Napetosti između SAD-a i Kine pokazale su se unosnima za neke japanske tvrtke. Tako je Nikkei Asia danas je izvijestio da su cijene rabljene opreme za izradu čipova, koja nije predmet američkih ograničenja nametnutih 2020. godine, u prosjeku porasle za 20% kao rezultat povećane potražnje kineskih proizvođača poluvodiča.
Sjedinjene Države uvele su nove sankcije SMIC-u, najvećem proizvođaču poluvodiča u Kini, u rujnu 2020. godine kako bi ga spriječile u kupnji nove opreme za proizvodnju čipova. Također je tvrtku dodala na Entitetsku listu u prosincu 2020. kako bi i ostalim tvrtkama dodatno otežala opskrbu američkom sofisticiranom tehnologijom.
Prodavači rabljene opreme za proizvodnju čipova u Japanu ne podliježu istim ograničenjima. Nikkei Asia rekao je da su se ti prodavači potrudili da svoje proizvode drže na zalihama, što je dovelo do značajnih povećanja cijena tijekom prošle godine. Vrijednost važne opreme za proizvopdnju čipova poput litografskih sustava navodno se utrostručila u tom vremenskom periodu.
Nikkei Asia je prenjeo informacije da je po svemu sudeći gotovo 90% rabljenih strojeva otpremljeno u Kinu, prema izvoru iz Mitsubishi UFJ Lease & Finance, te da je drugi anonimni izvor potvrdio, “strojevi koji su u osnovi bili bezvrijedni nekoliko godina prije, sada se prodaju za 100 milijuna jena [ oko 940 000 USD]. ”
Dio te opreme već se koristi na proizvodnim linijama, ali Nikkei Asia rekao je da se dio nje samo gomila, za slučaj da bi se mogla pokazati korisnom u budućnosti.
To se ne odnosi samo na japanske tvrtke. Bloomberg je ranije ovog mjeseca izvijestio da su “kineska poduzeća kupila gotovo 32 milijarde dolara opreme koja se koristi za proizvodnju računalnih čipova iz Japana, Južne Koreje, Tajvana i drugdje” u 2020. To je, prema izvješću, “skok od 20% u odnosu na 2019. godinu” i taj bi se rast mogao nastaviti.
Krajnji cilj Kine je samodostatnost. Tvrtke u zemlji postigle su napredak na vlastitoj opremi za izradu čipova, tako da se neće morati oslanjati na američke tehnologije, na primjer, a SMIC je tražio druge načine kako smanjiti utjecaj “američkih crnih lista” na njegov razvoj u budućnosti kao glavnog igrača u kineskoj industriji poluvodiča. .
Kina je također radila na razvoju vlastitih CPU-a, GPU-a, memorije i drugih komponenata, tako da se neće morati oslanjati na zapadne proizvode. Ali dok ne bude mogao u potpunosti zamijeniti američku opremu za proizvodnju čipova, pod pretpostavkom da SAD neće popustiti svoja ograničenja, zemlja će morati nastaviti sa gomilanjem zaliha tih polovnih strojeva.
Piše: Z.K.