PočetnaOstaloTechMotorola Moto 360

Motorola Moto 360


Pametni satovi postaju sve popularniji. Isprobali smo najnoviji Motorolin uradak kojega krasi iznimno atraktivan dizajn, softverski se temelji na Googleovom Wear OS-u, a zahvaljujući velikom broju opcija predstavlja poprilično funkcionalan gadget

Pametni satovi bazirani na Android platformi prošle godine su se počeli sve više pojavljivati na tržištu i sve više ih je kompanija počelo proizvoditi. Jedan od najzanimljivijih je svakako i Motorolin Moto 360.

Piše: Krešimir Matanović

Moto 360 dolazi u nekoliko različitih izvedbi, s kožnim i metalnim rukavicama. S obzirom da je ovo osobni primjerak pribavljen iz SAD-a, riječ je o personaliziranom izboru kombinacije crnog kućišta i crne metalne narukvice zbog čega je i cijena bila veća.

Ovaj pametni sat odmah ostavlja dojam kvalitetnog i vrlo robusnog uređaja. Masa s kožnom narukvicom je 49 grama, a u našoj izvedbi je nešto veća ukupno 127g. Na desnoj strani kućišta nalazi se glavna tipka uključivanje ekrana, te pozivanje glavnog izbornika dužim pritiskom. Metalna narukvica je kvalitetna s plastičnom kopčom, a uz sat dolaze i dodatne pločice za proširenje.

Pametan i atraktivan

Metalno kućište je promjera 46 mm i debljine oko 11,5 mm, a na gornjoj se strani nalazi 1.56-inčni LCD ekran rezolucije 320 x 290 piksela (200+ ppi) zaštićen debelim i otpornim Corning Gorilla Glassom 3. Prikaz slike na ekranu je solidan, no ništa više od toga. I dok su kontrast i boje vrlo dobre, ono što malo smeta je niska rezolucija, pa se slika čini malo zrnata, tj. pikseli su vidljivi. Na danjem svjetlu je ekran dovoljno osvijetljen, a i touch funkcija funkcionira vrlo glatko.

Kompletna konstrukcija podliježe IP67 standardu zaštite od vode i prašine. Unutar kućišta i ispod ekrana, nalazi se Texas Instrumentsov SoC OMAP 3, 512 MB radne memorije i 4 GB memorije za pohranu. Povezivost s vanjskim uređajima je ostvarena putem Bluetooth 4.0 LE tehnologije. Ostali hardver uključuje i optički senzor otkucaja srca koji se nalazi s donje strane, pedometar, te mikrofon za glasovne naredbe i upite. Kako bi sve bilo adekvatno napajano strujom brine se 320 mAh baterija. Punjenje baterije je beskontaktno, odnosno uz njega dolazi bežični punjač QI, koji služi i kao „cradle“ (kolijevka) za sat.

Sa softverske strane sve skupa je zasnovano na prilagođenenom Androidu 5.0.1, prozvanom Android Wear OS sa Google Now integracijom.

Wear OS i bezbroj mogućnosti

Pritiskanjem glavne tipke na bočnoj strani ili podizanjem ruke (trešnjom) ili pak jednim „tapom“ prsta po ekranu otvaramo naličje sata koje naravno možemo mijenjati, tj. izabrati između njih jedanaest ili pak kreirati svoje. Sučelje sata je dostupno povlačenjem s gornje i s donje strane ekrana. Povlačenjem odozgo pristupamo glavnom izborniku koji se sastoji od četiri dodatna. U prvom vidimo datum i trenutnu napunjenost baterije, te možemo promijeniti način obavještavanja tj. koje obavijesti želimo primati na uređaj – sve, prioritetne i nijednu.

Druga stranica nam omogućuje odabir tzv. Theater moda koji ima dva načina rada. Prvi je minimalna osvijetljenost, a drugi potpuno isključeni ekran sata za slučaj da se nalazimo negdje gdje ne želimo da sat svijetli čime se ujedno i štedi energija. Treći dio menija je uključivanje Sunlight moda koji daje maksimalnu svjetlinu ekranu, a četvrti su dio ostala podešavanja.

Ovdje je moguće ručno postaviti svjetlinu ekrana, upariti sat sa pametnim telefonom, u potpunosti ga isključiti, restartati, tvornički ga resetirati, promijeniti mu naličje, napraviti inverziju boja za ljude s posebnim potrebama, te doznati osnovne informacije o uređaju.
Potezanjem donje strane ekrana pristupamo aplikaciji Google Fit koja mjeri broj koraka, dozvoljava pregled broja koraka u zadnjih sedam dana, zatim pristup optičkom senzoru koji mjeri otkucaje srca, te ih pamti u histogramu.

Kratkoga daha

U osnovnoj konfiguraciji je to sve što sat nudi, a ostale se mogućnosti otvaraju spajanjem sata sa pametnim telefonom. Kada nakon jednostavnog postupka to napravimo i na telefon instaliramo Android Wear i Motorola Connect aplikacije, tada nam se otvara potpuno novi svijet i nove iskoristivost.

Na njega je tada moguće primati obavijesti od svih aplikacija kojima to ne zabranimo, i mogućnosti su praktički neograničene. Uređaj vas može obavještavati doslovno o bilo čemu, primljenim porukama, e-mailovima, pozivima i sličnom, a uz pomoć Google Now sučelja i izgovorenih „OK, Google“ možemo pretraživati Internet ili zadati neku komandu, pri čemu je prepoznavanje govora (Engleskog) odlično. Uz ove funkcionalnosti, Play Store je pun različitih aplikacija koje možemo koristiti.

Ukupno gledajući, sat je vrlo funkcionalan uz bezbroj mogućnosti i pri tome ga je vrlo zabavno koristiti.

Konačno došli smo i do njegove zapravo najveće mane, a to je autonomija. U najštedljivijem načinu rada i uz prosječno korištenje preko dana potrebno ga je svaku večer puniti. Ukoliko se pak odlučite za veću svjetlinu ekrana i češće se njime igrate baterija će se i puno brže potrošiti. Za sve one koji mogu živjeti s time ovo će biti iznimno koristan i zabavan uređaj koji je ujedno i vrlo kvalitetan sat. Po nama, najkvalitetniji i najljepši Android smartwatch trenutno dostupan.

SPECIFIKACIJE
Promjer kućišta 45 mm, debljina 11.5 mm; 1.56“ LCD ekran rezolucije 320 x 290 piksela (200+ ppi); Corning Gorilla Glass 3; Ti OMAP 3 SoC, 512 MB RAM. 4GB skladišne memorije, Bluetooth 4.0 LE, optički senzor otkucaja srca, pedometar, baterija kapaciteta 320 mAh.

USTUPIO
osobni primjerak

CIJENA
oko 300 USD

ZA
odlična kvaliteta materijala i izrade, moderan OS, brzina rada, Google Fit, senzor otkucaja srca, dovoljno kompaktan

PROTIV
trajanje baterije, niska rezolucija ekrana

OCJENA
4/5


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular