Meta tvrdi kako ipak ne napušta Europu!
Facebookova matična tvrtka Meta odstupila je od prijetnji da će neke od svojih najpopularnijih usluga povući iz Europe nakon vala reakcije.
Ovaj potez uslijedio je nakon komentara u Meta-inoj godišnjoj prijavi 10-K SEC-a koja je objavljena uz nedavno izvješće o zaradi, u kojem se bavi transatlantskim pravilima dijeljenja podataka. Trenutačno reguliran sporazumima između EU-a i SAD-a, Meta je istaknuo da bi gubitak jednog od tih sporazuma mogao biti potencijalna prepreka budućem poslovanju na kontinentu.
Izvještavanje i šale na Twitteru brzo su osvanule na internetu, a neki su, uključujući europske zakonodavce, tvrdili da bi ovo kako stvar završi s Meta-om mogla biti dobra za Europu. “Prijetite nam dobrim provodom”, često puta smo mogli vidjeti kako piše na društvenim mrežama.
Meta ipak ne odlazi iz Europe
Nastojeći otkloniti dio zbrke, Meta se oglasila svojim vlastitim postom na blogu, argumentirajući protiv ideje da je “prijetila” odlaskom.
“Meta ne želi niti ‘prijeti’ odlaskom iz Europe i svako izvještavanje, koje implicira da to radimo jednostavno nije istinito”, napisao je Markus Reinisch iz Mete. “Poput 70 drugih tvrtki iz EU-a i SAD-a, identificiramo poslovni rizik koji proizlazi iz neizvjesnosti oko međunarodnog prijenosa podataka.”
Znači Meta će ipak ostati u Europi?
Nije toliko iznenađujuće što Meta ne planira napustiti Europu. Tvrtka ima milijune korisnika na kontinentu i ostvaruje značajan prihod od svojih aktivnosti na platformi.
Meta je također pokrenula slična pitanja još 2020., također u sklopu obveznog financijskog izvješćivanja. Zapravo, kaže tvrtka, počela je upozoravati na ugovore o dijeljenju podataka još u drugom tromjesečju 2018. “Međunarodni prijenos podataka podupire globalno gospodarstvo i podržava mnoge usluge koje su temeljne za naš svakodnevni život”, rekao je Reinisch.
“Dugi niz godina pravnog okvira koji podržava prijenos podataka preko Atlantike bio je suočen s ozbiljnim poremećajima. Sporazum o sigurnoj luci poništio je Europski sud pravde 2015. Prošlo ljeto Privacy Shield, koji je koristio više od 5000 tvrtki s obje strane Atlantika, također je poništio Europski sud pravde.”
Piše: D.M.