PočetnaOstaloTechIsplati li se platiti ''premium'' mogućnosti AI chatbotova?

Isplati li se platiti ”premium” mogućnosti AI chatbotova?


Danas je korisnicima dostupan solidan broj chatbotova koji koriste umjetnu inteligenciju.

Da stvar bude kompliciranija, korisnici imaju izbor uplatiti dodatnu svotu novca, kako bi si otključali ”premium” mogućnosti za određen chatbot. No, isplati li se otključavati te mogućnosti? Je li bolje ostati na besplatnoj verziji ili se ipak isplati otključati ”premium”?

ChatGPT
Unsplash License

ChatGPT

ChatGPT, kojeg je razvio OpenAI, najistaknutija je zbirka AI chatbotova na tržištu. Pokrenut u studenom 2022., zahvaljujući svojoj nevjerojatnoj sposobnosti generiranja uglavnom točnih odgovora na širok raspon upita, samostalno je redefinirao očekivanja korisnika o tome što računala mogu učiniti.

Što uključuje besplatna verzija:

  • Ograničen pristup GPT-4.0
  • Korištenje starijeg modela GPT-3.5
  • Odabir prilagođenih GPT-ova iz GPT trgovine

 

Što uključuje plaćena verzija:

  • Pristup glavnom modelu GPT-4
  • Mogućnost slanja većeg broja upita i poruka
  • Potpuni pristup određenim mogućnostima, kao što su analiza podataka i DALL-E
  • Cijena je 20 USD mjesečno

 

Isplati li se?

Sada kada je GPT-4o dostupan besplatnim korisnicima, plan ChatGPT Plus nije baš jednostavno za preporučiti. Točnije smatram da se većina ljudi treba držati besplatnog plana, jer pruža veliku vrijednost potpuno besplatno.

No, još uvijek postoje neki specifični slučajevi upotrebe u kojima bi dodatne mogućnosti ovog plaćenog plana mogle biti vrijedne. Na primjer, ako često trebate generirati slike, sam pristup DALL-E-u mogao bi opravdati 20 USD mjesečne pretplate. Slično tome, ako ste programer ili istraživač, koji zahtijeva naprednije mogućnosti kodiranja ili analize podataka, GPT-4 je još uvijek bolji izbor.

Copilot

Microsoft Copilot, prethodno poznat kao Bing Chat, alternativa je ChatGPT-u koja je pokrenuta 7. veljače 2023. Nemoguće ju je zanemariti, jer je sada duboko integrirana u Microsoft Bing, Microsoft Edge i Windows 11. Nadalje, Microsoft je čak odlučio predstaviti novu tipku Copilot na Windows tipkovnicama, označavajući time prvu značajnu promjenu tipkovnice računala u gotovo tri desetljeća.

Što uključuje besplatna verzija:

  • Pristup GPT-4 i GPT-4 Turbo tijekom vremena bez najvećeg opterećenja
  • Pristup Designeru, Microsoftovoj alternativi za DALL-E
  • Mogućnost iskorištavanja prilagođene verzije Copilot GPT-ova

 

Što uključuje plaćena verzija:

  • Prioritetni pristup GPT-4 i GPT-4 Turbo, čak i u razdobljima najvećeg opterećenja
  • Znatno veće mogućnosti u pogledu dnevnog ograničenja za generiranje slika
  • Mogućnost ”izrade” vlastitog Copilot GPT-a
  • Integriranje u aplikacije Microsoft Officea
  • Košta 20 USD mjesečno

 

Isplati li se?

Ako ste već pretplatnik na Microsoft 365 i uvelike se oslanjate na Microsoftov paket Office, u tom bi slučaju plan Copilot Pro mogao biti vrijedan ulaganja. Plan nudi niz pogodnosti koje bi vam mogle uštedjeti vrijeme, a što bi moglo poboljšati vaše mogućnosti vezane za produktivnost.

Ali ako trenutačno nemate pretplatu na Microsoft 365, u tom se slučaju pretplata na Copilot Pro plus naknada za pretplatu za Microsoft 365 možda neće isplatiti. Microsoft 365 Personal plan košta 69,99 USD godišnje, dok obiteljski plan košta 99,99 USD godišnje. Plaćali biste najmanje 5,83 USD mjesečno, uz još 20 USD mjesečno.

Gemini

Gemini, kojeg mnogi pamte po bivšem nazivu Bard, lansiran je u ožujku 2023, ali na nešto drugačiji način u odnosu na neke druge chatbotove. Razvijen kao konkurent OpenAI-jevom popularnom ChatGPT-u, Gemini je izgrađen na istoimenom velikom jezičnom modelu (LLM) i prošao je kroz neke poveće tehničke promjene, koje su se dogodile ”ispod haube”. Na primjer, na početku se oslanjao na LaMDA obitelj LLM prije prelaska na PaLM.pen_spark.

Što uključuje besplatna verzija chatbota Gemini:

  • Pristup modelu 1.0 Pro
  • Integracija s Googleovim aplikacijama, kao što su Dokumenti i Tablice

 

Što uključuje plaćena verzija chatbota Gemini:

  • Pro model, koji se može pohvaliti kontekstnim prozorom od 1.000.000 tokena
  • Idealan za zadatke poput sažimanja velikih dokumenata
  • Daje vam mogućnost učitavanja velikih proračunskih tablica i rad s njima
  • Možete pokretati Python kod unutar chatbota
  • Korisnik dobiva prioritetni pristup novim i ekskluzivnim mogućnostima

 

Isplati li se?

  • Korisnik ima mogućnost besplatnog korištenja 2 mjeseca
  • Plaćena verzija donosi 2 TB prostora za pohranu u oblaku za Googleove usluge
  • Pretplata košta 20 USD mjesečno

 

Gemini chatbot

Koji chatbot je najisplativiji za korištenje?

AI Chatbot Mjesečni troškovi Besplatno probno razdoblje Glavne mogućnosti
ChatGPT Plus $20 Ne Pristup svim modelima uključujući i GPT-4, povećano ograničenje u vezi slanja poruka, mogućnost učitavanja podataka, analize podataka, mogućnost kreiranja vlastitih GPT modela, mogućnost kreiranja slika sa  DALL-E.
Copilot Pro $20, uz pretplatu na Microsoftove alate  1   mjesec Prioritetni pristup za GPT-4, više granice u pogledu kreiranja slika, integracija sa Microsoft Office aplikacijama.
Gemini Advanced $20 2 mjeseca Veliki kontekstualni zaslon, mogućnost učitavanja velikih tablica, mogućnost izvršavanja i pokretanja programerskih kodova u Python programerskom jeziku, prioritetni pristup novim mogućnostima i poboljšanjima, integracija sa Googleovim aplikacijama.

 

Odabir pravog AI chatbota ovisi o specifičnim potrebama korisnika, kao i o ekosustavu kojeg korisnik koristi. Ako želite biti uvijek ”up-to-date” ili ažurni u pogledu razvoja umjetne inteligencije i ako želite imati pristup najnaprednijim modelima, onda je ChatGPT Plus definitivno nešto na što trebate baciti pogled.

No, ako ste pretplatnik na Microsoft 365 i uvelike se oslanjate na Microsoftov paket Office, u tom slučaju bi duboka integracija Copilot Pro-a s tim aplikacijama moglo biti nešto što je vrijedno ulaganja. Slično tome, ako ste korisnik Googlea i trebate dovoljno prostora za pohranu u oblaku, u tom bi pak slučaju napredna integracija s Googleovim aplikacijama i 2 TB uključene pohrane, koje pruža Gemini, mogli biti izvrstan izbor.

Ono što je isto tako vrijedno za napomenuti jest to da modele umjetne inteligencije možete pokrenuti lokalno na vlastitom hardveru, što vam može pružiti veću privatnost i korištenje bez cenzure.

No svaki alat umjetne inteligencije ima svojih prednosti i nedostataka. Naravno, svaki od alata može se i trebao bi se koristiti za ”dobro”, odnosno za ispunjavanje potreba korisnika u etičnom i moralnom smislu. Trenutno je ovih nekoliko alata umjetne inteligencije najbolje prihvaćeno od strane korisnika i trenutno se oni najviše koristi. No to nikako ne znači da su ovo jedini alati umjetne inteligencije.

Svi oni koje zanima ovaj tehnološki segment sigurno su upoznati s postojanjem još nekih alata, koje nisam naveo u ovome članku, a koji isto tako dolaze sa svojim prednostima i nedostacima.

Piše: Alan Milić


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular