Za NTFS je velik broj čitatelja zasigurno čuo, no što je to exFAT? Je li to nešto kao FAT32? U čemu je razlika između NTFS-a i exFAT sustava?
Odgovore na ova pitanja saznat ćete u članku koji slijedi.
NTFS ili exFAT?
Najvažnija stvar koju treba uzeti u obzir kod odabira između ova dva sustava pohrane podataka, odnosi se na sustave na koji će ovi pogoni biti spojeni. Na primjer, Možda na svoje računalo želite spojiti pohranu koja se može odvojiti, kao što su USB stickovi. Ako je na tom računalu instaliran Windows operativni sustav, macOS ili Linux, u tom slučaju bolji je exFAT. Razlog zato jest taj što exFAT dopušta lakšu povezivost između više različitih sustava.
S druge strane, ako smatrate da će se vaš pogon koristiti samo za Windows sustav, što je recimo slučaj kada odabirete SSD na kojem će biti instaliran Windows, odaberite NTFS. Zbog ugrađenih dodatnih mogućnosti i različitih sigurnosnih mjera, NTFS je bolji model.
NTFS se može bez problema primijeniti i u vanjskim pogonima. No ono što treba imati na umu jest da se NTFS ne bi trebalo koristiti zajedno s drugim sustavima, zato što nisu sve mogućnosti, čak ni one osnovne kao što je pristup zapisivanju podataka, podržane.
Podrška: exFAT je odličan izbor ako želite podršku između različitih sustava
NTFS
- Po zadanim postavkama određen na Windows platformi.
- Na nekim platformama postoje eksperimentalne mogućnosti zapisivanja.
- Sustavi koji nisu Windows zahtijevat će ručnu instalaciju upravljačkih programa.
exFAT
- Naširoko podržan na velikom broju operativnih sustava.
- Odličan i za starije verzije operativnih sustava.
- Jako dobre mogućnosti zapisivanja i čitanja podataka na velikom broju platformi.
Microsoft je osmislio NT datotečni sustav ili NTFS kako bi služio njegovom poslovnom operativnom sustavu, Windowsu NT. Namjena tog sustava bila je rješenje nekih od tada postojećih ograničenja formata koji se temeljio na FAT-u, koji se koristi u korisničkim operativnim sustavima.
To uključuje podršku za veće veličine datoteka i direktorija, poboljšanu sigurnost i dodatne mogućnosti otpornosti. Windows XP naslijedio je ovo kao svoj zadani format datotečnog sustava i od tada je vrlo dobro integriran u verzije Windowsa.
S druge strane, Microsoft je uočio potrebu za drugim formatom datotečnog sustava, koji bi riješio neke od glavnih nedostataka FAT-a, kao što su ograničenja u pogledu veličine datoteke, za vanjske medije kao što su USB pogoni. Zato je kreirao ”Extensible File Allocation Table” format ili exFAT kako bi popunio ovaj prostor. Specifikacija za exFAT daleko je šire podržana od NTFS-a i da stvar bude bolja,
Microsoft je čak objavio cijelu specifikaciju o tome. To omogućuje bilo kojem dobavljaču hardvera ili softvera korištenje istog u svojim izdanjima. Kao rezultat toga, exFAT podržavaju svi glavni operativni sustavi za stolna i prijenosna računala, kao i drugi sustavi, mobilni ili računalni.
Pohrana: exFAT podržava više, ali i NTFS pruža dovoljno
exFAT
- U teoriji ima neograničen prostor za pohranu.
- Podržava datoteke iznimno velikih dimenzija.
- Ograničen samo maksimalnim brojem direktorija po pogonu.
NTFS
- Ograničena memorija za pohranu.
- No bez obzira i na ograničenje, 2 PB-a pohrane su više nego što će trebati velikoj većini korisnika.
- Podržava znatno veći broj direktorija.
NTFS je izvorno uklonio jedno od glavnih ograničenja Windowsovih datotečnih sustava za poslovanje: ograničenje veličine datoteke od 4 GB. Pogoni ili volumeni s NTFS-om mogu biti veliki do 2 petabajta (PB), iako će određena ograničenja unutar Windowsovog operativnog sustava funkcionirati samo s pogonima veličine do 16 TB.
Budući da je NTFS prvenstveno za korištenje sa sustavima Windows, ovo postaje učinkovito ograničenje veličine pogona koje možete koristiti. exFAT, s druge strane, može podržati diskove veličine do 128 PB i barem u teoriji, može pohraniti datoteke do 16 eksabajta (EB).
No, kada je riječ o upravljanju datotekama, NTFS ima prednost. Možete pohraniti više od 4 milijarde datoteka po direktoriju u NTFS disk, dok exFAT može obraditi samo 2,8 milijuna.
Sigurnosne mogućnosti: NTFS bolji, ali samo kada se koristi za Windows
NTFS uključuje sigurnosni plan, koji je usklađen s onom koji je aktualan u novijim verzijama sustava Windows. Konkretno, mogućnost definiranja tko može koristiti određene podatke i za što ih može koristiti, tj. samo ih čitati, čitati ili pisati ili učiniti oboje i izvršavati, ugrađena je u NTFS. Nadalje, NTFS ima i opciju automatskog kriptiranja podataka.
Ako usporedimo ovo s exFAT-om, koji nema mehanizam za praćenje ovih dopuštenja, vidjet ćemo da je situacija znatno drugačija. To znači da će diskovi formatirani kao exFAT, ovisno o operativnom sustavu, biti ograničeni samo na čitanje i pisanje podataka ili se datoteke koje sadrže mogu izvršavati bez ograničenja, što predstavlja potencijalni sigurnosni rizik.
NTFS ili exFAT?
Ako imate neki dio pohrane koji želite postaviti, možda vam neće biti jasno koji od ovih formata biste trebali koristiti. No, postoji nekoliko osnovnih pravila kojih se možete pridržavati da biste donijeli odluku:
NTFS je bolji za unutarnje pogone. Ako je ovo unutarnji pogon za Windows računalo, trebali biste koristiti NTFS. Ovo dodatno vrijedi ako planirate instalirati programe na njega, jer će sigurnosne mogućnosti i dozvole NTFS-a pomoći u zaštiti vašeg sustava od zlonamjernog softvera.
NTFS je dobar i kao vanjski pogon koje planirate koristiti s Windows platformom. Ako se radi o vanjskom mediju, kao što je prijenosni tvrdi disk ili microSD kartica, a taj medij planirate koristiti samo sa sustavom Windows, možete se ponovno odlučiti za NTFS.
Mogućnosti pouzdanosti, kao što je vođenje dnevnika pomažu u zaštiti vaših podataka u slučaju rušenja sustava. Osim toga, možda ćete moći iskoristiti njegovu ugrađenu kompresiju datoteka kako biste maksimalno iskoristili svoj prostor.
Sustav exFAT je dobar kao vanjski pogon za ostale operativne sustave. Ako planirate koristiti svoju vanjsku pohranu s drugim operativnim sustavima, bolje je odlučiti se za exFAT. Razlog toga jest taj što ima znatno bolju podršku za operativne sustave kao što su macOS, Linux i Android. Na primjer, macOS će čitati iz NTFS datotečnih sustava, ali će ponuditi puni pristup za čitanje i pisanje onima s exFAT.
Alan Milić
Hvala, koristim USB od 64GB za gledanje filmova direktno na TV-u i nije mi bilo jasno zasto mi MacBook samo cita taj USB, a ne mogu s njega i prebaciti filmove, nego samo s Windowsa…