Softverski inženjeri su ljudi koji prema običnim ljudima izgledaju kao da imaju “super moći”. Oni mogu iz ničega stvoriti nešto, mogu se obogatiti “preko noći” i mogu pisati aplikacije kakve žele. Ako ste i sami izabrali tu profesiju, onda znate koliko je zabavno programirati, ali isto tako ponekad može biti i frustrirajuće.
Ipak, mnogo je više pozitivnih strana, a tome svjedoče i osobe koje će se naći u ovom tekstu. Riječ je o 10 ponajboljih i najpopularnijih programera na svijetu. Neki od njih su se obogatili na račun svoga proizvoda, dok su neki radili za “javno dobro” i stvorili alate kako bi i mi ostali mogli programirati, razvijati i raditi. Što su to napravili i po čemu ćemo ih pamtiti, čitajte u nastavku.
- Jack Dorsey – Prvi na redu je Jack Dorsey. Možda vam ime na prvu ne znači ništa, no riječ je o osnivaču dva velika startupa, odnosno kompanija. Prva je Twitter, a druga je Square. Jack je programirao od malih nogu i stvorio je odlične proizvode, a u obje firme obnača dužnost izvršnog direktora (CEO). S druge strane, to je čovjek koji izaziva mnoge kontroverze, posebite oko Twittera jer se često znao sukobiti sa ulagačima i nije im dao da previše odlučuju o smjeru u kojem će Twitter ići. Ipak, mi smatramo da je napravio odličan posao i da će ga raditi i ubuduće. Twitter možda nije popularan kao Facebook ali ima svoju vjernu publiku koja voli micro-blogging.
- Niklaus Wirth – Niklaus Emil Wirth je švicarski računalni znanstvenik i pionir mnogih računalnih programskih jezika. Najpoznatiji je po jezicima: Pascal, Euler, Algol W, Modula, Modula-02, Oberon, Oberon-2, Oberon-07. Također, dizajnirao je i programski jezik PL/0 kako bi ilustrirao dizajn kompajlera koji se koristi na mnogim svjetskim sveučilištima. Nažalost, u Hrvatskoj jako slabo. Uz sve ovo, imao je vremena i za sudjelovanje u kreiranju operativnih sustava Lilith i Oberon koji nikada nisu zaživjeli kao Windowsi, Mac OS ili Linux. Sav taj trud mu je 1984. Godine donio prestižnu Turingovu nagradu.
- Guido van Rossum – Možda vam ovo ime ne zvuči poznato, ali radi se o nizozemskom developeru / softver inženjeru koji je kreirao programski jezik Python. Vrlo popularan jezik danas, a u toj zajednici Guido van Rossum poznat je kao “Benevolent Dictator of Life”. To znači da on odlučuje o sudbini Pythona, koji će se featurei dodati i slično. Naravno ne odlučuje baš o svemu, ali o kritičnim pitanjima – da. Od 2005. Do 2007. Godine je radio u Googleu, no veliki napor i puno energije je utrošio u Python kada je i napustio brod zvan Google.
- Ada Lovelace – Augusta Ada King, iako ju svi znaju pod imenom Ada Lovelace, je bila engleska matematičarka i jedna od prvih softverskih inženjerski, a većinom je poznata po radu na analitičkoj mašini Charlesa Babbagea. Bilješke koje je radila za spomenutu analitičku mašinu, bili su zapravo prvi PC programi koje je napisala. To je bio slijed uputa kako bi mašina trebala raditi, odnosno algoritam. Također, među prvima je tvrdila da će jednog dana PC biti mnogo više od mašine za matematiku, što je bilo protivno javnom mišljenju toga doba.
