Novopečeni diplomirani inženjerim za pronalazak posla direktno sa fakultetam najbolje šanse imaju na Malti. Tamo je najveća stopa zapošljavanja novih diplomiranih inženjera od čak 93,4%. Na drugom mjestu je Njemačka sa 92,7% novo diplomiranih studenata koji su odmah dobili posao.
S druge strane najniža stopa zaposlenosti novih inženjera je u Sjevernoj Makedoniji i zauzima oko 57,2%. Slijede je Turska sa 57,8%, Italija sa 58,7% i Grčka sa 59,4% koje su također među najgorima u Europi, što se tiče zapošljavanja ljudi sa diplomom.
Koronavirus je tijekom protekle godine otežao pronalaženje zaposlenja širom svijeta, posebno za nove diplomirane inženjere. Dakle, s nedavnim studijama koje pokazuju koje će vam vještine najviše pomoći u zapošljavanju, ima li utjecaj i lokacija?
Agencija Savoy Stewart je upravo to pitanje pokušala saznati analizirajući nedavne podatke Eurostata. Detaljnom analizom dobivenih podataka od službenih institucija u Europi, agencija je došla do konretnih podataka koje zemlje u Europi imaju najvišu i najnižu stopu zapošljavanja diplomski obrazovnog kadra.
Gdje su najviše stope zaposlenosti diplomanata?
Malta ima najvišu stopu zapošljavanja kadra sa visokom stručnom spremom u cijeloj Europi! S nevjerojatnih 93,4% novo zaposlenih, čini se da je Malta uvidjela značaj korištenja ljudske pameti u svojim proizvodnim procesima.
Na drugom mjestu je Njemačka s 92,7% zaposlenih. Statistika svjedoči o impresivnom njemačkom obrazovnom sustavu i već desetljećima konstantnom zapošljavanju novog visokostručno obrazovnog kadra.
Treće i četvrto mjesto zauzimaju Nizozemska s 91,9% i Island s jednako impresivnih 91,5%.
Uvrštavanje među deset najboljih zemalja s najvišom stopom zaposlenosti inženjera uključuje:
5. Norveška – 90,5%
6. Luksemburg – 89,4%
7. Austrija – 89%
8. Švedska – 88,7%
9. Švicarska – 87,9%
10. Češka – 87,3%
Gdje su najniže stope zaposlenosti diplomanata?
Obrnute rezultate, europskih zemalja s najlošijom stopom zaposlenosti inženjera nosi Sjeverna Makedonija sa vrlo niskih 57,2%. Slijedi Turska sa 57,8% koja za takav mali broj može kriviti i socijalne nemire zbog političkih događanja.
Također probleme s ekonomijom imaju i Italija i Grčka s 58,7%, odnosno 59,4%.
Ostale europske zemlje s niskom stopom zaposlenosti diplomiranih inženjera uključuju:
• Crna Gora – 65,4%
• Srbija – 66,5%
• Francuska – 75,7%
• Hrvatska – 75,8%
• Rumunjska – 76,1%
Izvor: Agencija Savoy Stewart