Bežična tehnologija neprestano se razvija. Unatoč tome što IEEE još nije ratificirao WiFi 7, WiFi 8 je već u planu. WiFi 8, službeno označen kao IEEE 802.11bn, predviđen je za izdavanje u rujnu 2028. Iako se nisu pojavili svi detalji o novom standardu, znamo nekoliko stvari o njemu.
Izvješće iz MediaTeka navodi da će 802.11bn biti gotovo identičan 802.11be (WiFi 7). Slika ispod pokazuje da maksimalna propusnost kanala ostaje na 320MHz s maksimalnom brzinom fizičkog sloja od 23Gbps. Naravno, ovi teorijski pragovi su pod optimalnim “laboratorijskim” uvjetima. MediaTek procjenjuje da su rezultati u stvarnom svijetu do 80 posto ovih rezultata.
Koordinirana prostorna ponovna upotreba omogućuje pristupnim točkama usklađivanje svoje izlazne snage. To omogućuje bližim uređajima optimizaciju svojih veze bez ometanja udaljenih uređaja. Rani testovi ove tehnologije pokazali su povećanje propusnosti do 25 posto. Koordinirano oblikovanje snopa proširenje je tehnika oblikovanja snopa viđenih u prethodnim generacijama.
Uređaji s Co-BF-om mogu točnije usmjeravati signale između uređaja u pretrpanoj mreži. Iako će Co-BF biti jedva primjetan u malim mrežama, mogao bi promijeniti pravila igre za javne pristupne točke ili kućne mreže s daleko većim brojem povezanih uređaja.
”Dynamic Subchannel Operation” dodjeljuje podatkovne pod-kanale uređajima na temelju njihovih mogućnosti i potreba. Na primjer, ako nekoliko računala preuzima istu datoteku, DSO će automatski dodijeliti naprednijim uređajima pod-kanal za brže preuzimanje datoteke.
Ova tehnologija već postoji u WiFi 7, ali se mora administrirati ručno. WiFi 8 pristupne točke mogu automatski odrediti mogućnosti i potrebe svakog uređaja na mreži i učinkovitije usmjeravati podatke. Fokus WiFi 8 na korisničko iskustvo u odnosu na brzinu značajan je pomak u filozofiji dizajna 802.11. Kada se implementira, konačni nacrt standarda 802.11bn trebao bi donijeti glatkija, učinkovitija mrežna okruženja.
Za kućne korisnike to znači bolje i brže bežično iskustvo s brzim i stabilnim vezama. Za poslovne korisnike WiFi bi trebao pružiti istu brzinu i pouzdanost bez nekih složenijih administrativnih zadataka.
Alan Milić