Istraživači iz Laboratorija za nekonvencionalno računalstvo (UCL) sa Sveučilišta zapadne Engleske (UWE Bristol) uspješno su napravili prototip računala napravljenog od gljiva.
Prema profesoru Andrewu Adamatzkyju, koji vodi tim istraživača, gljive su savršen organizam za eksperimentiranje, jer micelij funkcionira poput ljudskog mozga. Micelij su zapravo tanki, dlakasti dijelovi korijenskog sustava gljive koji mogu prenositi električne impulse, slično sinapsama. Gljive povezane s istom mrežom podzemnog micelija ponekad mogu komunicirati električnim signalima na značajnim udaljenostima. Upravo je to svojstvo micelija omogućilo istraživačima da koriste gljive na matičnoj ploči računala.
“Otkrili smo da se gljive ponašaju u smislu signalizacije slično neuronima” Adamatzky je rekao za Popular Science. “Mi smo prvi laboratorij koji je prijavio ovu vrstu gljivične aktivnosti mjerene mikroelektrodama i prvi smo laboratorij koji je razvio odgovarajuće izračune i gljivičnu elektroniku.”
Nedostatak je njihov računalni potencijal, koji je puno manji nego kod tradicionalnih računala. Međutim, postoje neke prednosti računala s gljivama. Npr. mogućnost regeneracije i rekonfiguracije i niska potrošnja energije.
Stimulacija micelija na dvije odvojene točke povećava vodljivost za bržu i pouzdaniju komunikaciju, ali nema nikakve veze s izvedbom poluprovodničke elektronike. Međutim, zanimljivo je da to pomaže gljivama u razvoju pamćenja. Adamatzky to uspoređuje s načinom na koji ljudski mozak stvara navike.
Kako sam Adamatzky ističe, trenutno je istraživanje u ranoj fazi razvoja.
“U ovom trenutku to je samo studija izvodljivosti. Pokazujemo da je moguće implementirati računanje i osnovne logičke i elektroničke sklopove pomoću micelija,” objasnio je Adamatzky. “U budućnosti možemo uzgajati naprednija računala koristeći micelij, pa čak i kontrolne uređaje.”
Izvor: TechSpot, Tom´s Hardware, Popular Science
Piše: Marijan Živković