Svi znamo kako nas velike kompanije prisluškuju. To nije ništa novo. Moć informacije u svijetu je jako bitna, stoga se kompanije odlučuju na korištenje raznih tehnologija kako bi saznale što više o navikama potrošača i tako zaradile. Ljudi koji su uključeni u kolektivnu tužbu protiv Applea iskusili su to. Tvrde da je digitalni asistent Siri prisluškivao njihove razgovore, a zatim slao snimke oglašivačima koji su ih koristili za ciljanje oglasa. Korisnici javljaju da se Siri aktivirala čak i bez izgovorene ključne fraze (“Hey, Siri”). Rečeno je da su se takvi slučajevi događali od rujna 2014.
Kao referentna točka za cijeli slučaj, koji Siri optužuje da snima razgovore korisnika bez njihovog pristanka i šalje te snimke dalje, činjenica je da se Apple 2019. suočio s kritikama zbog toga što su njegovi vanjski suradnici preslušavali materijale koje je Siri snimila.
Apple je podnio zahtjev za preliminarnu nagodbu kojom će pogođenim potrošačima isplatiti 95 milijuna dolara. Nagodbom će moći izbjeći priznavanje bilo kakvog nedjela. Međutim, da bi slučaj bio riješen, sudac mora odobriti nagodbu. Ako nagodba bude odobrena, svaki korisnik koji je između 17. rujna 2014. i 31. prosinca 2024. koristio Apple uređaje koji podržavaju Siri moći će tražiti naknadu do 20 dolara za svaki uređaj (do najviše 5 uređaja). No, prvo će se morati zakleti da su tijekom povjerljivog ili privatnog razgovora slučajno aktivirali Siri.
Inače, Apple je u posljednjoj fiskalnoj godini prijavio profit od 93,74 milijarde dolara. Dakle, ovih 95 milijuna dolara je za Apple sitnica.
Vrijedno je spomenuti da Apple nije jedina kompanija sa sličnim problemima. Gotovo identična tužba vodi se i protiv Googlea, gdje korisnici ističu neovlašteno snimanje privatnih razgovora od strane virtualnog asistenta.
Toćo Maršić