosti, jer preporučeno korištenje uređaja ne nadilazi pet sati dnevno, koliko iznosi i najveći postotak.
Tek četiri osobe od stotinu ispitanih na pametnom telefonu provode manje od sat vremena
Očekivano, čak 64% korisnika smartphone koristi za pretraživanje Interneta, dok je jednakom postotku ispitanika omiljena zanimacija igranje igrica. Zanimljiv je podatak da samo 54% ljudi uređaj koristi za pozive i slanje poruka.
Japanci mobitele koriste po dvije godine, a “globalna izdržljivost” nešto je manja
Smartphone prosječnog korisnika traje 21 mjesec, a za novi su korisnici spremni izdvojiti i do 2500 kuna. Stoga nas informacija da se u mobilnom biznisu godišnje izvrti 370 milijardi dolara ne iznenađuje. Ali nas treba početi zabrinjavati…
Piše: D.S.