Xiaomi je ove godine predstavio tri smartphone-a za različite cjenovne segmente, veličine, kao i potrebe potrošača. Najpopularniji je definitivno Redmi Note 3, a za vrijeme pisanja ovog članka, to je nedvojbeno najbolji smartfon koji možete kupiti za manje od 1500 kuna. Dimenzije su 139.3 x 69.6 x 8.5 mm a težina popriličnih 144 g. Veličina ekrana 5 inča sa rezolucijom 720 x 1280 pixela. Pogoni ga osmojezgreni procesor Qualcomm MSM8937 Snapdragon 430, Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53, interna memorija 32 GB sa 3 GB RAM-a i podržava dual sim.
Ovi mobiteli su napravljeni prvenstveno za Indijsko tržište gdje je kupovna moć daleko manja nego na zapadu, ali se mogu pronaći i kod nas u mnogim prodavaonicama mobitela. Kompanija je nedavno predstavila svoj četvrti smartfon koji se zove Redmi 3S. On cilja na potrošače koji žele najbolje performanse, ali imaju ograničen budžet do 1500 kuna. Redmi 3S se može nabaviti po cijeni od 1300kn dok je model Redmi 3S Prime 1500,00kn. Smartfon dolazi u dvije varijante, a mi smo testirali high-end model, redmi 3S Prime. Evo što mislimo o njemu.
Xiaomi Redmi 3S – Izgled i kvaliteta izrade: 8.5/10
Ako vam je poznat Redmi Note 3, onda ćete primjetiti veliku sličnost u dizajnu. Redmi 3S Prime je manje-više kompaktna verzija Redmi Note 3, i to je dobra stvar. Ima isto metalno kućište sa mat obradom koje je zaobljeno na rubovima. Ovo je definitivno odlična nadogradnja u odnosu na Redmi 2, ali kada se bolje razmisli Xiaomi je očito išao na sigurno i nije previše eksperimentirao sa dizajnom.
Naprijed se nalazi stakleni panel koji pokriva cijeli prednji dio smartfona uključujući zaslon, kapacitivne Android navigacijske tipke, senzore blizine i svjetlosti i prednju kameru. Tu je i uzak prorez za slušalicu za pozive koja se nalazi iznad zaslona. Uzdignuti kromirani rub okružuje prednju stranu i trebao bi pomoći u smanjenju oštećenja kada se smartfon drži okrenut prema dolje.
Dok razgledamo smartfon, zamijećujemo da se gumbi za uključivanje i kontroliranje glasnoće nalaze na desnoj strani, dok e hibridni slot SIM kartice nalazi na lijevoj strani. Na dnu je microUSB port i mikrofon, a na vrhu je audio priključak, infracrveni odašiljač i sekundarni mikrofon.
Jedina značajna razlika između ovog i Redmi Note 3 je lokacija glavne kamere na stražnjoj strani. Ovdje se nalazi u gornjem lijevom kutu, zajedno sa LED bljeskalicom (kamera na Redmi Note 3 je više centralno smještena), dok se skener otiska prsta nalazi u sredini, a zvučnik je dolje ispod.
Ovo je vrlo ergonomski dizajniran mobitel jer zakrivljeni rubovi nude lijep hvat i osjećaj u rukama. Ne doima se preteškim, čak i sa ogromnom baterijom od 4100 mAh. Da budemo iskreni, danas gotovo da ne postoji nijedan smartfon na tržištu koji nudi takvu impresivnu kvalitetu izrade.
Xiaomi Redmi 3S – Ekran: 8/10
Iako je ovaj smartfon kompaktan, ipak je narastao malo u odnosu na svoje prethodnike. Zalon mjeri 5 inča i koristi IPS LCD panel sa razlučivošću od 1280×720 HD; a to znači gustoću piksela od 294 ppi. Razlučivost ne zvuči impresivno, no PPI je dovoljno visok kako bi se kvalificirao kao Retina zaslon. Oštrina i boje su atraktivne, a čak su i kutovi gledanja prilično dobri.
Zaslon nas je također oduševio svjetlinom. Čitljivost na sunčevoj svjetlosti je dosta bolja od mnogih smartfona koji se prodaju po sličnoj ili malo višoj cijeni. Ukupni ton zaslona ide malo prema hladnijim bojama, ali se to može podesiti po želji aktiviranjem ‘režima za čitanje’ koji u osnovi dodaje topliji filtar boja preko zaslona. Također se boje mogu finije podesiti u postavkama ‘Boje i zasićenost’, gdje se mogu podešavati ravnoteža bijele boje, kao i zasićenost boja.
Xiaomi Redmi 3S – Značajke: 8.5/10
Za svoj ucijenu, Xiaomi Redmi 3S Prime ima sasvim fine značajke upakirane u mobitel. Da, izgleda maleno i upravo zato cijenimo napore Xiaomi-ja da napuni smartfon do krajnjih granica. Tu je 5 inčni HD IPS LCD zaslon koji izgleda izvrsno, a iznutra je novi Qualcomm Snapdragon 430 osmojezgreni procesor koji radi na 1.4GHz. Također dobivate 3GB RAM-a i 32 GB interne memorije. Skladište se može dodatno proširiti pomoću microSD kartice do veličine od 256GB. Što se tiče kamera, blende glavna kamera ima 13 MP sa otvorom blende od f/2.0 sa PDAF i LED bljeskalicom, a na prednjoj strani se nalazi 5MP kamera sa otvorom blende od f/2.0.
Ostatak značajki uključuje 4G LTE podršku, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth v4.1, GPS, infracrveni odašiljač, FM radio i microUSB port. Mobitel pokreće Android 6.0 Marshmallow sa MIUI 7 i zaokružuje ga golema baterija od 4,100 mAh koja je malko veći od one u Redmi Note 3. Jedino što nedostaje je podrška za Wi-Fi 802.11 ac, ali ovo ne bi trebalao biti velika stvar s obzirom na cijenu.
OS: 7.5/10
Redmi 3S Prime dolazi sa MIUI 7 koji se nalazi na vrhu Android-a 6.0 Marshmallow. Očekivali smo da će doći sa novom, ažuriranom verzijom MIUI, ali će se ažurirati nekad u kasnijoj fazi. Kao i na svim Xiaomi uređajima, UI osjeća se glatkim. Izbornici, prijelazi i animacije su privlačni i aplikacije se pokreću brzo, bez ikakvih problema.
Pomenuli smo u prošlosti nekoliko stvari o o tome kako UI treba malo poliranja. Na primjer, neke aplikacije ne prikazuju obavijesti sve dok ih ne otvorite. To se može popraviti, ali zahtijeva kopanje u opcijama optimizacije baterije, upravljanja automatskog pokretanja i upravljanje obavijestima. Ostale stvari koja ometaju korisničko iskustvo, pogotovo ako dolaze iz čistog Android-a, uključuju nedostatak Google Now na dodir i drugačiji pristup izbornicima, postavkama i tako dalje.
Teško da ijedna Google aplikacija dolazi unaprijed instalirana pa ako se oslanjate na njih, morat ćete ih ručno preuzeti sa Play Store. Aplikacija sigurnosti dolazi na MIUI i vrlo je korisna. U njoj se čuvaju podaci većine aktivnosti sustava i još se nalaze čistač cache-a i sustavnog junk-a, menadžer baterije, menadžer podataka, virusni skener, blokiranje kontakata i upravitelj dopuštenjima. Osim toga, tu su i dodatne teme, ako želite prilagoditi i izmijeniti svoj uređaj.
Xiaomi Redmi 3S – Performanse: 8/10
Smartfon pokreće osmojezgreni Snapdragon 430 čipseta iz Qualcomm-a, što je prvi uređaj kojeg pokreće ovaj čip. Klokan je na 1.4GHz i dolazi zajedno sa novim Adreno 505 grafičkim čipom. To je svakako dobra nadogradnja u odnosu na prethodnu verziju, ali opet ovo nije najmoćniji čipset na svijetu, tek da znate. Zahtjevne igre poput Asphalta 8 i Dead Trigger 2 guraju čipset do krajnjih granica i poneko trzanje je ipak primjetno.
Procesor, međutim, iznosi svakodnevne igre i zadatke sa lakoćom. Svakodnevna uporaba, pa čak ni multitasking bio nije predstavljao problem budući da mobitel ima 3 GB RAM-a koji su dovoljni da se istovremeno otvori 10-12 aplikacija.
Također se ni ne grije pretjerano, s obzirom da ima osam jezgri i samo jedan ili dva puta smo primijetili znatnu količinu topline kada smo držali zaslon na punoj svjetlosti i igrali Pokemone oko 2-3 sati bez prekida. Drugi primjer je bio kada smo snimali dugi Full HD video stražnjom kamerom.
Xiaomi Redmi 3S – Kamera 7.5/10
Što se tiče fotografiranja, Xiaomi nudi 13 MP stražnju kameru na Redmi 3S Prime koja ima otvor blende f/2.0, fazni autofokus i LED bljeskalicu. Za ovu cijenu ne možemo očekivati vrhunsku kvalitetu fotografija, naravno, ali kamera definitivno zadovoljava. Dobro osvijetljeni uvjeti nude solidnu kvalitetu, ali čim pređete u zatvoren prostor ili u uvjete slabog osvjetljenja, odmah je vidljiv gubitak detalja. Fokusiranje je prilično brzo, ali nam se čini da ima problema kada pokušamo da fotografiramo unutra. Čak i prednja 5MP kamera pravi prosječne fotografije i ne nude posebno oštre fotografije. Kamere mogu snimiti i video u rezoluciji do 1080p koji je dosta korektan.
Xiaomi Redmi 3S – Baterija: 9/10
Bilo je pokušaja u prošlosti od strane drugih kompanija kao što su Asus i Lenovo da naprave mobitele opremljene baterijama velikog kapaciteta, no Redmi 3S Prime je jasan pobjednik. Baterija od 4,100 mAa u ovakvom elegantnom kućištu je veliko postignuće samo po sebi. Povrh toga, kompanija ne daje lažne podatke i jasno spominje da će baterija trajati dva dana laganog korištenja i do jednog cijelog dana intenzivnog korištenja. Tvrdnje su ispravne i bili smo impresionirani učinkovitošću baterije na mobitelu. Podržava čak i brzo punjenje pa ćete tako za oko 2 sata napuniti 0-80%. Imajte na umu da je 80 posto u ovom slučaju 3,280 mAh, što je više od kapaciteta kojeg danas nude mnogi mobiteli. Non-stop igranje Pokemona je trajalo oko 7 sati na ovom mobitelu, što je izvrstan rezultat!
Zaključak:
Mi smo ugodno iznenađeni uređajem. Dizajn je izvrstan, hardver je vrlo dobro izbalansiran, pa čak se i performanse doimaju odlične za ovaj budžetski mobitel. Glavna značajka je definitivno masivna baterija, nešto što će gotovo svaki korisnik smartfona voljeti i cijeniti. Kamera i UI su jedine značajke koje nisu briljirale, ali s obzirom na cijenu, čak su i oni prihvatljivi. The Redmi 3S Prime, je još jednom, odličan smartfon iz Xiaomi-ja, a ujedno je i najbolji smartfon kojeg možete kupiti za oko 1500 kuna.
Po ovoj cijeni dolazi vrlo blizu osnovne varijante Redmi Note 3, ali Xiaomi je smjestio Redmi seriju kao uređaj za korisnike koji ne zahtijevaju previše snage na raspolaganju. Tu je također i Redmi 3S koji bez skenera otiska prsta i koji ima 16GB prostora za pohranu i 2GB RAM-a po manjoj cijeni od 1300,00kn , što je opet, velika vrijednost za vaš novac. Redmi 3S Prime definitivno zaslužuje našu preporuku.
CIJENA: Xiaomi Redmi 3S Prime 1500,00kn, Xiaomi Redmi 3S 1300,00kn
ZA: baterija, cijena, procesorska snaga, omjer cijene i kvalitete
PROTIV: kamera je slabija u neosvjetljenim prostorima
OCJENA: 4/5
Piše: M.P.