Istraživači na Sveučilištu u Cardiffu i američkom MIT-u proveli su studiju kojom su utvrdili da roboti imaju sposobnost razvijanja predrasuda. Iako o njima često razmišljamo kao o hladnim strojevima, istraživanjem je dokazano kako roboti razvijaju predrasude u interakciji s drugim takvim strojevima.
Provoditelji eksperimenta stvorili su simuliranu igricu, gdje su roboti morali odlučili žele li pokloniti nešto robotima iz svoje osobne grupe ili drugima izvan nje. Grupe su stvorene na temelju ugleda svakog robota i strategiji donacije.
AI roboti su tijekom istraživanja počeli pokazivati predrasude prema robotima iz drugih skupina, koje su se s vremenom povećavale. Na temelju više od tisuću simulacija, ispitani modeli naučili su nove strategije i obrasce ponašanja kopiranjem od drugih unutar te izvan svojih društvenih grupa.
I just read a news article that said AI and robots naturally learned prejudice and racism on their own, without being taught by humans.
In simulations robots naturally gravitated toward those like them and excluded those that were different.Interesting.
— Slowly Gettin’ Spoopy (@KabirdieGames) September 9, 2018
„Naše simulacije pokazuju da su predrasude moćna sila prirode i kroz evoluciju, te da lako mogu postati poticajne među virtualnim populacijama, na štetu šire povezanosti s drugima. Zaštita od predrasuda grupa može nehotično dovesti do pojedinaca koji formiraju druge predrasudne grupe, što dovodi do podijeljenje populacije. Te rasprostanjene predrasude teško je obrnuti“, rekao je profesor pri Sveučilištu u Cardiffu Roger Whitaker.
Strah da će se roboti jednog dana urotiti protiv ljudi već je dugi niz godina predmet raznih rasprava, a istraživanje je pokazalo da se roboti mogu urotiti i jedni protiv drugih.
„Moguće je da autonomni strojevi sa sposobnošću identifikacije s diskriminacijom i kopiranjem drugih mogu u budućnosti biti podložni fenomenima predrasuda koje vidimo u ljudskoj populaciji“, zaključio je profesor Whitaker.
Piše: D.S.