PočetnaOstaloTechUSB 4 2.0: novi korak naprijed u razvoju tehnologije prijenosa podataka

USB 4 2.0: novi korak naprijed u razvoju tehnologije prijenosa podataka


Tehnologija prijenosa podataka nastavlja dosezati nove visine uvođenjem USB 4 2.0 standarda.

Novi standard jamči prijenos od čak 80 GB/s podataka i mogućnost punjenja laptopa do čak 60 W. O čemu se točno radi, pogledajmo u nastavku.

 

Značajan korak prema naprijed u pogledu razvoja tehnologije prijenosa podataka

USB 4 se već smatra najbržim standardom za povezivanje perifernih uređaja, s maksimalnom propusnošću od 40 GB/s. Ovu impresivnu brzinu uskoro će nadmašiti USB4 2.0 udvostručivši je na 80 GB/s.

Ne samo da će ovo učiniti prijenos podataka između uređaja bržim i učinkovitijim, nego će također biti posebno važno za igrače i kreatore sadržaja, budući da se visokokvalitetne grafičke kartice mogu neprimjetno povezati s prijenosnim računalima.

usb 4

Povećane brzine punjenja

Novi standard ne nudi samo povećanje u pogledu brzine prijenosa podataka. S USB 4 2.0 moći ćemo puniti naša prijenosna računala brzinom do 60 W, što je primjetan napredak u odnosu na prethodne standarde. Stvari će biti još bolje kada jednostavno isključimo funkciju prijenosa podataka. Novi standard omogućuje nam punjenje prijenosnih računala i mini osobnih računala munjevitom brzinom do 240 watta, što znači da bi trebalo biti dovoljno samo napuniti laptop jednom u danu, bez potrebe dopunjavanja.

Još jedna prednost je poboljšani prijenos slike putem nadolazećeg standarda. USB 4 2.0 podržava DisplayPort protokol, što znači da će dopuštati prikaz sadržaja na 8K pri 60 Hz na kompatibilnim zaslonima. Iako trenutno postoji samo nekoliko monitora i projektora koji podržavaju ovu rezoluciju, sigurni smo da će to uskoro postati standard, baš zbog mogućnosti koji će doprinijeti tomu.

 

PCie 5.0 mbo

PCle 5.0

No, kako to obično biva kod tehnologije, kada dođe do napretka treba imati na umu da postoje i različiti izazovi koje treba razmotriti. USB kontroler mora biti spojen na računalo pomoću PCIe 5.0 x4 sučelja kako bi funkcionirale sve prednosti novog standarda. Iako je ova tehnologija već dostupna u nekim igraćim matičnim pločama, većina se prijenosnih računala još uvijek oslanja na starije PCI 4.0 sučelje. Ostaje za vidjeti kada ćemo vidjeti novi standard u mainstream prijenosnim računalima, ali pripreme su već u tijeku, što znači da ne bismo trebali čekati dugo dok ne vidimo napredak i u ovome pogledu.

Jedna od tema o kojima se žestoko raspravlja je naziv novog standarda, koji nosi naziv USB4 2.0. Iako ”USB Implementers Forum” (USB-IF) još nije službeno potvrdio ovaj naziv, on se pojavio tijekom objave specifikacija.

Složenost koja se javlja kada je u pitanju imenovanje dovodi do mnogih frustracija. Razlika između različitih standarda, kao što su USB 3.1 Gen 2 i USB 3.2 Gen 2 i dalje je ponekad dvosmislena. Standardizirani sustav imenovanja, možda u obliku USB 4.1, mogao bi pružiti jasnoću i značajno poboljšati jednostavnost korištenja.

No sve u svemu, razvoj standarda USB4 2.0 pokazuje nam kako budućnost prijenosa podataka i napajanja nastavlja napredovati. Povećana propusnost, impresivne mogućnosti punjenja i usredotočivanje na povećane i poboljšane mogućnosti prikaza multimedijskog sadržaja samo su neki aspekti koji nas očekuju s novim standardom.

Alan Milić


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular