Europska Unija priprema novi zakon o zaštiti autorskih prava, koji je u javnosti digao već jako puno prašine. Naime, zakon kao takav mnogi prihvaćaju kao korak u dobrom smjeru, no činjenica je da su neke točke zakona katastrofalne za opstojnost interneta kakvog danas poznajemo. Mnogi su stručnjaci najavili kako bi novi zakon u obliku u kakvom se predlaže mogao izmijeniti internet u Europi do neprepoznatljivosti, a na gubitku bi mogli biti krajnji korisnici koji će izgubiti dio sadržaja.
Ovaj novi zakon ponajviše kači velike kompanije koja svoje poslovanje baziraju na dijeljenju tuđeg sadržaja. Google i Facebook tako ib ponovno mogli biti pod velikim pritiskom i pitanje je koliko će dugo trpjeti promjene na Europskom tržištu i da li su spremni odreći se Europe kako bi izbjegli drakonske kazne.
Čelnici YouTubea nedavno su najavili kako će ovaj novi zakon biti iznimno problematičan jer će zbog njega ljubitelji YouTubea ostati bez mnogobrojnih popularnih video zapisa. problematiku cijeloj priči stvaraju dvije točke zakona: u članku 11 stoji kako će autori moći naplaćivati prava na svoj sadržaj od strana koje dijele njihov sadržaj, dok članak 13 govori o tome kako platforme poput YouTubea odgovaraju za sadržaj koji stavljaju krajnji korisnici, odnosno na temelju kršenja autorskih prava platforme mogu biti kažnjene.
Ovih se dana oglasio i šef servisa Google News koji je naglasio kako će uvođenjem ovog novog zakona, Google News biti prisiljen povući se s tržišta Europe. Dakle, korisnici bi zauvijek mogli ostati uskraćeni sadržaja koji je dolazio putem Google News platforme. Zanimljivo, ovo ne bi bilo prvi put da se takvo što dogodi. Godine 2014. Španjolska je uvela zakon u kojem se štite autorska prava, što je natjeralo Google News da se povuče iz Španjolske.
I dok su mnogi smatrali kako će takav zakon u Španjolskoj imati pozitivan efekt, dogodilo se to da su mnogobrojni portali i web stranice ostale bez velikog dijela svojih korisnika koji su dolazili putem Google News servisa – što je rezultiralo smanjenjem prihoda od oglašavanja oštećenih web stranica. Stoga, sasvim je legitimno pitanje – hoće li itko na kraju profitirati od uvođenja zakona u ovakvom obliku ili će se samo stvoriti problemi i umanjiti kvaliteta interneta u Europi?
Piše: M.Ž.