Prema statistikama danas je svako drugo dijete na internetu izloženo nekoj vrsti nasilja i zlostavljanja. To je činjenica koja ne čudi jer danas veliki dio mlade populacije boravi na internetu i po nekoliko sati dnevno. Nasilje je postojalo i postojat će i dalje, a internet je omogućio da se nasilje i zlostavljanje ostvaruju još lakše nego prije.
Internet zlostavljači vrebaju svoju priliku, a kad se ona dogodi onda napadaju i to direktno i staloženo. Sve češći su slučajevi da djeca ni ne primijete da se radi o internet zlostavljaču jer su oni dobro sakriveni iz svojih ‘virtualnih izmišljenih’ imena. Dolazi li do toga jer djeca nisu dovoljno informirana? Jedan od razloga je sigurno i taj, ali definitivno nije jedini.
Uvijek je zanimljivo vidjeti neku inicijativu koja je pokrenuta od strane jedne osobe, a uvelike je prihvaćena u društvu. U ovom slučaju osoba je profesorica (učiteljica) Lidija Kralj koja je razvila program ‘Sigurnost djece na internetu’. Prijavila je svoj plan na neki od programa za dobivanje sredstava europske unije i dobila oko 2,5 milijuna kuna za izradu i provedbu projekta.
Cilj projekta je poučiti djecu kako prepoznati kriminal na internetu i kako ga prijaviti nadležnim službama. U svrhu projekta biti će izrađene knjige, letci i ostali edukativni materijali koji bi trebali pomoći učenicima u savladavanju gradiva. Nadamo se da će projekt biti uspješan i da će u budućnosti biti manje internet zlostavljača.