PočetnaOstaloZanimljivostiAnonymous je započeo cyber rat protiv Rusije! Kojim se metodama služe i...

Anonymous je započeo cyber rat protiv Rusije! Kojim se metodama služe i koji je njihov cilj?


Rat Rusije i Ukrajine doveo je dosad malo viđenu dimenziju cyber sukoba u prvi plan. Oni se često događaju u pozadini, ali u današnje vrijeme čine sastavni dio sabotaža koje itekako mogu napraviti velike probleme za pojedinca, skupinu, instituciju ili čak cijelu zemlju.

Posebnost trenutnog rata između Rusije i Ukrajine je što smo zagazili u novo doba kad su se jednako dinamični sukobi s bojišnica prenijeli u cyber svijet. Svima je u zadnjih par godina postao poznat pojam hibridnog rata koji se odnosi na korištenje interneta za plasiranje različitih oblika propagande, dezinformacija, podataka i cyber napada u svrhu stjecanja političkih i drugih ciljeva. Hibridni rat može se i na još neke načine definirati, ali u kontekstu ratnog sukoba Rusije i Ukrajine elementi koje smo naveli mogu se lako prepoznati jer, primjerice, već kod korištenja društvenih mreža vidimo razlike u komuniciranju kod obiju strana te na koji način plasiranje različitih poruka, podataka i video sadržaja može dati aktualnim događanjima drugačija tumačenja te čak utjecati na moral građana i vojnika.

U cijelom ratnom kaosu snažno je odjeknula vijest kako je hakerska skupina Anonymous Rusiji objavila cyber rat. To je učinila putem korisničkog računa na Twitteru (@YourAnonOne) i njeno djelovanje usmjereno je protiv režima Vladimira Putina.

Ovo nije prvi put da Anonymous vrši napade. Ranije su neka od njihovih brojnih djelovanja bila usmjerena protiv CIA-e, scijentološke crkve i Islamske države.

Rusija je prije službenog početka napada na Ukrajinu iskoristila mogućnosti cyber napada pa su ukrajinske web stranice bile izložene DDoS napadima pomoću kojih se ometa normalno odvijanje prometa na serverima, servisima ili mrežama, što se posebno usmjerilo na ukrajinsko ministarstvo obrane te Privatbank, najveću ukrajinsku komercijalnu banku. Po definiciji se radilo o napadu tzv. wiper malwarea koji paralizira web stranice s višestrukim lažnim zahtjevima za informacije. Isti napad ujedno je uključio i HermeticWiper malware koji ne dopušta računalima ponovno bootanje.

Početak rata uzrokovao je mnoge sankcije za Rusiju pa su tako stupile na snagu zabrane oglašavanja na Facebooku i YouTubeu koje dnevno u velikoj mjeri umanjuju ruske prihode. Tvrtka Meta je otišla i korak dalje pa je osnovala posebnu radnu skupinu koja će se isključivo baviti detektiranjem i uklanjanjem lažnih informacija s ruske strane, Elon Musk je pružio podršku s omogućavanjem pristupa internetu putem njegovih Starlink satelita, a veliki cyber kontranapad radi upravo hakerska skupina Anonymous.

Prošlog tjedna potvrđeno je kako je Anonymous odgovoran za nekoliko cyber incidenata. Veliki broj napada dogodio se putem namjernog opterećenja internet prometa kod pojedinih web stranica, što je najvidljivije u slučaju režimskog medija Russia Today čija se web stranica srušila u nekoliko navrata.

Postojala je i serija DDoS napada pošto su neke službene web stranice, poput one od ruskog ministarstva obrane, bile nedostupne.

Anonymous je također hakirao bazu podataka ruskog ministarstva obrane, a isto tako je potvrđeno hakiranje TV kanala ruske televizije na kojima se u jednom trenutku objavljivao sadržaj koji glorificira Ukrajinu te su puštane ukrajinske domoljubne pjesme uz navođenje podataka o invaziji koji prikazuju stvarnu sliku sukoba.

Ono što je isto tako potvrđeno od strane nekih portala je napad Anonymousa na ruski Linux terminal i sustav za kontrolu plina u Nogiru u Sjevernoj Osetiji.

Postoje zanimljive informacije vezane uz napad na sustav u Nogiru jer se navodi kako se digitalnim putem namjerno povećao pritisak plina koji je mogao uzrokovati eksploziju da nije došlo do manualne kontrole od strane zaduženih djelatnika.

Dio cyber napada Anonymousa usmjerio se na Čečeniju i Bjelorusiju. Službena stranica čečenske vlade srušila se i bila je nedostupna jedan duži period.

Nedavni napad također je pogodio bjeloruske željeznice čiji su svi internet servisi blokirani, a navedeno je da se s time htjelo poremetiti usmjeravanje bjeloruskih snaga i vojne opreme na Ukrajinu. U ovom trenutku su web stranice pass.rw.by, portal.rw.by, rw.by nedostupne, a dodatna šteta za Bjelorusiju je krađa gotovo 200 GB poruka elektroničke pošte koje se povezuju s bjeloruskim proizvođačem oružja Tetraedr.

Hakeri iz Anonymous grupe u svojim su objavama na Twitter profilu dali do znanja da bi se njihove aktivnosti mogle gledati kao nezakonite prema zapadnim pravnim normama, no vjeruju kako je svima jasno da se to radi s ciljem zaštite ukrajinskog naroda i pružanja pomoći Ukrajini u trenucima kada doživljava napad i okupaciju. Jednu od sličnih poruka, koje su često usmjerene prema Vladimiru Putinu, možete vidjeti u sljedećem videu:

Hakeri iz Anonymous grupe koriste  #OpRussia ili #OpKremlin hashtagove za objavu aktivnosti protiv ruskih web stranica.

Ukrajinski potpredsjednik vlade i ministar digitalne transformacije Mykhailo Fedorov u četvrtak je bio objavio kako se počinje sa „stvaranjem IT vojske“, a zadaci koji će biti dani u trenutnoj cyber borbi dostupni su na jednom Telegram kanalu.

Fedorov je također pozvao tvrtke da digitalno isključe Rusiju, a istodobno je uputio zamolbu da se blokiraju adrese ruskih korisnika kad su u pitanju kripto transakcije.

Mnogo se toga događa po pitanju cyber napada na Rusiju i vjerojatno će teško biti utvrditi za koji će dio njih Anonymous biti odgovoran. Ono što može biti zabrinjavajuće za Rusiju je činjenica da se ne radi o pojedincima, već o organiziranoj grupi čije će djelovanje biti nepredvidivo.

Piše: Ervin Mičetić


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular