Dvije najveće svjetske ekonomije vračaju se za pregovarački stol, jer ostaje veliki broj neriješenih pitanja. Podsjetimo, posljednji veliki krug razgovora propao je u svibnju, kada se obje strane nisu uspjele dogovoriti oko strateških pitanja.Financijska tržišta, koja su bila zabrinuta zbog gotovo jednogodišnjeg trgovinskog rata Kine i SAD-a, vjerojatno će navijati za primirje.
President Trump has appeared to soften his tone on Chinese communications giant Huawei, suggesting that he would allow the company to once again purchase US technology https://t.co/4YNJCyKLTg pic.twitter.com/jr45f40ghP
— CNN International (@cnni) June 29, 2019
“Zaustavili smo nove carine na kinesku robu, a oni će kupovati poljoprivredne strojeve od nas”, rekao je Trump, ne navodeći nikakve pojedinosti o ovoj kupnji.
“Kina je iskrena u nastavku pregovora sa Sjedinjenim Državama … ali pregovori bi trebali biti jednaki i pokazati međusobno poštovanje”, kazao je predsjednik Xi.
Trump je ponudio ruku pomirenja Xi-ju vezano za tvrtku Huawei, najvećem svjetskom proizvođaču opreme za telekomunikacijske mreže. Administracija Trumpa izjavila je kako je ova kineska tvrtka preblizu kineskoj vladi i predstavlja rizik nacionalnoj sigurnosti, te je američka administracija lobirala sa svojim saveznicima da izbjegavaju Huawei kod implementacija nove 5G telekomunikacijske infrastrukture sljedeće generacije.
Trump je izjavio da će ministarstvo trgovine SAD-a proučiti u sljedećih nekoliko dana hoće li Huawei skinuti s popisa tvrtki kojima je zabranjeno kupovati komponente i tehnologiju od američkih tvrtki bez odobrenja vlade.
Kina je naravno pozdravila taj korak.
“Ako SAD učini ono što kaže, naravno, mi to pozdravljamo”, rekao je Wang Xiaolong, izaslanik kineskog ministarstva vanjskih poslova na samitu G20.
Proizvođači američkih mikročipova također su pozdravili taj potez.
“Mi smo ohrabreni što se pregovori ponovno pokreću s mrtve točke i što se sankcije privremeno zaustavljaju. Nadamo se da ćemo dobiti više pojedinosti o predsjednikovim primjedbama na Huawei”, izjavio je John Neuffer, predsjednik Udruženja američkih poluvodiča.
Inače Sjedinjene Države kažu da Kina već godinama krade američko intelektualno vlasništvo, i prisiljava američke tvrtke na dijeljenje poslovnih tajni kao uvjet za poslovanje u Kini, te subvencionira državne tvrtke da dominiraju u različitim industrijama. Dok je Kina izjavila da Sjedinjene Države postavljaju nerazumne zahtjeve u kojima Kina mora činiti mnoge ustupke.
Podsjetimo, pregovori su zastali u svibnju, nakon što je Washington optužio Peking da se odriče obećanja o reformama, tijekom dugih mjeseci razgovora. Trump je povisio carinske tarife na uvoz iz Kine s 10% na 25% na preko 200 milijardi dolara kineske robe, a Kina je uzvratila istom mjerom, povećanjem uvoznih pristojbi na uvoz iz SAD-a.
Sve u svemu sukob SAD-a i Kine bio je dominantna tema na dvodnevnom skupu G20, a vođe skupa ukazuju da se taj sukob mora riješiti jer postaje prijetnja globalnom rastu tržišta.
Piše: A.M.