PočetnaOstaloPoslovne vijestiMicrosoft potvrdio kako je Sony s namjerom dugoročno „blokirao“ dolazak sljedećih igara...

Microsoft potvrdio kako je Sony s namjerom dugoročno „blokirao“ dolazak sljedećih igara na Xbox


Drama oko Microsoftovog preuzimanja Activision Blizzarda tek doživljava svoj vrhunac. Iako se na početku činilo kako će akvizicija proći glatko, američke regulatorne agencije ipak su se oglasile i čini se kako će krajnji ishod ove potencijalne financijske transakcije na kraju morati biti riješen na sudu.

U međuvremenu su se za Microsoft pojavili novi problemi jer se zahuktava i rat među igraćim konzolama. Čini se kako je Sony počeo mnogo agresivnije istupati u tržišnoj utrci i sada je, prema navodima iz Microsofta, sebi osigurao ekskluzivne ugovore na četiri poznata igraća naslova koji dugoročno neće biti dostupni za Xbox.

Final Fantasy VII Remake

Final Fantasy VII Remake trebao je biti na Xboxu

Kada je objavljeno da se radi na naslovu „Final Fantasy VII Remake“, činilo se kako će njegovu ponovnu premijeru s nestrpljenjem čekati Xbox fanovi. Mnogi od njih očekivali su kako će ovaj naslov doći i na Microsoftovu konzolu. Na kraju se dogodilo kako se „vremenski ekskluzivitet“ tvrtke Square Enix, koja stoji iz Final Fantasy serijala, ipak samo odnosi na PC verziju igre. „Final Fantasy VII Remake“ sada je dostupan na Steamu za Windowse, a Xbox je još jednom propustio dobiti jedan od Final Fantasy naslova.

microsoft hq

Microsoftova objava

Situacija s „Final Fantasy VII Remake“ naslovom svakako je bila poticaj da se Microsoft javno oglasi po pitanju nastale situacije, no usput su spomenuti još neki naslovi za koje je Sony dobio ekskluzivitet.

Microsoft je u objavi naveo kako Sony ulazi u pregovore s određenim izdavačima videoigara uz klauzulu koja utvrđuje obvezno „isključivanje“ Xboxa s platformi na kojima će se pojedina videoigra distribuirati. Također navodi da su jasni primjeri za to pregovori i zaključivanje ugovora za igraće naslove kao što su „Final Fantasy VII Remake“ (Square Enix), „Bloodborne“ (From Softvare), nadolazeći „Final Fantasy XVII“ (Square Enix) te nedavno objavljeni naslov „Silent Hill 2 Remastered“ (Bloober team).

Microsoft je s objavom napravio određeni pritisak prema izdavačima igara jer svi spomenuti naslovi prema viđenom i prema dostupnim kritikama predstavljaju izvrsne igre.

Final Fantasy 7 Remake“ je izvrsni RPG u novom ruhu koji je ponovno učinio popularnim poznati naslov iz devedesetih. „Final Fantasy XVI“ također izgleda sjajno, a „Silent Hill 2 Remastered“ zasad izgleda kao sjajan projekt jer se radi o legendarnoj igri koja će doživjeti potpuni redizajn.

Ovi naslovi već unaprijed garantiraju veliki uspjeh i privući će veliki broj gejmera, a čini se kako će Xbox ovog puta ostati kratak za zaradu.

Treba reći kako kod „Silent Hill 2 Remastered“ naslova još uvijek nema konkretnih informacija ako dolazi na Xbox. Platforme na kojima će se zasad igra distribuirati su PC te PlayStation 5, a očito je da Microsoft radi pritisak kako bi tvrtka Bloober team kao izdavač igre eventualno popustila te uključila „Silent Hill 2 Remastered“ i na Xbox.

microsoft

Microsoft radi iste stvari

Iako Microsoftu smetaju pregovori u kojima Sony ugovara ekskluzivitet za igraće naslove na PlayStationu, znamo da ovdje postoji mnogo širi kontekst. Microsoft je zapravo radio istu stvar.

U zadnje vrijeme to nije bio slučaj, no možemo se sjetiti naslova za Xbox One kao što su „Ryse“ ili „Sunset Overdrive“. Microsoft je radio vrlo slične pregovore kao što ih sad i Sony provodi. Jedina je razlika što Microsoft nije ulazio u pregovore koji Xboxu daju ekskluzivitet na temelju kojeg se blokira distribucija igara ili franšiza na PlayStation, a iste su već bile dostupne na toj konzoli.

Možemo se prisjetiti kolike su salve kritika bile upućene Microsoftu što je 2014. godine „Rise of the Tomb Raider“ bio kratkoročna ekskluziva za Xbox One, a sada istu stvar na duže rokove radi Sony s naslovima koje smo prethodno naveli.

Na kraju treba reći da ratovi konzola za prestiž na tržištu očito ulaze u novo doba gdje će ekskluzivitet biti vrlo važan mehanizam u privlačenju fanova te stjecanju prednosti. Sony s naslovima „Final Fantasy VII Remake“, „Final Fantasy XVII“, „Bloodborne“ te „Silent Hill 2 Remastered“ upravo primjenjuje navedenu taktiku.

S druge strane, Microsoftove kritike prema Sonyjevim „podmuklim“ postupanjima imale bi smisla kad bi se i sam Microsoft držao drugačije politike.

Dovoljno je samo spomenuti da je Microsoft s prošlogodišnjim preuzimanjem tvrtke Bethesda stekao ekskluzivna prava na naslove „Elder Scrolls VI“ te „Starfield“ i oni će biti dostupni samo na Xboxu.

Cjelokupna situacija povlači pitanje općenitog funkcioniranja tržišta videoigara. Pošto i Sony i Microsoft koriste ekskluzivnost kao taktiku borbe s konkurencijom, ne bi li Microsoftovo preuzimanje Activision Blizzarda trebalo biti legitimno i dopušteno?

Microsoft se želi nametnuti Sonyju i Nintendu sa stavljanjem zvučnih igraćih naslova pod okrilje Xboxa i privući čim više korisnika kad vide da Xbox Game Pass ima u ponudi nešto što druge konzole nemaju.

Nekima možda smetaju ovakve situacije na tržištu jer rezultiraju s time da dio platformi nije uključen u distribuciju pojedinog igraćeg naslova, ali natjecanje među konkurencijom je ono što omogućuje spuštanje cijena i primjenu novih tehnologija, povećava kvalitetu videoigara te donosi nove značajke i inovaciju.

Piše: ErvinMičetić


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular