Internet je postao neizostavan dio modernog života – od rada na daljinu do globalne komunikacije. Ipak, milijuni ljudi, posebno u ruralnim i nerazvijenim područjima, još uvijek nemaju pristup brzoj i pouzdanoj vezi. SpaceX-ov Starlink, revolucionarni projekt pod vodstvom Elona Muska, želi to promijeniti.
Koristeći konstelaciju satelita u niskoj Zemljinoj orbiti (LEO), Starlink obećava širokopojasni internet dostupan gotovo svugdje na planetu. U nastavku teksta istražujemo podrijetlo, tehnologiju, poslovni model, izazove i utjecaj Starlinka, otkrivajući zašto je to jedan od najambicioznijih tehnoloških pothvata današnjice.
Vizija rođena u svemiru
Starlink je nastao unutar SpaceX-a, tvrtke koju je Musk osnovao 2002. godine s ciljem smanjenja troškova svemirskih letova i kolonizacije Marsa. Dok su rakete poput Falcona 9 privlačile pažnju, SpaceX je tiho razvijao plan za satelitski internet. Ideja je predstavljena 2015. godine: umjesto skupih kopnenih mreža, koristiti tisuće malih satelita za pružanje globalne konekcije. Prva dva prototipa, Tintin-A i Tintin-B, lansirana su u veljači 2018., označivši početak projekta vrijednog više milijardi dolara.
Do veljače 2025. SpaceX je u orbitu postavio preko 6000 satelita, s planom za desetke tisuća istih. Za razliku od starih geostacionarnih satelita, koji kruže na 35.786 km i imaju visoku latenciju (preko 600 ms), Starlinkovi sateliti “operiraju” na 340-1200 km visine. To omogućuje latenciju od 20-40 ms i brzine do 200 Mbps, čineći ih konkurentnima zemaljskim mrežama.
SpaceX koristi svoje višekratno upotrebljive rakete Falcon 9 za lansiranje satelita, čime drastično smanjuje troškove – jedno lansiranje košta oko 30 milijuna dolara, a nosi 50-60 satelita. Ovaj pristup kombinira inovaciju i ekonomičnost, postavljajući temelje za masovnu uslugu.
Tehnologija iza Starlinka: Sustav u orbiti i na Zemlji
Starlink funkcionira zahvaljujući sofisticiranom sustavu koji spaja svemir i Zemlju. Tri ključne komponente – sateliti, zemaljske stanice i korisnički terminali – rade zajedno kako bi donijeli internet u najudaljenije krajeve.
Sateliti: Mreža u svemiru
Srce Starlinka je konstelacija malih satelita, svaki težak oko 260 kg (noviji modeli, poput V2 Mini, do 800 kg). Opremljeni su antenama s faznim nizovima koje precizno usmjeravaju signale prema Zemlji. Kasniji modeli imaju i laserske veze za međusatelitsku komunikaciju, stvarajući orbitalnu mrežu koja smanjuje ovisnost o zemaljskim stanicama i poboljšava pokrivenost nad oceanima ili polovima.
SpaceX ih proizvodi brzinom od 120 mjesečno, koristeći modularni dizajn i automatizirane linije. Sateliti imaju solarne panele za napajanje, ionske potisnike za manevriranje i sustave za izbjegavanje sudara, ključne u gužvi LEO-a. Nakon 5-7 godina rada, sami se spuštaju i izgaraju u atmosferi, smanjujući svemirski otpad.
Zemaljske stanice: Most do interneta
Zemaljske stanice, ili gateway-i, povezuju satelite s globalnim internetom. Opremljene velikim antenama, primaju i šalju podatke, usmjeravajući ih prema velikim podatkovnim centrima. Do 2025. SpaceX ih ima stotine diljem svijeta, strateški postavljene blizu ključnih internet čvorišta kako bi se smanjila latencija i povećao kapacitet.
Korisnički terminali: Dishy McFlatface
Za krajnje korisnike, Starlink dolazi u obliku terminala – ravnog tanjura zvanog “Dishy McFlatface”. Ovaj uređaj s faznim nizovima automatski prati satelite, eliminirajući potrebu za ručnim podešavanjem. Koristi Ku-frekvencijski pojas (12-18 GHz) za prijenos podataka, nudeći brzine od 50-200 Mbps (s povremenim peakovima preko 500 Mbps). Napaja se putem male vanjske jedinice i dolazi s Wi-Fi ruterom za distribuciju signala u domu.
Cijena terminala iznosi 349 eura (op.a. U trenutku pisanja ovog teksta oprema je na popustu 100 eura), što je jednokratni trošak, dok mjesečna pretplata počinje od 50 eura. Iako nije jeftino, za mnoge u područjima bez infrastrukture to je prihvatljiva alternativa.
Kako radi: Putovanje signala
Zamislite da ste u planinskoj kućici bez signala. Postavite Dishy, uključite ga i za nekoliko minuta gledate 4K video. Kako? Vaš uređaj šalje zahtjev preko rutera do terminala, koji ga prenosi satelitu. Satelit ga prosljeđuje – laserski drugom satelitu ili izravno zemaljskoj stanici. Stanica ga povezuje s internetom, vraća podatke istim putem, a sve traje djelić sekunde. Latencija od 20-40 ms čini Starlink pogodnim za videopozive ili igranje igara.
Poslovni model: Zarada iz svemira
Starlink je skup projekt – procjene ukupnih troškova kreću se od 10 do 30 milijardi dolara. SpaceX zarađuje putem pretplata: 50 eura mjesečno za kućanstva, cca. 150 eura za poslovne korisnike, do 3000 eura za pomorske ili zrakoplovne usluge. S preko 5 milijuna korisnika u 2025., prihod prelazi 360 milijuna dolara godišnje i raste.
Glavni cilj je uzeti dio telekom tržišta vrijednog bilijun dolara, posebno u regijama gdje tradicionalni operateri ne dolaze. SpaceX već opslužuje zračne linije (npr. Hawaiian Airlines) i donira terminale za katastrofe, poput uragana ili rata u Ukrajini 2022.
Izazovi: Tehnološki, pravni i etički
Starlink se suočava s brojnim preprekama. Tehnički, sateliti imaju ograničen vijek i kapacitet – gusto naseljena područja mogu izazvati zagušenja. Loše vrijeme (kiša, snijeg) može poremetiti signal, iako je to rjeđe nego kod starih sustava.
Regulatorni problemi su značajni. Svaka zemlja ima svoje zakone – neke, poput Indije, otežavaju ulazak Starlinka na tržište. Rivalitet oko frekvencija s projektima poput Amazona (Kuiper) i OneWeba dodatno komplicira stvari. Astronomska zajednica kritizira svjetlosno zagađenje koje ometa teleskope. SpaceX je smanjio refleksiju s “DarkSat” i “VisorSat” modelima, no s planom za 42.000 satelita, problem ostaje.
Ekološki, lansiranja i proizvodnja ostavljaju ugljični trag, a gužva u LEO-u povećava rizik od sudara i svemirskog otpada. Konkurencija – Kuiper (3236 satelita), OneWeb (600+ satelita) i kineski Guowang – prijeti Starlinkovoj dominaciji.
Povezivanje svijeta
Unatoč izazovima, Starlink mijenja stvarnost. Aktivan je trenutačno u 125+ zemalja, pomaže ruralnim zajednicama u SAD-u (poljoprivreda, obrazovanje), Ukrajini tijekom rata i Tongi nakon vulkana 2022. S 3 milijarde ljudi bez interneta, potencijal je ogroman, iako cijena ostaje izazov za najsiromašnije.
Budućnost: Od Zemlje do Marsa
SpaceX testira satelite za izravnu vezu s mobitelima (s T-Mobileom u Americi), a Musk vidi Starlink kao ključ za Mars. Snižavanje cijena terminala ispod 350 eura i širenje mreže mogli bi privući milijarde korisnika. Hoće li uspjeti pred konkurencijom i regulativom? Vrijeme će pokazati.
Starlink je definitivno tehnološki skok – spaja svijet iz svemira, ali budi pitanja o održivosti, pravednosti i svemirskoj gužvi. Pred njim je budućnost puna mogućnosti i rizika. Nebo više nije samo granica – ono je novo igralište za povezivanje čovječanstva.
Piše: Boris Plavljanić
Jedna riječ, preskupo !!! I sa druge strane oko zemlje kruži već toliko smeća da je potreban neki izum da se to makne. Valjda svaki Alien koji dođe u blizinu kaže ovi su toliko nečisti svinjac imaju i u orbiti.