Nedavno izvješće platforme Upwork pokazuje kako će se približno 40% posto takvih poslova moći obavljati na daljinu, kao rezultat globalne pandemije
Kako se COVID-19 pandemija nastavlja, jako veliki broj zaposlenika i dalje radi od kuće ili su unutar nekakvog hibridnog modela rada te je još uvijek prilično nejasno kakve će promjene to uzrokovati u široj ekonomskoj slici. Novo izvješće globalne mreže Upwork istražuje porast rada na daljinu, „freelance“ i hibridne modele rada u netehnološkim industrijskim granama te što će prihvaćanje tih istih modela donijeti cjelokupnoj ekonomiji Sjedinjenih Američkih Država, što se vrlo lako može preslikati i na naše europske prilike.
Istraživanje pokazuje kako „freelanceri“ koji rade na daljinu u novonastalim uvjetima imaju puno više prilika za rad – 25.7 milijuna takvih poslova, odnosno 37% dostupno je u industrijama kao što su primjerice agrikultura, usluge s hranom, građevina, rudarstvo, prijevoz i skladištenje.
Dakle, čak i kod poslova za koje se smatra da ih se mora obavljati „ručno“ tj. osobno, kao što je primjerice građevina, 10% ili 1.2 milijuna poslova su takvog tipa da se mogu obavljati na daljinu. Što je još zanimljivije, te vrste poslodavaca sve više komuniciraju i surađuju s „remote“ radnicima: nevjerojatnih 80% najvećih netehnoloških kompanija su povećali ulaganja u web, mobilne usluge i razvoj softvera, kao i u marketing i odnose s kupcima.
Većinom kao rezultat povećanja rada na daljinu u 2020., 22.9% radnika koji se nave netehnološkim zanimanjima prešli su na taj model rada do siječnja 2021. Također, narasle su i brojke kod „freelance“ usluga, pa je tako Upwork zabilježio porast od 44% korištenja njihovih usluga od strane najvećih netehnoloških klijenata. Istraživanje pokazuje kako je i kod samih klijenata zabilježen porast poslovanja, te su tako netehnološke kompanije pretekle čak 25% Upwork-ovih najvećih standardnih klijenata.
Uključivanje „remote“ zaposlenika u svoje timove značilo je i porast ulaganja u poslovanje. Prema izvješću, sveukupna ulaganja najvećih klijenata platforme Upwork su narasla za čak 44.2% u 2020.
Smatra se da pandamija virusa COVID-19 nije u potpunosti zaslužna za ovaj pomak – popriličan broj „tradicionalnih“ industrija je počeo sličan prijelaz i prije same pandemije: prodajni timovi, web developeri, agenti za odnose s kupcima i razni drugi zaposlenici su postupno prešli online. Međutim bez obzira na sve, sigurno je i da je globalna pandemija bila značajan faktor u konačnom scenariju.
Tipično gledajući, „tradicionalne“ industrije nisu sklone radu na daljinu, ali navedeno istraživanje potvrđuje kako u svakoj industriji postoji određeni broj usluga odnosno poslova koji se mogu obavljati „remotely“. Takvo otkriće pruža nevjerojatnu priliku za netehnološke industrije, koje na taj način mogu uposliti visoko sposobni kadar i istinski iskoristiti svoj poslovni potencijal.
Bilo kako bilo, promjene koje nam donosi ova pandemija su brojne i ukoliko tvrtke bez obzira na prirodu svog poslovanja budu imale ambiciju unaprijediti svoje modele poslovanja te istražiti kolika se količina posla zapravo može odraditi na daljinu, lakše će se nositi s trenutnim izazovima te stvoriti preduvjete za nekakve potpuno nove koncepte rada jednom kada pandemija završi.
Piše: Niko Barbarić