Zahvaljujući novim otkrićima na polju optičkog pohranjivanja podataka, CD-i bi ponovno mogli postati aktualni.
U novom digitalnom dobu CD-ovi i DVD-i gotovo da se i ne koriste. Zamijenila ih je popularnost ”streaminga” ili strujanja, kao i mogućnosti pohrane u oblaku. No, određeni stručnjaci smatraju da su možda pronašli način kako CD-e i DVD-e ponovno vratiti u opticaj i to uz veliku nadogradnju koja jako povećava gustoću podataka.
O čemu se točno radi?
Naime, istraživači sa Sveučilišta u Chicagu i Nacionalnog laboratorija Argonne razvili su novu vrstu optičke memorije. Radi se o memoriji koja pohranjuje podatke prijenosom svjetlosti od atoma elementa rijetke zemlje ugrađenih u čvrsti materijal do obližnjih kvantnih defekata. Svoju su studiju objavili u časopisu Physical Review Research.
Problem kojeg stručnjaci žele riješiti odnosi se na granicu difrakcije svjetlosti, koja se događa na standardnim CD-ima i DVD-ima. Trenutna optička pohrana ima strogu granicu gustoće podataka, jer svaki pojedinačni bit ne može biti manji od valne duljine lasera za čitanje i pisanje.
S obzirom na to, stručnjaci predlažu zaobilaženje ovog ograničenja punjenjem materijala emiterima rijetkih elemenata, poput kristala magnezijevog oksida (MgO). Trik, koji se naziva multipleksiranje valnih duljina, uključuje korištenje malo drugačije valne duljine svjetla od svakog emitera. Postoje teorije o tome da bi ovakva metoda omogućila pohranu daleko više podataka u isti prostor za pohranu.
Znanstvenici su se prvo morali pozabaviti fizikom i modelirati sve zahtjeve za izgradnju dokaza koncepta. Simulirali su teoretski čvrsti materijal ispunjen atomima rijetkih elemenata, koji apsorbiraju i ponovno emitiraju svjetlost. Modeli su nakon toga pokazali kako obližnji kvantni defekti mogu uhvatiti i pohraniti vraćeno svjetlo. Jedno od temeljnih otkrića dogodilo se kada se otkrilo da kada defekt apsorbira energiju uske valne duljine od tih obližnjih atoma, on ne samo da se pobuđuje; njegovo stanje spina se mijenja.
Nakon što se okrene, gotovo ga je nemoguće vratiti, što znači da bi se na ovakav način moglo legitimno pohranjivati jako puno podataka dugo vremena. Znači li ovo da će CD-i ponovno postati aktualni? Zasad je teško sa sigurnošću reći ”da” ili ”ne”. No ovo su svakako zanimljive ideje, koje ako zažive, će svakako donijeti ogroman pomak u pogledu tehnologije pohrane podataka.
Alan Milić