PočetnaOstaloPress ReleaseCUC 2016: CARNet-ova konferencija pod nazivom "Programirajmo svoju budućnost"

CUC 2016: CARNet-ova konferencija pod nazivom “Programirajmo svoju budućnost”


Zagreb, 16. studenoga 2016. – Pod nazivom “Programirajmo svoju budućnost”, od 9. do 11. studenoga 2016. godine u hotelima Lone i Eden u Rovinju, održala se 18. CARNetova korisnička konferencija – CUC 2016. Konferenciju je organizirala Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNet, pod pokroviteljstvom predsjednice Republike Hrvatske gospođe Kolinde Grabar Kitarović i Ministarstva znanosti i obrazovanja. Konferenciju je pratilo više od 980 sudionika, što ju čini najvećom dosad organiziranom CARNetovom korisničkom konferencijom, a putem video prijenosa na CARNetovom portalu Meduza sadržaji s konferencije su djelomično bili dostupni i onima koji nisu sudjelovali na konferenciji.

Sudionici su se tijekom konferencije mogli povezati slušajući bogat program sastavljen od dva pozvana predavanja, dva panela, 30 radionica, 48 aktivnih izlaganja, 22 prezentacije radova i 14 prezentacija sponzora. Posebne cjeline programa činili su program za sudionike projekta e-Škole, koji se sastojao od 13 radionica i 3 prezentacije projekta te sys.trek cjelina predavanja namijenjena sistem inženjerima s CARNetovih ustanova članica, koja se sastojala od 5 cjelina predavanja i tri radionice.

cuc-2016

 

Glavni program konferencije bio je podijeljen u pet tematskih cjelina: Interaktivno učenje i razigrana nastava, Otvoreno obrazovanje, Razvoj digitalno zrelih škola, Digitalna kultura i Utjecaj tehnologije na obrazovanje budućnosti.

cuc-2016-bradley-tippKonferencija je ove godine svojim sudionicima ponudila priliku čuti neke od najuglednijih stručnjaka u području informacijsko komunikacijskih tehnologija, obrazovanja i znanosti. Konferenciju je uvodnim plenarnim predavanjem pod nazivom “Technology Challenges for 21st Century Education” otvorio Bradley Tipp iz Microsoftovog World Wide Education Industry Group-e govoreći o ulozi tehnologije u obrazovanju te o trendovima koji mijenjaju način na koji se učenje isporučuje i prima od strane nastavnika i učenika.

Drugo pozvano predavanje uglednog hrvatskog astronoma i edukatora iz Višnjana u Istri, gospodina Korada Korlevića, na temu: “STEM edukacija, koliko rano?”, bavilo se trendovima u razvoju ključnih tehnologija koje će obilježiti 21. stoljeće, te nedoumicama: “Koliko rano započeti ?” i “Koji model koristiti?” u nastavi STEM predmeta.

Na prvom panelu u okviru sys.treka panelisti su raspravljali o temi “Žene u IKT-u kroz iskustvo i primjer”. Budući da se procjenjuje da od 7 milijuna zaposlenih u ICT sektoru 30% čine žene, a ako pogledamo u užim okvirima, od imenovanih CARNet sistem inženjera u ustanovama članicama CARNeta, postotak žena iznosi manje od 10%, panel se bavio upravo pitanjem i razlozima slabijeg angažmana žena u IKT-u. Drugi panel, u okviru zatvaranja konferencije, raspravljao je temu “Programirajmo svoju budućnost – kako će izgledati učenici, nastavnici, škola i učenje u budućnosti?”. Zanimljivi panelisti dali su svoju viziju obrazovanja budućnosti i uloge učenika i nastavnika u njoj.

cuc-2016-program

 

CARNetova korisnička konferencija – CUC sastavni je dio nacionalnog projekta “e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola (pilot projekt)”, koji sufinancira Europska unija iz europskih strukturnih i investicijskih fondova. Ključni izazov hrvatskog osnovnoškolskog i srednjoškolskog obrazovnog sustava, iz perspektive primjene informacijsko-komunikacijske tehnologije (IKT), jest iskoristiti potencijal IKT-a u obrazovnom sustavu, kroz sustavan pristup uvođenju IKT-a u obrazovne i poslovne procese škola, te iznjedriti preporuke strategije razvoja digitalne zrelosti škola. Na konferenciji se stoga diskutiralo o sustavnom pristupu uvođenju IKT-a u obrazovni sustav uspostavom sustava razvoja digitalno zrelih škola kroz pilotiranje i evaluaciju primjene IKT-a u nastavnim i poslovnim procesima u 10% škola u Republici Hrvatskoj. Brojne radionice bile su posvećene nastavnicima STEM predmeta i ravnateljima osnovnih i srednjih škola uključenima u projekt, a bavile su se primjerima dobre prakse, strateškim planiranjem, zajednicom praktičara, digitalnim kompetencijama i znanstvenim istraživanjima u okviru projekta e-Škole.

3d_printer

Kao nasljednik Webfestival natjecanja, koje je uz konferenciju bilo organizirano već šesnaest puta, ove godine održano je novo natjecanje pod nazivom “Pravi kaLibar za znanje”. U natjecanju su sudjelovali nastavnici iz osnovnih i srednjih škola Republike Hrvatske koji su izradom digitalnih nastavnih materijala u CARNetovom alatu Libar na temu „Uporaba informacijske i komunikacijske tehnologije“ potaknuli izvrsnost u izradi digitalnih nastavnih materijala. Prijavljena su bila 43 digitalna nastavna materijala od čega ih je 33 ispunjavalo sve uvjete natječaja. Prvo mjesto osvojila je Branka Pastuović iz Osnovne škola Brodarica, digitalnim nastavnim materijalom pod nazivom “Dani otvorenog uma – DOS za učenike RN” a kao nagradu organizatori natjecanja su joj poklonili prijenosno računalo.

davor-majetic-lidija-kralj-tomislav-bronzin

 

Međunarodni Programski odbor za najbolji rad konferencije odabrao je rad “Mogu li besplatne igre na tabletima potaknuti učenike na učenje tablice množenja i dijeljenja?” autorice Sanje Loparić iz Tehničke škole Čakovec, a kao nagrada joj je uručen STEMI hexapod robot.

Veliku maturu, nagradu za najredovitijeg sudionika cijele konferencije, za koju su konkurirali svi koji su bili na 75 % i više predavanja konferencije osvojio je Marko Vucelja sa Šumarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, a osvojio je Iskon.Smarthome – inovativni sustav za upravljanje domom na daljinu.

Pohvalu nastavničkog vijeća za uredno ispunjavanje konferencijske ankete i prisutnost na predavanjima osvojila je Paola Gović iz OŠ Jurja Šižgorića u Šibeniku, a osvojila je poklon paket CARNeta.

I ove godine je u okviru sys.treka bilo organizirano natjecanje za sistem inženjere prisutne na konferenciji. Sudionici su trebali riješiti nagradni zadatak koji se sastojao od nekoliko koraka, a zadatak je riješio i pobijedio g. Marko Meštrović, sistem inženjer na Veleučilištu u Kninu.

Službeni jezik konferencije bio je hrvatski, a predavanja stranih predavača održana su na engleskom jeziku. Više informacija o konferenciji potražite na službenim stranicama konferencije te na konferencijskim društvenim mrežama Facebook i Twitter pod oznakom #CARNetCUC.

Izvor


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular