PočetnaOstaloTechŠto je to ''Mesh Networking'' i za što služi?

Što je to ”Mesh Networking” i za što služi?


Isprepletena ili ”Mesh” mreža u stvari je vrsta topologije lokalne mreže (LAN), unutar koje je više uređaja ili čvorova povezano na ne hijerarhijski način, tako da mogu koegzistirati, surađivati ​​i pružati sveobuhvatnu mrežnu pokrivenost širem području u odnosu na ono što je izvedivo pomoću jednog usmjerivača.

Advertisement

Mesh mreža je bežični sustav koji se sastoji od više računala, koja su međusobno povezana na internetu. Svako računalo unutar te mreže šalje vlastite signale i prenosi informacije s drugih računala. Nadalje, svaki čvor na mesh mreži povezan je s drugim čvorom putem namjenske veze. Ova veza omogućuje informacijama putovanje od čvora do čvora bez kašnjenja i uz minimalne mogućnosti grešaka. Mesh mreže neki stručnjaci nazivaju i mrežama koje se same konfiguriraju, jer novi čvor automatski postaje dio postojeće strukture mreže.

Mesh mreža omogućuje dodatnu pokrivenost oko vašeg doma, korištenjem nekoliko manjih usmjerivača. Središnji čvor uključuje se u modem vašeg internetskog davatelja, dok se drugi uređaji mogu spojiti na njega. Tako mesh mreža omogućuje upravljanje svakim uređajem putem mobilne aplikacije.

Sama aplikacija omogućuje korisniku određivanje prioriteta uređaja u isprepletenoj mreži, praćenje brzine prebacivanja podataka, ali i upravljanje različitim problemima koji se mogu javiti s mrežom. Još jedna pozitivna stvar u vezi namjenske aplikacije odnosi se na to da je korisnik može koristiti s bilo kojeg mjesta i bilo kada za obavljanje kontrole mreže sa svog pametnog telefona.

Kako mesh mreža funkcionira?

Mesh mreža može povezati nekoliko pametnih kućnih uređaja, bez smanjivanja kvalitete internetske veze. Primarni čvor povezan je u utor ili modemom širokopojasne mreže (WAN) bežične mreže. Čvorovi se povezuju putem Wi-Fi postavki, koje uključuju naziv mesh mreže. Tijekom početnog postavljanja mreže, svi čvorovi moraju biti spojeni na isti izvor napajanja.

Advertisement

S obzirom na to, čak i ako jedan čvor zakaže, cijela mreža može nastaviti funkcionirati. Za razliku od tradicionalnog Wi-Fi ekstendera, mesh mreža ne stvara nove pristupne točke. To je mreža u kojoj svaka jedinica ponavlja signal prethodne. Budući da je dio jedne mreže, mesh mreža ima puno širi domet od Wi-Fi ekstendera. Usmjerivač-ekstender može se udvostručiti s mesh čvorom iste marke.

Mesh mreža se može koristiti ako je na primjer, u domu korisnika slab Wi-Fi signal. U tim će slučajevima mesh mreža osigurat da vaša mrežna pokrivenost bude dosljedna u cijelom području i nećete morati brinuti o mrtvim točkama ili drugim potencijalnim problemima. Budući da su mesh mreže osmišljene tako da se same repliciraju, nećete potrošiti novac ni na jednu pristupnu točku.

Mesh mreža može vam pomoći u postizanju stabilne Wi-Fi veze, bez obzira na to gdje se nalazili. Obično se mesh mreže sastoje od nekoliko manjih usmjerivača, koji djeluju kao sateliti i mogu uključivati ​​uređaje za optimizaciju Wi-Fi mreže kao dodatnu komponentu. Ovi uređaji funkcioniraju zajedno, kako bi pružili najbolju moguću vezu za svaki uređaj u vašem domu. Rade na povećanju dometa Wi-Fi signala i pružaju besprijekorno kućno širokopojasno iskustvo. Ako vas brine kvaliteta signala u svom domu, mesh mreža mogla bi biti idealno rješenje.

 

Neke od najčešće korištenih vrsta mesh mreža

Wi-Fi mesh mreža

Bežična mesh mreža ili ”Wireless Mesh Network” vrsta je mesh mreže koja nudi ograničenu mobilnost unutar radijskog dometa po niskoj cijeni. WMN je tehnologija koja se sastoji od sustava usmjerivača bez kabliranja između krajnjih točaka. Sastoji se od radijskih čvorova, koji ne moraju biti spojeni na žičani izvor, za razliku od tradicionalnih bežičnih pristupnih točaka.

Predviđa se da će najbrži skokovi prenositi podatke na velike udaljenosti. Čvorovi između ulaza i izlaza djeluju kao čvorovi za prosljeđivanje, koji surađuju u izradi predviđanja rute, na temelju konfiguracije i informacija za prosljeđivanje. U usporedbi s drugim topologijama sustava, bežične mesh mreže pružaju veću dosljednost od umetanja ili uklanjanja čvorova u mreži.

 

Žičano povezana mesh mreža

Žičano povezana mesh mreža zahtjeva postavljanje kablova kako bi ovakva vrsta mreže mogla funkcionirati. Bežičnu mesh mrežu možete postaviti pomoću zasebnog preklopnika ili žične mreže koja koristi preklopnik i pomoćne usmjerivače. No, kod postavljanja žičane mesh mreže, svi čvorovi trebaju Ethernet priključak.

Štoviše, žičano-mrežni sustavi zahtijevaju dodatnu opremu uz modem. Vanjski ili krovni usmjerivač služit će kao most između različitih čvorova.

 

Hibridna mesh mreža

Hibridna mesh mreža u stvari je kombinacija bežične i žičane mesh mreža. Hibridni mrežni čvor pokriva veće područje pomoću žičanog sučelja i treba reći da je ovo vrsta bežične mreže koja koristi Ethernet sučelje. Kao rezultat toga, nema zastoja u povezivanju, za razliku od Wi-Fi mreža, budući da svaki čvor može komunicirati s drugim uređajima putem bežičnog sučelja.

Za što se najčešće koriste mesh mreže?

Mesh mreža poboljšava i povećava komunikacijske mogućnosti djelatnika javnih službi, kao što je policija, vatrogasci i drugih javnih službi. Osim toga, mesh mreže doprinose zadovoljavanju potreba klijenata iz javnog sektora, jer omogućavaju lakšu i nesmetanu komunikaciju na većim udaljenostima između velikog broja korisnika.

Mesh mreža može se koristiti i za praćenje stanja okoliša. Korištenjem brojnih senzora temperature, vlage, onečišćenja i drugih senzora, moguće je ostvariti praćenje i promatranje uvjeta na bilo kojoj lokaciji. Moguće je čak i praćenje vode, stabala, poljoprivrednih zemljišta i drugih osjetljivih područja. Zahvaljujući razvijenim mehanizmima, senzori mogu komunicirati u infrastrukturnom i mesh načinu rada.

Mesh mreža može se koristiti i u zdravstvu. Mesh mreže mogu se koristiti za dodatno pojednostavnjivanje nadzora pacijenata, kao i kod proširenja kapaciteta. Mrežni čvor obično je računalo koje pomaže dežurnom liječniku u promatranju bolničkih odjela. Time se osigurava praćenje zdravstvenog stanja pacijenta čak i kada je medicinska sestra odsutna.

Mesh mreže koriste se i za pitanja vezana uz sigurnost. Cjenovno pristupačni senzorski čvorovi mogu nadzirati gotovo svaku ulaznu točku ili aktivnost pojedine institucije. No njihova upotreba prisutna je i za vojne svrhe. Mesh mreža poboljšava pouzdanost i domet komunikacijskih sustava između vojnika.

Nadalje, ovakva sučelja automatiziranih informacijskih sustava za potporu mogu dodatno poboljšati operativne sposobnosti oružanih snaga, posebice u pogledu logistike, ali i u ostalim aktivnostima u kojima je od ključne važnosti pravovremeno i brzo širenje pouzdanih i točnih informacija.

Mesh mreže, kako vrijeme prolazi, postaju sve važnije. Istraživanja govore da će ovakav sustav mreža do 2026. godine vrijediti oko 10 milijardi američkih dolara, što je dodatno pokazatelj koliko je isprepletenost mreža važan čimbenik u svakom segmentu života čovjeka današnjice.

 

Ivan Hečimović


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular