Iako su svi svjesni da se tehnologija za prepoznavanje lica može zloupotrijebiti i da će doći vrijeme kada ćemo se pitati “što se dogodilo s ovom tehnologijom”, Microsoft je prvi koji je potegnuo ovo pitanje. Točnije, traže od Američke Vlade da počne regulirati zakonima korištenje tehnologije za prepoznavanje lica. Upravo iz razloga koji smo maloprije naveli – doći će do zloupotrebe, pa je bolje spriječiti isto na vrijeme.
Ovaj potez bi nam svima mogao biti čudan iz dva razloga – rijetko kada neka tehnološka kompanija poziva Vladu da regulira određenu tehnologiju, a posebice kada je riječ o ovako jakoj i velikoj kompaniji kao što je Microsoft.
Brad Smith – visoko rangirani zaposlenik Microsofta – je rekao da je ovo ozbiljno pitanje, ne samo za tech sektor, nego i za sve ljude općenito i da ne možemo ignorirati problem koji će nas vrlo brzo stići. Ako želite detaljnije objašnjenje, pročitajte ovaj blog post.
Microsoft sam krši svoje izjave?
Zanimljivo je da je baš Microsoft dobio ozbiljne pritužbe jer su nedavno nabavljali sustave za prepoznavanje lica graničnoj policiji, odnosno službama za nadzor američkih granica. Mnogi zaposlenici Microsofta su također prosvjedovali protiv takvog poteza i tražili da ponište ugovor i ne rade to.
Microsoft se pokušao opravdati da zapravo ne rade ništa loše i da zapravo te sustave koriste za druge svrhe, te da graničnim službama daju softver za email, kalendar, slanje poruka i slično. Ali da su protiv svakog korištenja tehnologija za praćenje ljudi, spremanje istih u bazu podataka i slično. Tvrde da je to jednako kršenju slobode govora.
Uz to, Microsoft nabavlja ove iste sustave za prepoznavanje lica i drugim službama (npr. policiji), ali isto tako tvrde da odbijaju klijente gdje sumnjaju da će se ti sustavi zloupotrijebiti i gdje bi se mogle kršiti osobne slobode.
I baš zato traže strožu regulaciju ove tehnologije, odnosno traže zakonske okvire kako i kada se tehnologija za prepoznavanje lica može koristiti. Na primjer, ove tehnologije je dobro koristiti u zrakoplovstvu, na aerodromima, u farmaceutskoj industriji i sličnim granama jer tamo ova tehnologija može spriječiti određene kriminalne radnje. Inače, trebaju postojati zakoni za sve ostale upotrebe.
Što kažu udruge?
Američke udruge prozivaju s druge strane Amazon za korištenje dotične tehnologije, te kažu da podupiru Microsoftov prijedlog. Točnije, tvrde da se ova tehnologija niti ne bi smjela koristiti bez eksplicitnog odobrenja nadležnih institucija jer sada ju može koristiti apsolutno svatko.
Sjetite se samo da recimo Velika Britanija, posebice London, imaju gotovo više kamera nego stanovnika. Apsolutno ne postoji ulica u Londonu kojom možete proći, a da vas kamere ne snimaju. Kao da ste dio globalnog Big Brothera i to je ono što MS želi spriječiti. Naravno, oni počinju s Amerikom, no nećemo dugo trebati čekati odgovor Europske Unije.
Piše: B.P.