Poslovne i tehnološke promjene se već danas čine brzim, ali oduzimaju dah kada se gleda jedno duže razdoblje. Svijet će sve više biti povezan i usmjeren u umreženost, personalizaciju proizvoda i usluga te inteligentnu i autonomnu potporu.
Lanac vrijednosti u TMT industriji vrvi sa značajnim pomicanjima vrijednosti i širenjem igrača na nova područja. Između dvanaest, treba istaknuti dva značajna trenda koja stvaraju nove prilike za telekome. Jedan je taj da se inteligencija uređaja pomiče u oblak i tzv. pametni uređaji postat će manje pametni, što odgovara na pitanja o sigurnosti i otvara mogućnosti za nove poslovne modela za OTT i telekom igrače. Drugi značajan trend je tzv. “Internet of things” koji će fundamentalno promijeniti sadašnji model povezivanja i istaknuti zahtjev za inteligentnijim sustavima. Ocjena je da će u sljedećih pet godina putem Interneta biti povezano više od 20 milijardi uređaja. Od telekoma se očekuje da se prilagode trendovima pomoću nove generacije obračuna usluga, autonomnog upravljanja uređajima, “big-data” analitike i šireg spektra kompetencija upravljanja partnerskim odnosima s drugim igračima u industriji.
Prema tome, najveći budući izvori prihoda telekoma doći će iz usluga generiranja/podržavanja sadržaja, koncepta „Internet of things“ i usluga povezanih sa servisima u oblaku.
„Telekomi u SEE regiji imaju uz priliku iskorištavanja novih izvora prihoda, još mnogo prostora za povećanje profitabilnosti. Optimiranjem postojećeg načina rada pronaći će izvore za buduće investicije. Ali ne smijemo zaboraviti da uspješno povećanje prihoda i profitabilnosti ne leži samo u pogađanju pravih prilika nego i u pravovremenoj i ustrajnoj implementaciji“, istaknuo je Marko Derča.