Europa ima razvijen svoj vlastiti globalni satelitski navigacijski sustav, koji nosi naziv Galileo, a koji je od nedavno bogatiji za još četiri nova satelita. Europski su čelnici procijenili kako je kvalitetan sustav satelita jedan od preduvjeta za rast gospodarstva i kao takav okidač novih poslovnih prilika. Zbog toga je osmišljen program lansiranja vlastitih satelita, koji bi u potpunosti trebao zaživjeti 2020. godine.
Ako se sve bude odvijalo prema planovima do 2020. godine u svemir će biti pušteno još nekoliko satelita, čime bi se zaokružila brojka od 30 europskih satelita u svemiru. To bi konkretno trebalo značiti kako će Europa u tom razdoblju na raspolaganju imati u potpunosti samostalan i funkcionalan sustav satelita, koji bi funkcionirao neovisno o drugima.
Novi sateliti lansirani u svemir kao osnovni prioritet imaju poboljšanje navigacije unutar Europe. Do sada je lansirano 26 satelita, a brojka od 30 trebala bi biti dosegnuta u naredne dvije godine. Tada bi preciznost navigacije trebala porasti do te razine da će moći određivati lokaciju s maksimalno 20 centimetara pogreške. Takav još precizniji signal otvorit će mnoge nove mogućnost na tržištu, a zanimljivo je kako će Europa u tom trenutku imati najprecizniji navigacijski sustav na svijetu.
Galileo sustav u svojem sadašnjem stanju ima tri osnovne funkcije, a možda će u budućnosti i porasti broj funkcija. Prije svega, tu je otvoreni sustav određivanje položaja, koji uz navigiranje vrlo dobro rezultate daje i u mjerenju vremena. Druga usluga jest usluga traganja i spašavanja (SAR) koja omogućuje otkrivanje lokacije signala poziva u pomoć, a čime je potraga za nestalim osobama drastično smanjena što je ubrzalo mogućnost potrage za ljudima kao i njihovo spašavanje.
Treća usluga Galileo sustava jest PRS, a kod koje su podaci koji se šalju šifrirani i prilično sigurni, a takva usluga stoji na raspolaganju državama kada je u pitanju nacionalna sigurnost, odnosno kada se planiraju neke vojne akcije.
Piše: M.Ž.