Microsoftovo preuzimanje Activision Blizzarda traje već dosta dugo, a Microsoft je stalno nailazio na otpor nekih regulatora. Najglasnije su u tome bile Sjedinjene Američke Države i Velika Britanija, no nakon petodnevnog ročišta, Microsoft je u SAD-u odnio pobjedu. O čemu se zapravo radi? Američki sud odbacio je optužbe američke komisije za trgovinu (FTC), koja je tvrdila kako će Microsoftovo preuzimanje Activision Blizzarda značajno utjecati na tržišno natjecanje.
U presudi sutkinje Jacqueline Scott Corley stoji:
“Microsoftova akvizicija Activisiona opisana je kao najveća u povijesti tehnologije. Zaslužuje da bude preispitana. Ovo se preispitivanje isplatilo: Microsoft se pismeno, javno i na sudu obvezao da će Call of Duty na PlayStationu 10 godina biti ravnopravan s Xboxom. Microsoft je sklopio sporazum s Nintendom da dovede Call of Duty na Switch. Sklopljeno je i nekoliko sporazuma kako bi se Activisionov sadržaj po prvi put doveo na nekoliko usluga igranja u oblaku. Odgovornost suda u ovom slučaju je uska.
Treba odlučiti treba li, unatoč trenutnim okolnostima, spajanje staviti na čekanje ili čak i prekinuti – do rješenja upravnog postupka FTC-a. Iz objašnjenih razloga, sud smatra da FTC nije dokazao da će ova konkretna akvizicija značajno ograničiti tržišno natjecanje. Baš suprotno, prikupljeni dokazi ukazuju na veći pristup potrošača Call of Dutyju i drugim Activisionovim sadržajima. Stoga se prijedlog za izdavanje privremene mjere odbija.”
Predsjednik Microsofta Brad Smith je, naravno, zadovoljan ovakvim raspletom, kao i Activision Blizzard.
FTC je razočaran presudom, te ima pravo na žalbu.
Microsoftu je sada ostao posljednji korak u vezi s preuzimanjem Activision Blizzarda, a to je da se nagodi s CMA-om (britanskim regulatorom tržišta). Ročište je zakazano za 28. srpnja, no moguće je da do njega uopće neće doći. Naime, žalbeni postupak je obustavljen, a CMA idu u razmatranje prijedloga tvrtke u vezi s izmjenom određenih odredbi transakcije.
Piše: Marijan Živković