PočetnaOstaloPress ReleaseDigitalne trgovine i dostupnost: kako zaštititi kupljeni sadržaj?

Digitalne trgovine i dostupnost: kako zaštititi kupljeni sadržaj?


Danas često viđamo digitalne trgovine s ponudom igara, knjiga i glazbe. Brzo, lako i iz udobnosti svoga doma možemo kupovati, preuzimati i upotrebljavati.

No, što ako se trgovina zatvori, blokira naš račun ili odluči ukloniti nešto od kupljenog sadržaja s platforme? Možda vam se ne čini tako, ali to se često događa. Zato bi bilo mudro saznati kako možete zaštititi svoje digitalne biblioteke.

Kupujete ili samo unajmljujete?

Većina digitalnih trgovina samo dodjeljuje licencije. Tehnički, ne kupujemo igru, film ili knjigu, samo dobivamo pravo na njihovu upotrebu. To znači da bismo, ako platforma odluči povući neki sadržaj ili prestane postojati, mogli izgubiti pristup sadržaju.

Svjedočili smo tome u prošlosti kad se, na primjer, ugasio Google Play Music i uklonio filmove iz biblioteka korisnika ili kad su nametnuta ograničenja na prava povezana s licencijom na platformama za streaming.

Lokalne kopije – najbolja zaštita

Svoj ćete digitalni sadržaj najbolje zaštititi tako da ga preuzmete na disk. Ako platforma dopušta preuzimanje datoteka na uređaj, iskoristite to. Igre koje kupite na nekim platformama (kao što je GOG) nisu zaštićene digitalnim pravima što znači da ih možete instalirati i pohraniti za osobnu upotrebu čak i ako platforma prestane raditi. To vrijedi i za filmove, e-knjige ili glazbu. Ako je moguće pohraniti datoteke u otvorenom formatu, to je najbolji način da ih zaštitite.

Međutim, ne zaboravite da je preuzimanje datoteka samo prvi korak. Jednako je važno da ih pravilno pohranite, najbolje na brz i pouzdan disk kako biste bili sigurni da su vaši podaci sigurni još godinama. Za to mnogi upotrebljavaju SSD diskove jer omogućavaju brzi pristup pohranjenim datotekama, ali su i otporniji na oštećenja nego zastarjeli tvrdi diskovi.

Među njima su i Samsungovi SSD diskovi poznati po nenadmašnom radnom učinku i kvaliteti. Disk Samsung 9100 PRO, s brzinom čitanja do 14 800 MB/s i brzinom pisanja do 13 400 MB/s, imaju prostora za 8 TB podataka (verzija s 8 TB izlazi u drugom dijelu 2025.), pa su savršen izbor za vaš kućni arhiv.

Razmislite i o kupnji vanjskog SSDdiska kako biste olakšali prijenos podataka između uređaja. Odličan je i kao kućni repozitorij datoteka koji ujedno i dobro štiti podatke. Sjajan je izbor kompaktni pogon T5 EVO koji može pohraniti do 8 TB podataka.

DRM – zaštita ili ograničenje?

Mnoge trgovine upotrebljavaju sustave za DRM (upravljanje digitalnim pravima) koji onemogućuju kopiranje i reproduciranje datoteka izvan platforme. To znači da ako i preuzmete datoteku, možda ćete se morati prijaviti u trgovinu ili povezati s internetom kako biste je mogli upotrijebiti.

Kad je riječ o igrama, to znači da ćete možda morati upotrebljavati određeni klijent (kao što je Steam ili Ubisoft Connect), a kad je riječ o knjigama ili filmovima, da ćete ih moći otvoriti samo u određenoj aplikaciji. Stoga je dobro prije nego što kupite sadržaj provjeriti kakva je ograničenja postavila trgovina i hoćete li izgubiti pristup sadržaju ako dođe do nekih problema.

Možete li u potpunosti zaštititi digitalno kupljen sadržaj?

Nažalost, u doba digitalne distribucije nikad nećemo imati potpunu kontrolu nad sadržajem koji kupimo. Platforme mogu mijenjati uvjete i odredbe, uklanjati proizvode iz ponude, čak i brisati korisničke račune kako oni više ne bi mogli pristupiti cijeloj biblioteci.

Zato je pametno kombinirati različite načine zaštite sadržaja: preuzmite lokalne kopije, izbjegavajte platforme sa strogim sustavima za DRM i pohranjujte datoteke na brze i pouzdane SSD diskove. Uostalom, nitko ne želi jednog dana otvoriti kolekciju svojih omiljenih igara, filmova ili knjiga i shvatiti da je sve nestalo…

Patryk Salacki


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular