Apple godišnje održi dvije velike konferencije – jednu u proljeće, a drugu u jesen. Prva je posvećena prvenstveno softveru, dok se druga fokusira na nove prizvode i hardver. Jedni korisnici preferiraju prvu konferenciju, drugi možda onu jesensku, no za ovu konferenciju ne možemo reći da je bila nezanimljiva ili dosadna. Bila je dinamična sa puno gostiju na pozornici, predstavljeno je hrpu manjih i većih nadogradnji za sve 4 platforme – watchOS, tvOS, iOS i OS X (sada macOS) – ali ostaje pitanje da li se moglo više toga napraviti i predstaviti korisnicima?
Naše mišljenje je da je, pogotovo jer Apple gotovo ništa nije napravio po pitanju virtualne ili proširene stvarnosti, dok njegovi konkurenti kao što su Google, Microsoft, Amazon, Facebook… ulažu milijune dolara u isto. Apple se fokusirao isključivo na nove verzije OS-ova, a nije predstavio ništa inovativno. Sjetite se samo Appleovih konferencija u vrijeme Steve Jobsa. Nije mogla proći jedna konferencija da nešto veliko i zanimljivo nisu predstavili. Ono što smo gledali ove godine na WWDC-u je bila samo predstava sa mnogo likova koji su na svojstven način prezentirali izmjene koje ćemo dobiti u jesen na svoje iProizvode. Koristimo Appleove prizvode, nemamo ništa protiv Applea, ali smo ipak očekivali malo više od ove konferencije. Točnije – nešto inovativno i novo.
watchOS
Ako koristite pametni sat, vrlo vjerojatno ne koristite Apple watch iz razloga što je užasno skup. Određene varijante sata kod nas koštaju i do 1000 eura, odnosno preko 7500 kuna, što je užasno previše za pametni sat. Čak i ako ste fan Applea, vrlo vjerojatno ste jako dobro odvagnuli želite li dati par tisuća kuna za gadget koji možda i nećete previše koristiti. Da je korisno vidjeti notifikaciju na satu, a ne na mobitelu – jest, no pitanje je koliko novaca je to vrijedno. Pogotovo danas kada nam je mobitel praktički „cijeli dan u rukama“.
S druge strane – Apple watch je najprodavaniji i najuspješniji pametni sat, no to je isključivo zato jer je konkurancija slaba i više se prodaju pametne/fitness narukvice nego satovi. Ne moramo ni reći da postoje kompanije kao što je Garmin koje rade vrhunske pametne satove, ali se ne povezuju na iPhone pa nisu toliko popularni. A kvalitetniji su u svakom pogledu. No, vratimo se mi ipak na watchOS.
Apple je najavio nadogradnju spomenutog sustava, a najveća novost je brži rad i brže pokretanje aplikacija. Pošto su ovakvi satovi hardverski relativno slabi, Apple je odlučio to riješiti softverski. Dodali su dock u operativnom sustavu u koji ćete vi učitati svojih omiljenih 10 aplikacija i one će uvijek biti aktivne. Samim time kada ih „otvarate“, one će se otvoriti unutar pola sekunde. Naravno da hoće kada će već biti učitane u memoriju uređaja. Bez tog docka, pojedine aplikacije se učitavaju i do 5-6 sekundi. Aktivne aplikacije će vam naravno u realnom vremenu nuditi određene podatke do kojih ćete brzo moći doći ukoliko želite. Također, pojednostavljeno je korištenje i nekih drugih aplikacija kao što su Kalendar ili poruke, te ćete ih moći otvoriti ili izvršiti određenu radnju jednostavnim gestama. Na primjer, da biste odgvororili na poruku više nećete morati stisnuti reply nego ćete moći samo notifikaciju povući prema dolje i otvoriti će vam se ekran za odgovaranje na poruku. Inače, nije baš praktično pisati na satu, ali tko voli …
Mnogo je zabavnija nova mogućnost Scribble koja vam omogućuje „pisanje“ prstom po satu, ali naravno prepoznavati će kineske znakove i engleski jezik, dok hrvatski nije niti će biti u planu. Starijim korisnicima bi mogao biti koristan i SOS gumb za hitne pozive koji će automatski nazvati policiju ili neku drugu službu, te će poslati obavijest osobama koje vi konfigurirate kao „hitne kontakte“. Korisno, iako se nadamo da vam to neće trebati. Ako se želite opustiti i meditirati, tu vam je aplikacija Breathe koja će vas voditi u svijet meditiranja.
