PočetnaOstaloTechIntel Labs ponudio pogled u budućnost

Intel Labs ponudio pogled u budućnost


Stražnja svjetla automobila koja mogu spasiti život, imerzivni zasloni koji fotografijama omogućuju da ispričaju vlastitu priču, personalizirana kupnja. To su samo neke od inovacija koje je Intel Corporation predstavio na svom jedanaestom po redu događaju Research@Intel, na kojem se svake godine izlažu najinovativnija nova istraživanja rođena iz Intelovih internih nastojanja i vanjskih suradnji. Justin Rattner, Intelov direktor tehnologije, otvorio je ovogodišnji događaj isticanjem nekih od dvadeset revolucionarnih istraživačkih projekata koji se danas izlažu.

Kao dopunu vlastitim robusnim i raznovrsnim istraživačkim nastojanjima, Intel Labs prije dvije je godine implementirao jedinstven model izravne suradnje s vodećim svjetskim akademskim istraživačima i tako stvorio globalnu mrežu koja se sastoji od sedam Intelovih centara za znanost i tehnologiju (Intel Science and Technology Centers, ISTC) i šest Intelovih suradničkih istraživačkih instituta (Intel Collaborative Research Institutes, ICRI). Svaki od centara izgradio je vlastitu dinamičnu zajednicu istraživača u cilju ubrzanja napretka na području ugrađenog računalstva, računalstva u oblaku, društvenog i sigurnog računalstva te drugim područjima. Na ovogodišnjem događaju predstavljeni su primjeri napredovanja ostvarenih takvim istraživanjima – i mnogih iz Intelovih vlastitih laboratorija – u navedenim i mnogim drugim sektorima, uključujući vizualno računalstvo i računalstvo s podrškom za prepoznavanje okruženja, a predstavljen je i napredak postignut na područjima kao što je rad s velikim skupovima podataka.

“Većinu istraživanja provode Intelovi vlastiti istraživači, no oduševljava nas kvaliteta i kvantiteta istraživanja u ISTC-ovima i ICRI-evima”, izjavio je Rattner. “Važno je naglasiti da se dubinski suradnička struktura tih djelovanja temelji na modelu otvorenog intelektualnog vlasništva, pa tako od njih koristi imaju ne samo Intel i provoditelji istraživanja, već i sektor visoke industrije i ljudsko društvo u cjelini.”

Izlošci na događaju Research@Intel smješteni su u četiri različite zone, kao što su:

Obogaćivanje života: razvoj računalnih sustava kojima se pojednostavnjuje, poboljšava i obogaćuje život. Cilj je istraživanja ljudima pomoći da ih se razumije, da se izražavaju i budu slobodni. Jedan od izložaka, pod naslovom “Be Meaningful”, koristi tzv. “Shelf Edge Technology (SET)” pomoću koje se prepoznaje prisutnost neke osobe u trgovini te pridonosi stvaranju smislenijeg, personaliziranijeg okruženja za kupnju. Ako je, primjerice, u automobilu potrebno promijeniti filtar, SET bi pomoću zapisnika o servisiranju vozila mogao vlasnika upozoriti da mu treba određeni filtar kada ovaj uđe u trgovinu autodijelovima. Ako je osoba alergična na kikiriki, SET bi je mogao upozoriti na potencijalno opasne proizvode. Ako osoba planira pripremiti losos za večeru, SET bi joj mogao preporučiti vina koja najbolje idu uz taj obrok.

Podatkovno društvo: snaga podataka dostupna svima. Osim probijanja granica kada je riječ o radu s velikim skupovima podataka u institucijama, Intel Labs veliku pozornost pridaje i istraživanju smislene razmjene podataka između pojedinaca. Istraživači proučavaju moguće načine prilagodbe digitalne infrastrukture kako bi se korisnicima omogućilo bolje bilježenje i premještanje digitalnih informacija te jednostavan i učinkovit rad s njima. U izlošku pod naslovom “Vibrant Data Communities” istraživači iz laboratorija Intel Labs spojili su javne i osobne podatke s algoritmima s podrškom za prepoznavanje okruženja kako bi pronašli i isporučili podatke najkorisnije pojedinom korisniku. Tako bi, primjerice, senzori za kontrolu kvalitete zraka u određenom kvartu mogli korisniku omogućiti da zaobiđe mjesta s najviše peludi tijekom sezone alergija.

Sveprisutna inteligencija: inovacije koje preobražuju nežive predmete dodavanjem mogućnosti prepoznavanja okoline te tako pridonose stvaranju održivih i pametnih okruženja za život. Tako je u jednom izlošku predstavljen rad istraživača na jednostavnim alatima kojima će se automatizirati kontekstni znakovi iz postojećih senzora da bi kuća smisleno reagirala na događaje i jedinstvene potrebe obitelji. U izlošku se pokazuje kako jednostavno povezati web-kameru i stereosustav te ih koristiti kao kućni alarmni sustav ili pak kako povezati web-kameru koja prima kontekstne znakove od djeteta u kolijevci i alarm pokraj kreveta roditelja te ih koristiti kao dojavnik za dijete.

Tehnološke osnove: tehnološke komponente – uključujući sklopove, arhitekturu i programsku opremu – koje su temelj za sva gore spomenuta područja. Tako, primjerice, izložak “Protecting Sensor Data” koristi Intelovu strojnu i programsku opremu kako bi zlonamjernim korisnicima onemogućio pristup osobnim podacima koje su snimile kamere, mikrofoni i GPS lokatori ugrađeni u mobilne uređaje.


Prethodni članak
Sljedeći članak
RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular