PočetnaOstaloZanimljivostiApple je “zakrpao” propust u iPhoneu i otežao posao policiji i agencijama

Apple je “zakrpao” propust u iPhoneu i otežao posao policiji i agencijama


Sigurnosna rupa koja je postojala na iPhoneu (unutar iOS-a) je dozvoljavala policiji i raznim američkim agencijama da preko Lightning porta “hakiraju” telefon i dođu do podataka do kojih ne bi mogli legalnim putem.

Apple čini sve da zaštiti svoje uređaje od agencija kao što su FBI, CIA, DEA i slične. Kao i svaki uređaj, tako je i iPhone imao jednu sigurnosnu rupu koju su agencije koristile za hakiranje iPhonea koje su zaplijenili ljudima. Kao što znate, većina današnjih pametnih telefona su kriptirani i ako vam ih netko ne otključa, ne možete doći do podataka. No, iPhone se mogao hakirati preko Lightning porta, odnosno preko USB ulaza.

Apple je otkrio taj propust, te ga je odlučio “zakrpati” bez obzira kakve bi posljedice mogle biti, odnosno što će dotične agencije reći. U novoj zakrpi za iOS, sat vremena nakon zaključavanja iPhonea, onesposobit će se električni pristup Lightning portu. Točnije, jedino ćete moći puniti mobitel tim putem, no više nećete moći pristupiti nikakvim podacima, osim ako prvo ne otključate mobitel.

Možda ne zvuči kao nešto jako zanimljivo, ali zapravo jest. Pogotovo kada pogledati FBI koji tvrdi da zbog enkripcije imaju stotine uređaja koje ne mogu otključati niti im pristupiti.
Sjetimo se da je još 2016. godine FBI tražio Apple da napravi backdoor kako bi mogli pristupiti uređajima. To se dogodilo par dana nakon pucnjave u San Bernardinu kada je FBI u rukama imao napadačev iPhone, ali ga nisu mogli otključati. No, Apple je to odbio uz obrazloženje da će to oslabiti sigurnost cijelog uređaja.

FBI se nakon toga okrenuo nezavisnim sigurnosnim kompanijama koje su za velike novce navodno relativno uspješno otključavale uređaje u roku od par sati do par dana. Vjerojatno uz pomoć određene brute force akcije. Čak ste za 15.000 dolara mogli i kupiti GrayKey koji je također to radio – otključavao iPhone raznim “hakerskim” tehnikama.

Sve u svemu, Apple tvrdi da ovo ne radi kako bi zagorčao život agencijama, nego kako bi zaštitili svoje korisnike od hakera i sličnih osoba koje bi neovlašteno hakirali telefone. Ipak su njima u centru fokusa korisnici koji im donose milijarde dolara svake godine.

 

Piše: B.P.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular