PočetnaOstaloTechŠto donosi nadogradnja na HDMI 2.1 standard?

Što donosi nadogradnja na HDMI 2.1 standard?


HDMI 2.1 počeo je biti sve češći standard na televizorima i monitorima. To nije bez razloga jer s njime korisnici mogu iskoristiti prednost visokih rezolucija, većeg broja sličica u sekundi te HDR sadržaja.

Nastojat ćemo odgovorit na pitanje zašto je HDMI 2.1 sve popularniji i trebate li napraviti takvu nadogradnju svojih uređaja.

Advertisement

 

Veći bandwith, više piksela

Većina zaslona na današnjem tržištu ima podršku za HDMI 2.0b standard koji je granicu bandwitha smjestio na 18 Gbps. Takva je vrijednost dovoljna za nekomprimirani 4K signal na 60 sličica u sekundi u 8-bitnoj boji. Sve navedeno je dovoljno za većinu modernih upotreba uređaja, a isto uključuje gledanje UHD Blu-rayeva ili igranje videoigara na zadnjim generacijama Xbox ili PlayStation konzola.

Najnoviji HDMI 2.1b standard dodao je nešto svoje pa ima podršku za nekomprimirani 8K signal na 60 sličica u sekundi u 12-bitnoj boji. Postiže bandwith od 48 Gbps, koristi tzv. „display stream compression (DSC)“ značajku te u određenim uvjetima može doći do čak 10K signala na 120 sličica u sekundi u 12-bitnoj boji.

Neki monitori i televizori koji imaju podršku za HDMI 2.1 koriste portove koji mogu doseći 40 Gbps, a to je dovoljno za 4K signal na 120 sličica u sekundi u 10-bitnoj boji s HDR podrškom.

HDMI 2.1

Advertisement

HDMI 2.1 prvenstveno je namijenjen gejmerima

Najnoviji HDMI 2.1 standard može biti privlačan svim korisnicima, no ipak su gejmeri ti koji odmah mogu iskoristiti njegov potencijal. Ovo se posebno odnosi na igraće konzole i grafičke kartice najnovije generacije gdje je poželjno da se koristi 4K signal na 120 Hz, a za sve to je potreban zaslon koji isto podržava.

Xbox Series X i PlayStation 5 oboje podržavaju 4K rezoluciju do 120 sličica u sekundi s podrškom za HDR. Kod Nvidia grafičkih kartica serije 30 i 40 imaju podršku za HDMI 2.1. Kod AMD-a se radi o serijama 6000 i 7000 Radeon grafičkih kartica. Kod Intelove ARC serije grafičkih kartica određeni modeli također imaju podršku za HDMI 2.1.

Ako televizor koji koristite nema podršku za HDMI 2.1, 4K signal bit će na samo 60 sličica u sekundi. Svakako je vidljiva razlika u odnosu na televizore koji imaju podršku za novi standard, no kod igraćih konzola treba znati da većina naslova na zadnjim generacijama uređaja radi na 30 sličica u sekundi. Dio igara na Xbox Series X i PlayStation 5 konzolama ima mogućnost izvedbe na 60 sličica u sekundi, a impresivnih 120 sličica u sekundi mogu trenutno postići samo dva naslova.

Radi se o naslovu „Ratchet and Clank: Rift Apart“ na PlayStationu 5, a „Fallout 4„ dobio je u ovoj godini veliko ažuriranje s kojim se omogućuje postizanje 120 sličica u sekundi.

Dakle, najnovija tehnologija HDMI-ja 2.1 još uvijek treba zaživjeti i igraći naslovi je trebaju popratiti, no vrijednosti koje donosi nisu ograničene na rezoluciju i sličice u sekundi i svakako nisu jedine prednosti njenog korištenja.

 

Podrška za dinamički HDR

HDR standardi omogućuju širi raspon boja kod sadržaja kao što su filmovi i videoigre. Stariji standardi poput HDR-a 10 imali su podršku samo za statičke metapodatke dok noviji HDR10+ zajedno s Dolby Vision formatima omogućuje dinamičke metapodatke po sceni ili na temelju pojedinačne sličice.

Dinamički HDR pruža televizoru više informacija o tome što raditi sa signalom koji prima. Umjesto da čitaju pojedinačni set instrukcija za cijeli film, dinamički metapodaci daju televizoru stalna ažuriranja o prikazu na zaslonu.

Važno je navesti da vam trenutno ne treba uređaj s podrškom za HDMI 2.1 kako bi koristili HDR10+ te Dolby Vision, makar ne kod trenutnih 4K rezolucija.

Ono što HDMI 2.1 donosi je mnogo bandwitha koji može unaprijediti korištenje spomenutih metapodataka te visokih rezolucija s većim vrijednostima sličica u sekundi. Praktična upotreba navedenog je kod 8K ili 10K zaslona, no to je nešto što nas, kad govorimo o široj primjeni, ipak čeka u bližoj budućnosti

PlayStation 5 konzola koristi HDR10 standard dok Xbox Series X može koristiti HDR10 ili Dolby Vision. Obje tehnologije rade ispod HDMI 2.0b standarda na 60 sličica u sekundi, no trebat će vam HDMI 2.1 podrška za postizanje frekvencije od 120 Hz.

VRR
Izvor: HDMI.org

Variable Refresh Rate (VRR)

VRR tj. varijabilna frekvencija osvježavanja mjeri se u hercima i usko je vezana uz standardnu frekvenciju osvježavanja s kojom mora biti sinkronizirana. U slučaju kada nisu, dolazi do pojave koja se naziva trganje zaslona (screen tearing) gdje zaslon pokušava prikazati više od jedne sličice kada uređaj nije spreman.

HDMI 2.1 standard koristi nezavisno rješenje pod nazivom HDMI Variable Refresh Rate. Xbox Series X podržava HDMI-VRR i AMD FreeSync dok PlayStation 5 ima podršku samo za HDMI-VRR.

HDMI-VRR vrlo je važna tehnologija u kontekstu gejminga i najnovije konzole ga imaju kako bi se unaprijedilo gejming iskustvo.

Auto Low Latency Mode (ALLM)
Izvor: HDMI.org

Auto Low Latency Mode (ALLM)

Još jedna tehnologija koju koriste igraće konzole najnovije generacije je Auto Low Latency Mode (ALLM). Pomoću nje korisnici mogu automatski uključiti Game Mode na svojim uređajima bez potrebe da to rade u postavkama i ona će onemogućiti bilo koje oblike dodatnog procesuiranja koji bi mogli uzrokovati zastoje.

PlayStation 5 i Xbox Series X podržavaju ALLM kada se spoje na HDMI 2.1 zaslon.

Quick Frame Transport (QFT)
Izvor: HDMI.org

Quick Frame Transport (QFT)

Quick Frame Transport (QFT) je značajka s kojom gejmeri mogu dobiti još responzivnije igračko iskustvo jer je njen prioritet optimizacija sličica kako bi se latencija stavila na najniže moguće vrijednosti.

Za korištenje značajke uređaji, čak i zvučnici, moraju imati kompatibilnost, a ovdje je nužnost korištenje HDMI 2.1 standarda jer raniji HDMI 2.0 standard nema mogućnost korištenja QFT-a čak i kad televizor i konzola mogu.

Quick Media Switching (QMS)

Jeste li ikad primijetili da zaslon postaje crn prije nego ćete pogledati video ili neki trailer? To se događa jer zaslon prilagođava frekvenciju osvježavanja kako bi bila kompatibilna novom sadržaju koji će se gledati.

Quick Media Switching (QMS) značajka eliminira potrebu za opisanim postupkom i kod nje nema zacrnjivanja zaslona kod sličnih situacija. Ona se također služi s HDMI-VRR značajkom, a HDMI 2.1 standard ima podršku za nju kod igraćih konzola i televizora.

Enhanced Audio Return Channel (eARC)
Izvor: HDMI.org

Enhanced Audio Return Channel (eARC)

Audio Return Channel značajka omogućuje slanje zvuka putem HDMI-ja na vaš soundbar ili drugi uređaj za reprodukciju zvuka bez potrebe za korištenjem dodatnog optičkog audio kabela.

Novi i poboljšani standard pod nazivom Enhanced Audio Return Channel (eARC) dio je HDMI 2.1 standarda i omogućuje nošenje nekomprimiranog 5.1 ili 7.1 zvuka (čak i viših vrijednosti) na 192 kHz s 24-bitnom rezolucijom. Audio bandwith je u tom slučaju 37 Mbit-ova u sekundi i predstavlja znatno poboljšanje kad ga se usporedi s običnom ARC značajkom koja funkcionira na 1 Mbit.

Na kraju možemo zaključiti kako HDMI 2.1 standard ima svoje prednosti i njegova upotreba postaje sve češća pa nećete pogriješiti ako se odlučite na kupnju uređaja koji ga podržava. Moramo biti iskreni i reći da ga većina današnjih korisnika realno ne treba, a ona kategorija korisnika kod koje HDMI 2.1 može pokazati napredne funkcije u praksi su gejmeri.

Piše: Ervin Mičetić


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular