PočetnaOstaloTechJava sve više pada, najviše raste jezik F#

Java sve više pada, najviše raste jezik F#


S vremena na vrijeme bacimo pogled na ljestvicu najpopularnijih programskih jezika da vidimo u kojem smjeru se kreće razvoj za pojedine platforme. Najnoviji izvještaj za mjesec ožujak pokazuje kako Java i dalje polako gubi na popularnosti, dok se Objective-C sve više penje prema vrhu ljestvice.

Iako u zadnjem tromjesečju nije došlo do neke velike promjene na vrhu, vrijedi upozoriti na jezike koji se velikom brzinom probijaju među najpopularnije. Najveći dobitnici u posljednjih nekoliko izvještaja su VisualBasic.NET i F#. Sa 16. na 10. poziciju probio se u prošlom mjesecu VisualBasic.NET, što ukazuje na porast zastupljenosti tog jezika od čak 0,97% u odnosu na prijašnju poziciju. Ovo je jedan od jezika koji će u bliskoj budućnosti igrati važnu ulogu i ne bi bilo loše početi se privikavati na njegovu sintaksu. No, još vrjednije bilo bi učiti sintaksu jednog relativno svježeg jezika, F#. Navedeni jezik u prošlom je mjesecu zabilježio rast od velikih 1,14% što je značilo da se sa 69. pozicije popeo na 12. poziciju ljestvice. Ako se nastavi takav rast ovog jezika, mogao bi se vrlo brzo naći u društvu top 10 popularnih jezika. O ovom jeziku rijetki znaju pokoju informaciju, ali evo samo informativno nekoliko činjenica. F# je jezik čiji je razvoj potaknut prvenstveno od strane Microsofta. Pojavio se 2005. godine, a trenutna verzija je 3.1.1. Ovaj jezike je više platformski, no više informacija o njemu možete pronaći na fsharp.org.

Nakon što smo spomenuli najveće dobitnike, vrijedi se osvrnuti i na najveće gubitnike. Među njima je svakako Java sa padom od -1,75% te C++ koji je zabilježio pad od -2,80%. Među najvećim gubitašima je također i Python koji se u zadnjih nekoliko godina dosta koristi, ali u prošlom razdoblju je ipak doživio pad od čak -2,37% ali je ipak uspio održati 8. poziciju. Za kraj trebamo još samo spomenuti kako je na prvom mjestu stari dobri klasik, programski jezik C.

Pogledajte graf programskih jezika.


RELATED ARTICLES

1 komentar

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular