Huawei se posljednjih godina na tržištu počeo prikazivati kao velesila u svijetu smartphonea, pogotovo zbog kamera i sjajne kvalitete koja ga je krasila. No zbog nedavnih razmjera i trgovinskih rata između Amerike i Kine te odluka Kine da prestane poslovati s bilo kakvim Američkim tvrtkama, bilo je za očekivati pad prodaja i zarade u Huaweiju.
No to se nije dogodilo jer je Huawei u četvrtini travanj – lipanj zaradio 32 milijarde dolara. Radi se o skoku od čak 23 posto u odnosu na prijašnje četvrtine unatoč događanjima između Amerike i Kine. Marža neto dobiti iznosila je 8.7 posto na 58.3 milijarde dolara zarade u prvih 6 mjeseci u 2019.
Prodano je 118 milijuna Smartphonea u prvoj polovici godine što je otprilike rast od 24 posto u odnosu na isto vrijeme prošle godine. Predsjednik Huaweija Liang Hua rekao je kako se najveći rast dogodio u maju. Svjesni su da bi ih ovi problemi mogli usporiti u rastu u bližoj mogućnosti, ali vjeruju kako na duge staze ne bi trebalo predstavljati većeg problema.
S obzirom na to da Huawei ima privatnu strukturu vlasnika, nisu obavezni predati izdavati sve podatke o svojim zaradama i njihovi podaci o zaradi imaju jako malo detalja s obzirom na njihove najbliže i najveće konkurente. No i to se u Huaweiju mijenja jer podaci o zaradi o četvrtini travanj – lipanj su izneseni prvi put ikad od strane Huaweija.
Nameće se kao i najveća sila na kineskom tržištu, bez obzira na pad od 6 posto u odnosu na prošlu četvrtinu. Huawei je zabilježio rast godinu za godinom od čak 31 posto što je kod svih većih konkurenata na kineskom tržištu (Oppo, Xiaomi, Apple i Vivo) značilo dvoznamenkasti pad u postotcima u prodaji.
Čini se da Huawei ne planira stati tako brzo, no s obzirom na kvalitetu i mogućnosti koje nude njihovi proizvodi, to se čini sasvim logično i pošteno.
Piše: M.Ž.