- James Gosling – James Gosling dobio je svoju prvostupničku diplomu na Sveučilištu Calgary, a zatim magisterij i doktorat na Carnegie Mellon Universityju. Dok je radio na svom doktoratu napravio je varijantu Emacsa zvanu Gosling Emacs (gosmacs). Prije nego se pridružio firmi Sun Microsystems, napravio je multiprocesorsku formu Unixa za PC framwork. Kao programer, sudjelovao je na velikom broju projekata, ali najpoznatiji je po tome što je 1994. Godine napisao dijalekt za Java programski jezik, te odgovarajuću virtualnu mašinu i kompajler. Sudjelovao je i u radu nekih sveučilišta, te pisao i programe za njih kako bi im olakšao učenje i studiranje. Dobitnik je i mnogih prestižnih nagrada.
- Tim Berners-Lee – Sir Tim Berners-Lee je, blago rečeno, PC istraživač. Poštenije je reći da je on otac Interneta kakvog poznajemo i on je napravio 3 ključne komponente, tj. HTTP, URL i HTML. Dodatno je napravio prvi Web page manager/program (worldwideweb.app) i primarni web server (httpsd). Danas ga se gotovo redovno zaboravlja, no definitivno prvi čovjek weba i čovjek zbog kojeg imamo Internet kakav imamo danas. Čovjek je cijelu karijeru posvetio napretku društva, i ako ništa, zbog toga ga trebamo pamtiti.
- Bjarne Stroustrup – Čovjek koji je u Bellovom laboratoriju zamislio, skicirao i napravio programski jezik C++ koji je aktualan i danas. Na njega su jako utjecali programski jezici C (zato se C++ tako i zove – to je ažurirani C, odnosno naprednija verzija) i Simula. Simula mu je bila jako zanimljiva jer je bila otvorena i mogli ste ju prilagoditi različitom hardveru, a to je htio spojiti sa svojim zamislima, što je obrazložio i u svom doktoratu. Zanimljiva je i činjenica da kad je došao u Bell, rekli su mu “Napravi nešto zabavno”. I napravio je.
- Donald Knuth – Nama jedna od najzanimljivih ličnosti na ovoj listi je definitivno Donald Knuth. Riječ je o prvoklasnom matematičaru i PC istraživaču, koji predaje na prestižnom sveučilištu Stanfordu. On je ujedno i autor ogrome knige (zapravo više njih) “The Art of Computer Programming”. Za tu knjigu Bill Gates je rekao – “Ako ju samo uspijete pročitati, molim vas da mi se javite”. Knutha ćemo znati i po tome što je među prvima koji je objavio knjige o matematici, analizi algoritama, a uz to sve kreator je i LaTeX-a (alat za pisanje, ali mnogo kompleksnije od običnih word procesora). Njegova predavanja možete naći na YouTubeu i mnogim drugim mrežama.
- Linus Torvalds – O Linusu ne treba trošiti puno riječi. Čovjek je zaslužan za jezgru Linuxa koju i dan danas razvija. Da nije bilo njega ne bi danas bilo ni Linuxa ni toliko dobrih distribucija nastalih na njegovoj jezgri. Inače, Linux je praktički jednak UNIX-u, ali sa hrpom poboljšanja. Danas, osim Linusa, jezgru razvija hrpa programera diljem svijeta, dok on odlučuje o kritičnim točkama i smjeru u kojem će se isti razvijati. Do kada? Vjerojatno dok god je živ.
- Dennis Ritchie – I za kraj najveća legenda u svijetu programiranja – Dennis MacAlistar Richie. Prvi čovjek programskog jezika C od kojeg su potekli mnogi danas popularni jezici kao što su C# i Java. Svi oni korijene vuku u C-u, samo su napravljeni na “višem” nivou. Uz to, Dennis je zajedno sa Ken Thompsonom napravio operativni sustav UNIX. Njih dvojica su dobili Turingovu nagradu 1983. Godine, ali i mnoge druge tokom svoje dugogodišnje karijere. Čovjek koji je također radio za dobrobit mnogih drugih, a ne samo sebe i zato će zauvijek biti upisan kao jedan od prvih “pravih” softverskih inženjera na svijetu i čovjek koji je jako ubrzao razvoj softvera, operativnih sustava …
Piše: B.P.
Fali vam Wilf. On je na razini Knutha.
https://en.wikipedia.org/wiki/Herbert_Wilf