Sjećate li se slavnog Samsung Galaxy Note 7– phableta koji je trebao promijeniti svijet i postati najbolji phablet na tržištu pametnih telefona uopće? Samsung Galaxy Note 7 je zaista i postao svjetski poznat phablet, no nažalost ne po dobrome. Iako je uređaj nesumnjivo po performansama jedan od najsnažnijih i najkvalitetnijih uređaja koji postoje danas, ovo sve zajedno pada u vodu zbog ‘nuspojava’ koje je Note 7 pokazivao pri radu.
Naime, Samsung Galaxy Note 7 je poznat po tome što se znao spontano zapaliti sam od sebe. Još veći razlog za zabrinutost jest počivao na tome što proizvođač nije znao što točno uzrokuje samozapaljenje mobitela te je tako nakon što je prijavljeno više od stotinu slučaja samozapaljenja (od toga jedan slučaj i u zrakoplovu), Samsung je odlučio Note 7 u potpunosti povući s tržišta.
No čini se da je Samsung napokon otkrio uzroke samozapaljenja Notea 7. Osim toga Samsung je i najavio nove mjere sigurnosti i zaštite svojih budućih pametnih telefona. O čemu se točno radi saznati ćemo u nastavku.
Testirano gotovo 200 tisuća uređaja
Svaki od Samsungovih uređaja, prije nego što on službeno bude pušten u prodaju i prije nego što se nađe na policama prodajnih centara diljem svijeta, bude podvrgnut brojnim testovima. Svrha tih testova jest naravno otkrivanje možebitnih nepravilnosti, anomalija koje mogu dovesti do nekih neželjenih posljedica i štete za mobitel, a time i za korisnika.
U svojim najnovijim testovima prilikom testiranja rada Samsung Galaxy Notea 7, Samsung je testirao gotovo 200 tisuća uređaja. Prilikom testova i mjerenja Samsung je testirao uređaje na postojanje bilo kakvih abnormalnosti u pogledu otpornosti na vodu, brzog punjenja, bežičnog punjenja, prilikom očitavanja šarenice oka i slično. U svojim testiranjima Samsung je išao tako daleko da je čak tražio pomoć i od trećih strana- firmi kao što su UL, Exponent i TUV Rheinland AG.
Što je otkriveno?
Ono što je otkriveno prilikom obavljanja svih tih testiranja su bili problemi i to nekoliko različitih problema (o njima ćemo detaljnije nešto kasnije) ovisno o verzijama Notea 7. U nekim verzijama uređaja je problem bio u baterijama. Ovaj problem je bio uzrokovan nedostacima u pogledu dizajna uređaja. Točnije, gornji desni kut je bio problem u nekima od uređaja.
Stvar je u tome da su pozitivne i negativne elektrode odvojene zaštitnim slojem. Ako je taj zaštitni sloj oštećen, elektrode se mogu dodirnuti i na taj način uzrokovati kratki spoj. Ovo je bio uzrok problema druge verzije Note 7 uređaja.
Osim toga, baterije koje su bile zamijenjene bile su pod utjecajem ”abnormalno visoko zavarenih šipki.” Zbog visoko zavarenih šipki i zbog proboja izolacijske trake i odvojnika je rezultirao izravnim kontaktom s negativnom elektrodom. Uz sve ovo, velika većina baterija uopće nije imala izolacijsku traku kao zaštitu, što je dovelo do dodatnog rizika.
Oštećene jedinice su pokazivale slične abnormalnosti pri radu i to na sličnim mjestima- kažu stručnjaci iz tvrtke UL. Ista tvrtka je i dodatno potvrdila da je glavni uzrok mnogih problema koje smo nalazili na Noteu 7 bila deformacija gornjeg desnog kuta baterije kao i pretanak odvojnik u samoj bateriji koji je trebao služiti kao zaštitni sloj.
Sada kada je napokon jasno što je dovodilo do spontanog samozapaljivanja Samsung Galaxy Notea 7, možemo se i konačno oprostiti s ovim uređajem i nadati se da je Samsung naučio ponešto iz svega ovoga. Korejski proizvođač obećaje kako će u idućim godinama i kod idućih uređaja implementirati dodatne mjere sigurnosti i predostrožnosti tako da se ovakve stvari više nikada ne ponove.
O kakvim mjerama sigurnosti Samsung govori? Pročitajte u nastavku teksta.
Provjera sigurnosti baterije u 8 koraka
Prva sigurnosna mjera koju Samsung najavljuje jest mjera provjeravanja baterije u 8 koraka. Ovom sigurnosnom mjerom trebale bi se predvidjeti, spriječiti i u najgorem slučaju otkloniti sve eventualne nepravilnosti koje bi postojale u bateriji uređaja.
Tako iz Samsunga tvrde kako je njihova mjera od osam koraka mjera koja unutar sebe uključuje mnoštvo sigurnosnih testova, kao što su testiranje X-zrakama, testiranje izdržljivosti, procedura rastavljanja, vizualno pregledavanje te testiranje delta otvorenog spoja struje (”delta open circuit voltage test”).
Osim ovoga, Samsung je osmislio i nove mjere koje će uključivati pregled u smislu ispitivanja ‘povećane upotrebe i korištenja’ te testove brzine i kvalitete punjenja baterije.
Još jedan pokazatelj da je Samsung probleme oko baterija shvatio vrlo ozbiljno govori i to da je Samsung oformio grupu koja će se baviti davanjem savjeta u vezi baterije. Grupu će sačinjavati vanjski suradnici i tim stručnjaka koji će se brinuti oko toga da tvrtka i dalje zadržava ”visoke standarde i objektivnost perspektive u vezi sigurnosti baterije i invacija.”
Iako će nesumnjivo Samsung sada dati apsolutno sve od sebe da se bilo kakav sličan problem s baterijom više nikada ne pojavi i da će pokušati uvjeriti svoje korisnike o sigurnosti korištenja Samsungovih uređaja, gorak okus zbog Samsung Galaxy Note 7 još uvijek ostaje.
Hoće li Samsung uspjeti u spriječavanju sličnih anomalija u budućnosti i hoće li uspjeti uspješno implementirati sve ove sigurnosne mjere koje su iz Samsunga najavili ostaje nam vidjeti. Nadamo se ipak da niti jedan budući Samsungov mobitel neće doživjeti sudbinu Galaxy Notea 7, jer to bi zasigurno značilo velike probleme za tvrtku i nesigurnost kod korisnika.
Ipak, ove sigurnosne mjere nam djeluju zanimljivo i vjerujemo kako će Samsung znati spriječiti sve ono što treba biti spriječeno te da će korisnici u budućnosti moći bez straha i sumnje koristiti Samsungove ‘pametne’ uređaje.
Piše: I.H.