I za kraj još jedna (važna) stvar – od sada umjesto Mickey Mousea, možete imati na ekranu i njegovu družicu Mimi Mouse.
tvOS
Ako u Hrvatskoj ima malo korisnika Apple watcha, onda vjerojatno ima još manje korisnika Apple TV-ja. Razlog tome je nedostupnost određenih mogućnosti i kanala u Hrvatskoj, te visoka cijena onih koji su dostupni. Sam uređaj nije skup – možete ga naći već za 200-300 kuna – ali njegovo potpuno korištenje jest. Plaćati uslugu 30-40 ili više dolara nama je relativno skupo, dok onima u Americi i Aziji sa višim standardom zasigurno nije. No, bez obzira na to Apple je učinio određene izmjene na tvOS-u koji je srce Apple TV-ja. Što god ljudi govorili, televizija nije mrtva niti će to biti u skorije vrijeme. Da, istina je da sve možete gledati na Internetu, što legalno što ilegalno, ali je neke stvari daleko lakše i ugodnije pogledati na velikom televizoru.
Ono što je svakako jako dobro je integracija Siri sa tvOS-om. Mnogi koji su pretpostavljali da će Apple integrirati Siri u sve svoje proizvode su bili u pravu. Od sada možete sa Siri pretraživati filmove i to na mnogo načina. Možete ih pretraživati po temi, po naslovu, po glumcima … Siri ima uvid u preko 650.000 filmova tako da ne sumnjamo da će svako od vas si naći nešto za gledati. Na pozornici je bilo demonstrirano kako ovo funkcionira i ako tako bude i u stvarnosti, to će biti fantastično. Mnogo je brže izreći rečenicu tipa: „Find me all movies with Angelina Jolie“, nego ručno pretraživati filmove, pisati naslove preko male tipkovnice na TV-u ili mobitelu … Čak ćete moći pretraživati i video klipove na YouTubeu koji postaje praktički sastavni dio Apple TV-a. Ako ste fan YouTubea, to će vas zasigurno razveseliti.
Nama je mnogo zanimljivije to što mnoge televizijske kuće rade svoje aplikacije preko kojih ćete moći besplatno ili uz određenu pretplatu gledati njihov (ekskluzivni) sadržaj. Apple TV više neće biti samo sredstvo uz pomoć kojeg ste gledali televiziju, nego postaje uređaj na kojem ćete naći i hrpu korisnih aplikacija koje će vam donositi dodatni sadržaj poput feeda sa vijestima, najboljim video isječcima vaše omiljene sportske momčadi, animacije, moći ćete gledati odjednom 4 kanala u isto vrijeme (ekran će se podijeliti na 2 ili 4 dijela u kojima će se nalaziti video kanali) … Zapravo sve što poželite i što programeri naprave. Pošto platforma postaje otvorenija prema developerima, očekuje se veliki porast dostupnih aplikacija u narednim mjesecima. Napomenimo samo da će i Siri postati „open source“, odnosno biti će dostupan Siri SDK za sve programere koji će ju moći iskoristiti u svojim aplikacijama bez obzira na platformu za koju programiraju, pa tako i za tvOS.
Nadalje, tu i single sign-on opcija koja vam omogućuje da se u sve aplikacije samo jednom spojite i da svi potrebni podaci budu pohranjeni na jednom mjestu, a da za sve koristite samo master lozinku. Nešto jako slično specijaliziranim aplikacijama upravo za pohranu korisničkih imena i lozinki.
Moramo još spomenuti redizajniranu Remote aplikaciju koja vam može zamijeniti fizički uređaj za upravljanje Apple TV-om. Sada ćete za to moći koristiti iPhone koji će imati apsolutno sve opcije jednake fizičkom uređaju. Naravno moći ćete i igrati igrice jer iPhone sadrži žiroskop i sve moguće senzore koji prate kretnju, odnosno pomicanje uređaja.
Nismo fanovi Apple TV-a no sigurni smo da je ovakav način gledanja TV-a mnogo zanimljiviji od „običnog“ gledanja. Ovdje imate aplikacije, mogućnost snimanja sadržaja, mogućnost igranja igrica, notifikacije, widgete, sliku u slici, paralelno gledanje više video kanala … Imate sve što poželite. Ako ste imalo vični programiranju, možete si i sami napraviti aplikaciju po vašoj mjeri sa mogućnostima koje želite. Sada je to mnogo lakše nego prije jer postoji tvOS API koji će vam omogućiti hrpu toga, a između ostalog i podršku za HomeKit i PhotoKit. Ono čemu se još nadamo je dolazak Apple Musica na Apple TV kako bismo mogli i slušati našu omiljenu glazbu.
macOS
Mnogo zanimljivija je priča koja se odvijala oko OS X-a i iOS-a. Prva stvar je svakako bilo preimenovanje OS X-a u macOS što je zapravo i bilo očekivano. Kada vam tri od četiri OS-a koje imate završavaju na „OS“, tada želite i onog zadnjeg uskladiti s time. No, bez obzira kako se operativni sustav zvao, riječ je o prilično velikoj nadogradnji, odnosno nadogradnji koja donosi hrpu noviteta koji će se zasigurno svidjeti korisnicima Mac računala. Najzanimljivije od svega je što će i ova nadogradnja biti besplatna, te je Apple izgleda odlučio prestati naplaćivati nadogradnje operativnog sustava. Sličan stav očekujemo i od Microsofta i Windowsa 10, no pitanje je što će biti s time.
Kao što možete i očekivati, prvo o čemu se pričalo je bila integracija Siri u macOS. Već smo rekli da je Apple odlučio integrirati Siri u sve svoje OS-ove, a macOS nije izuzetak. Do Siri ćete moći doći bilo kada sa samo jednim klikom na računalu. Ponavljamo, sve što smo vidjeli na pozornici se čini super, no pitanje je kako će funkcionirati u stvarnosti. Evo jedan primjer – ako volite raditi više stvari odjednom, tada možete recimo pisati dokument na računalu i u isto vrijeme reći Siri da pošalje poruku vašem kolegi, bez da prestanete raditi na dokumentu. Odlično za englesko govorno područje – za nas to ne predstavlja ništa. Osim ako se sa kolegama ne dopisujete na engleskom jeziku, tada će vam ovo biti odličan feature. Svakako da pozdravljamo ovakve novitete, ali se pitamo kako i mi u Hrvatskoj to možemo iskoristiti.
No, osim za slanje poruka, Siri možete iskoristiti i za traženje datoteka na računalu. Ako imate hrpu datoteka onda znate o tome koliko teško može biti naći određeni dokument. Puno brže će biti da Siri pitate da vam nađe dokument imena XY. Ako Siri prepozna to ime, pretražiti će računalo i otvoriti vam putanju do vašeg dokumenta. Osim dokumenata, Siri ćete navodno moći iskoristiti i za tvitanje, bilješke, otvaranje notifikacija iz notifikacijskog centra, pretraživati Internet i još mnogo toga. Nadamo se samo da će funkcionirati upola dobro kao što je bilo prezentirano na ovogodišnjem WWDC-u.
Ono što nam je malo više zanimljivo su neke manje Interne izmjene koje macOS donosi, a jedna od njih je mogućnost brzog skidanja slika sa Interneta. Recimo da nađete sliku koja vam treba na Internetu i želite ju iskoristiti za vašu prezentaciju. Dovoljno će biti da ju samo ‘povućete’ na računalo ili direktno u aplikaciju u kojoj radite prezentaciju i slika će vam biti skinuta na računalo i automatski ubačena u prezentaciju. Zgodno i korisno!
Ako ste fan fotografije i na računalu čuvate razne fotografije, tada će vam mnogo zanimljivija biti aplikacija Memories. To je aplikacija koja će vam čitati meta podatke iz slike i automatski vam ih sortirati po mnogim kriterijima – ljudima s kojima ste na slikama, lokaciji, vremenu… Čak će vam Apple složiti i mapu sa slikama gdje ste ih napravili. Pitanje je samo koje sve informacije Apple sprema kada vi napravite sliku, jer očito sprema mnogo toga. A da ne spominjemo i prepoznavanje lica koje će biti aktivno u spomenutoj aplikaciji.
Ako vas ni to ne zanima, možda će vas zanimati novi servis za plaćanje koji se zove, logično, Apple pay. Riječ je o servisu kojeg će morati podržati web shopovi kako bi ga Apple korisnici uopće mogli koristiti. Apple tvrdi da će biti jedan od najsigurnijih načina plaćanja, a moći ćete se verificirati i otiskom prsta. Iako većina online trgovina koristi PayPal, vrlo vjerojatno će se integrirati i ovakav način plaćanja. Ne zbog sigurnosti, nego zbog ogromnog broja Apple korisnika koji će to htjeti koristiti, a uz dobar API, velikoj većini trgovina neće trebati više od par dana da integriraju Apple pay u svoje web stranice. Samo da napomenemo da ćete moći izvršiti transakciju i uz pomoć Apple pametnog sata. Kada smo već spomenuli pametni sat, moramo spomenuti i novi način logiranja na vaše mac računalo. Moći ćete otključati isti uz pomoć sata, odnosno računalo i sat će se sinkronizirati te kada se približite računalu, ono će se samo otključati i logirati na vašeg korisnika. Zanimljivo i vrlo korisno, pogotovo ako se svako malo mičete od računala i pri tome ga zaključavate. Ovako ćete uštedjeti mnogo vremena i živaca.
Za kraj spomenimo još dvije stvari – univerzalni clipboard i iCloud Drive. Univerzalni clipboard je fantastična stvar ako koristite sve Appleove uređaje – Mac, iPhone, iPad … Recimo da su svi uređaji na istoj kućnoj mreži i na svima ste logirani sa istim Apple korisničkim računom. Ako nađete neki zanimljiv link dok surfate internetom na vašem Macbook računalu i stisnete tipku ‘copy’ i u clipboard kopirate link tog zanimljivog članka kojeg ste našli, moći ćete ga „iskoristiti“ na iPhoneu. Doslovno ćete moći otvoriti safari na vašem omiljenom telefonu i stisnuti tipku paste koja će zaljepiti link u web preglednik. Korisno za određene stvari jer bi inače dosta vremena potrošili dok prebacite nešto sa jednog uređaja na drugi.
Što se tiče iClouda, on je sada integriran u vaš OS i folder Documents – gdje su vam spremljeni svi dokumenti – možete automatski sinkronizirati sa iCloudom kako bi vam ti isti dokumenti bili dostupni na svim drugim uređajima gdje imate iCloud Drive. Istu stvar možete postići i sa drugim alatima, no pošto je ovo od Applea, ovo će biti zanimljivo njihovim korisnicima. Ono što nas brine je malo mjesta „u oblaku“. Pretpostavljamo da Apple očekuje od korisnika da kupe dodatni prostor i tako im daju određenu količinu novca za ovu uslugu.
iOS
I za kraj najkorištenija platforma – iOS. Apple je donio neke stvari kojima smo izuzetno zadovoljni, a prva je mogućnost brisanja defaultnih Appleovih aplikacija. Velika većina iPhone korisnika ima folder koji se zove „Apple Junk“ ili „Crapple“ u koji potrpaju sve njihove aplikacije koje neće koristiti ili ih rijetko koriste (Tips, Calculator, Music, Videos, Game center …) i zaborave na njih. Sada ćete ih napokon moći ukloniti trajno sa telefona i osloboditi si malo memorijskog prostora.
Nadalje, moramo li opet spominjati Siri? Siri je već jako dugo sastavni dio iPhonea i iOS-a, no sada će i third-party aplikacije (čitaj: one koje nije napravio Apple), moći koristiti Siri jer je došao Siri SDK. Već sada postoje neke aplikacije koje koriste Siri ali ta lista je izuzetno kratka. Očekujemo do kraja godine barem 10-20 tisuća novih aplikacija koje će koristiti Siri. Napomenimo samo da je App Store prešao brojku od 2 milijuna dostpunih aplikacija …
Kako su iznimno popularne aplikacije za dopisivanje, tako je Apple marljivo radio na iMessage aplikaciji pa je napravio hrpu ustupaka korisnicima. Mnoge od tih stvari nikada ne bi zaživjele da je na čelu kompanije Steve Jobs. Tako sada u dotičnoj aplikaciji možete poslati link sa YouTubea i ostalih sličnih servisa, te ga potom i otvoriti unutar iMessagea. Više ne morate otvoriti zasebne aplikacije koje će reproducirati multimedijalni sadržaj. Mlađoj populaciji će vjerojatno biti zanimljivo što ćete moći određene riječi zamijeniti emoji znakovima. Ako ste recimo u poruci napisali „Pizza“, tada će vam ta riječ biti označena drugom bojom, a dvostrukim doticanjem te riječi, riječ „pizza“ će se pretvoriti u emoji koji predstavlja pizzu. Ista stvar je i sa mnogim drugim riječima. A da ne govorimo da možete poslati i specijalni efekt pa kada nešto napišete, dodate efekt i on se reproducira kod korisnika koji je otvorio vašu poruku. Zamislite da pitate prijatelja da li idete van do grada i stavite efekt disko svjetala? To mijenja cijeli koncept dopisivanja. Šalimo se naravno – nismo sretni sa time, no ako korisnici to žele …
Ako želite možete koristiti i „nevidljivu“ tintu koja zamuti poruku koju ste poslali određenoj osobi, a ona ju možete otkriti sa određenom gestom koja može biti pomicanjem prstom po poruci, pomicanje mobitela lijevo-desno ili slično. Ako se pitate gdje je kraj novitetima vezanim uz iPoruke, strpite se još malo. Apple je integrirao i slanje novca putem ove aplikacije. Da, dobro ste pročitali.
Ono što se nama izuzetno sviđa su nove notifikacije, odnosno prikaz notifikacija na mobitelu. Kao prvo, čim podginete mobitel sa stola ili ga izvadite iz džepa, ekran će se upaliti i prikazati vam notifikacije. Već sa ovog lock screena ćete uz pomoć 3D touch tehnologije moći odgovoriti na notifikaciju – bilo to poruka ili nešto drugo. Čak ćete moći na screen dodati i – nazovimo ih – widgete koji će vam u realnom vremenu prikazivati određene informacije kao što su rezultati sportskih utakmica, karta sa autom koji dolazi po vas jer koristite Uber, vijesti …
Spomenuli smo auto i karte za Uber, pa da se nadovežemo na to. Dolaze nove mape sa novim kartama, mogućnostima i otvorene su za developere. Primjetite kako je Apple (op.a. kao i Microsoft nedavno) počeo davati jako puno toga programerima. Shvatili su da je to zapravo jedini način da se zadrže ponajbolji programeri na platformi jer ako im ponudite sve što imate, oni će to koristiti i neće prijeći na drugi programski jezik, drugu platformu i slično. Sviđa nam se to jer će sa svim tim stvarima i aplikacije biti bolje, korisnici će biti zadovoljniji i na kraju – korištenje iOS-a će biti bolje. Znamo da Android mnogo toga već ima godinama, no sada će to imati i Apple, a zdrava konkurencija je uvijek dobra.
Što još spomenuti? Mnogo je toga zapravo što je Apple donio novoga, no neke stvari jednostavno nisu vrijedne spomena i otkriti ćete ih sami tokom korištenja novog iOS-a 10 vrlo brzo. Zapravo na jesen, no to je vrlo brzo. Pretpostavljamo da će sve ove izmjene biti dostupne na dan slijedeće WWDC konferencije.
Spomenimo još samo da dolazi nova verzija Apple Musica. Spotify je i dalje broj jedan kada govorimo o servisima za streamanje glazbe, no Apple ne odustaje. U novom iOS-u doći će do radikalnog redizajna aplikacije, biti će mnogo čišća i ugodnija za korištenje, te će ispraviti hrpu postojećih bugova. Vjerujte nam – ima ih dosta! Napokon će se u ovoj aplikaciji naći i tab „Downloaded music“ u kojoj ćete vidjeti pjesme koje ste skinuli, te tab sa novim pjesmama za koje Apple predvidi da bi vam se mogle svidjeti. Nešto kao Spotify discoveri, samo što će se ovo češče ažurirati.
Što reći na kraju? Zadovoljni smo izmjenama koje dolaze, ali smo očekivali više. Sve ovo što dolazi je ono što i mora doći.
Standardne nadogradnje platformi, uz dodatak za developere koji će sada na raspolaganju imati mnogo više alata za napraviti kvalitetne aplikacije. No, nismo vidjeli ništa revolucionarno, ništa novo, niti jedne riječi o virtualnoj stvarnosti koja je slijedeća „velika stvar“. Dapače, već se na veliko radi na tome, a Apple čeka. Ili radi u tajnosti na tome, a mi za to ne znamo. Nažalost, bojimo se da situacija nije takva. Stigne se još to i promijeniti, daleko je kraj godine, čeka nas još jedna konferencija … no ta je isljučivo posvećena hardveru, pa ne znamo što očekivati. Ako ništa drugo – možda barem dobijemo osvježene Macbook Pro-ove sa novom generacijom Intelovih procesora.
Piše Boris Plavljanić