Gledajući unatrag u 1992 godinu, Bill Clinton je izabran za predsjednik SAD-a, Microsoft je objavio Windows 3.1, a digitalni eksperti su stvorili JPEG format slike. Prve dvije stvari su postale povijest, ali četvrt stoljeća kasnije, JPEG i dalje ostaje dio naše svakodnevnice.
Ovo je izvanredan uspjeh za JPEG, ako uzmemo u obzir koliko brzo tehnologije napreduju u posljednje vrijeme. Međutim veliki Apple smatra da je vrijeme za novi početak korištenja slikovnog formata.
Novi HEVC & HEIF media formati: Što trebate znat o njima?
HEVC ili na engleskom “High Efficiency Video Coding” je novi kodek za sliku ili video, koji zauzima manje memorije, tj. zahtijeva gotovo polovicu prostora za pohranu, (a time i manji bandwith), koje inače zauzimaju klasični H.264 i JPEG formati. HEVC se također naziva MPEG-H Part 2 i H.265 od strane industrije.
HEIF ili “High Efficiency Image Format” (izgovara se „Heef”) je format datoteke za HEVC kodirane slike, a koristit će “.heic” ekstenziju datoteke.
Niti jedan od ovih formata nije sada izmišljen, jer su oba formata ratificirani od strane ISO standarda između 2013. i 2015. godine. Toznači da su već prije mnogi industrijski igrači poput Adobea već imali podršku za HEVC/HEIF formate u njihovom softveru.
Naravno ovaj prelazak neće biti preko noći, ali zamislite samo koliko se bandwitha troši na gledanju filmova, utakmica i ostalog video sadržaja putem streminga dnevno, sa novim formatom sve će se prepoloviti.
Za sadas je Apple krenuo agresivno u ovu promjenu tako da će HEVC postati standardni formati na njihovim uređajima i biti dostupni na svim Macovima sa sustavom MacOS High Sierra i svim iOS uređajima na iOS 11. A to znači svi iPhonei počeva od 5S/SE serije, iPadi od Air-a i Mini 2 i 6. generacija iPod touch.
Neki noviji modeli (6. generacije Mac-a baziranih na Intel Core i A9 iOS uređaji) imaju već ugrađenu i hardversku podršku za dekodiranje, kako bi se još dodatno poboljšala reprodukcija i performanse.
Ali po svemu sudeći neće Apple ostati usamljen sa novim slikovnim formatima, obzirom na svoje prednosti, koje donosi HEVC, uključit će se i drugi operativni sustavi popuut Androida, Windowsa, itd., u bližoj budućnosti.
Sa stanovišta tehnologije, name nikavog razloga da ovi novi formati zažive jer što se tiče slike nude istu kvalitetu kao JPEG na upola manje memorije.
Nokai je napravila zanimljivu usporedbu između različitih formata, tako da upaljena svijeća u GIF formatu zauzima 279kb, a prebačena na HEIF format nevjerovatnih 15kb za sliku u pokretu, a slike su vizualno identične. Pogledajte Nokia-ine usporedbe formata ovdje.
Koje su mane?
Najveća mana je da većina uređaja i programa ne znaju čitati HEIF datoteke. Adobe Photoshop, primjerice, nema podršku za HEIF, a niti bilo koji web preglednik. Microsoft je napravio poboljšanja na JPEGu u formatu koji se zove JPEG XR, ali to nije zaživjelo. Google WebP format je postao čest na webu, ali se ne upotrebljava nigdje drugdje. Čak i Google Android telefoni ne mogu fotografirati u WebP formatu.
Hardverska podrška je drugi problem. Uređaji mogu kreirati i čitati HEIF datoteke koristeći samo softver, ali hardverska podrška nudi brže rezultate i troši manje baterije. U Appleovom slučaju, iPhone-i na A9 čipu ili noviji, što uključuje iPhone 6S i 6S Plus, mogu čitati HEIF formate s hardverskim ubrzanjem. Ako želite više saznati od HEIF formatu Nokia je detaljno opisala na svojim web stranicama ovdje.
U svakom slučaju vrijeme će pokazati dali će ovaj format zaista zaživjeti i poslati JPEG u zasluženu penziju.
Piše: D.Ž.